N, 23.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jalgpalluritest narkoärikad jäid ka riigikohtus süüdi

Kadi Parts
, spordireporter
Jalgpalluritest narkoärikad jäid ka riigikohtus süüdi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jalgpallurite narkoäri kohtuasjas said kohtuotsuse kätte Tauno Laasme (mustas) ja Norman Kägo.
Jalgpallurite narkoäri kohtuasjas said kohtuotsuse kätte Tauno Laasme (mustas) ja Norman Kägo. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

BNSi uudisteagentuur vahendas täna, et jalgpallurite narkoäri osalistele Tauno Laasmele ning Norman Kägole mõistetud pikk vanglakaristus jääb lõplikult jõusse, kuna riigikohus ei võtnud nende kaitsjate kaebust esmaspäeval menetlusse.

Viimati tuli Laasme ja Kägo süüasjas otsus mullu 24. septembril, kui ringkonnakohus nõustus Harju maakohtu seisukohaga nii Laasme ja Kägo kvalifikatsiooni kui ka mõistetud karistuste suhtes. Ringkonnakohtu otsuse peale esitasid kaitsjad riigikohtusse kassatsioonkaebuse, mis ei saanud aga esmaspäeval menetlusluba.

Harju maakohtu mullu märtsi alguses tehtus otsusel sai Tauno Laasme suures koguses narkootikumide ebaseadusliku käitlemise eest üheksa-aastase vangistuse, kuid kuna tal oli ka varasema süüteo eest osa karistusest kandmata, tuleb tal trellide taga veeta 11 aastat, kümme kuud ja 15 päeva. Lisaks konfiskeeris kohus temalt 1050 eurot sularaha, 6016 euro väärtuses ehteid ning 5321 euro väärtuses helitehnikat. Samuti jäi aresti alla Laasme kinnisvara.

Norman Kägo jäi lisaks narkokuriteole süüdi ka katses vahi alt põgeneda ning tal tuleb vanglas veeta kolm aastat ja 11 päeva. Ühtlasi konfiskeeris kohus temalt 9470 eurot sularaha.

Mullu jaanuari keskel said kohtus sõna süüaluste kaitsjad, kellest Laasme advokaat leidis, et kohus pidanuks Laasmele määrama leebema karistuse, kui nõudis prokurör. Kägo kaitsja leidis, et kohus pidanuks tema kliendi õigeks mõistma, põgenemiskatse eest määrama aga prokuröri nõutust kergema karistuse.

Prokurör palus eelnevalt mõista Laasmele üheksa ja liita sellele varasem kandmata karistus kaks aastat, kümme kuud ja 15 päeva, mis teeks liitkaristusena kokku 11 aastat, kümme kuud ja 15 päeva. Kägole palus prokurör määrata neli aastat ja kuus kuud vanglakaristust ning põgenemise eest veel kümme kuud, mis teeks liitkaristuseks neli aastat ja kümme kuud.

Sama süüasja raames mõistis Harju maakohus tunamullu novembri alguses ülemöödunud aastal Nõmme Kalju ridades Eesti meistriks tulnud Oliver Konsa süüdi suures koguses narkootikumide ebaseaduslikus käitlemises ning määras talle kokkuleppemenetluse korras nelja aasta ja kahe kuu pikkuse vangistuse. Sellest üks aasta ja kaks kuud tuli mehel reaalselt trellide taga veeta, ülejäänud karistusaeg aga kanda tingimisi nelja-aastase katseajaga. Kuna Konsa viibis vahi all alates tunamullu 9. novembrist, saigi tal reaalne vangistus mullu jaanuari alguses kantud ning ta pääses vabadusse.

Ühtlasi konfiskeeris kohus Konsa kodust leitud 1205 eurot ja lisaks veel 2585 eurot. Menetluskulude hüvitamiseks tuli Konsal tasuda 4148 eurot.

Algul olid koos Laasme, Konsa ja Kägoga kohtu all ka Peeter Kallas ja Peeter Truus, kuid nemad said karistuse kätte juba tunamullu septembri keskel, kuna olid nõus kokkuleppemenetlusega. Kallas sai nelja aasta ja kahe kuu pikkuse vangistuse, Truus aga kaheaastase tingimisi vangistuse sama pika katseajaga.

Laasme ja Konsa tunnistasid end Harju maakohtus süüdi, nende kaaslane Norman Kägo aga eitas narkoäris osalemist. Laasme kinnitas pärast süüdistuskokkuvõtte avaldamist, et on narkootikumide suures ulatuses käitlemises täielikult süüdi. Konsa märkis lisaks enda süüdi tunnistamisele, et kahetseb südamest tehtut. Kägo seevastu eitas narkosüüd, küll aga võttis omaks, et üritas kinnipidamisel põgeneda. Samas lisas ta, et selgitab põgenemise motiive kohtuprotsessi jooksul.

Süüdistuse järgi tegelesid jalgpallis tegev olnud Tauno Laasme (38) ja mõned aastad tagasi vutiklubi Nõmme Kalju ridades Eesti meistriks tulnud Oliver Konsa (28) 2012. aasta novembris Tallinnas ja Harjumaal korduvalt ebaseaduslikult narkootilise ainega. Suurema grupi liikmetena omandasid, vedasid ja andsid nad edasi suures koguses kokaiini.

Süüdistuse järgi omandas Laasme oma tuttavalt Peeter Kallaselt (40) vähemalt 200 grammi kokaiini, olles selles eelnevalt kokku leppinud Konsaga. Veidi hiljem andis Laasme tellitud kokaiini edasi oma tuttavale Peetrile (38). Suurema osa saadud narkootikumist viis Laasme seejärel vastavalt kokkuleppele Konsaga hoiule viimase elukohta, kusjuures kaks pakendatud müügikogust jättis oma sõiduautosse. Süüdistuse järgi andis Laasme ühe kaasavõetud kokaiinipakendi samal õhtul Konsakätte, et viimane toimetaks selle ostjani. Teise Laasmel kaasas olnud kokaiinikoguse võtsid politseiametnikud läbiotsimisel ära Laasme autost.

Laasmet ja Konsat süüdistatakse ka selles, et nad omandasid Peetrilt (40) vähemalt 20 grammi kokaiini, toimetasid selle Konsa elukohta, kus kaalusid ja pakendasid aine tellimustele vastavateks müügikogusteks, ning andsid osa sellest edasi samuti jalgpallis tegev olnud Norman Kägole (26). Kägole esitatud süüdistusest ilmneb, et viimane müüs suurema osa saadud narkootilisest ainest seejärel Tallinnas edasi mitmetele isikutele.

Kägo süüdistatakse veel suures koguses narkootilise aine – kokku vähemalt 35 grammi kokaiini – omandamises ning ühe grammi kaupa edasimüümises kahele isikule pikema aja vältel. Lisaks süüdistab riigiprokuratuur Kägo selles, et ta kohtumääruse alusel vahistatud isikuna põgenes konvoeerimise käigus Tallinna linnas.

Kokaiini hankinud Peetrile (40) esitas riigiprokuratuur süüdistuse suures koguses narkootilise aine korduvas ebaseaduslikus omandamises, valdamises, veos ja edasiandmises. Teist Peetrit (38), kellele Laasme süüdistuse järgi kokaiini edasi müüs, süüdistatakse suures koguses narkootilise aine ebaseaduslikus omandamises ja valdamises.

Kriminaalmenetluse käigus selgus, et teadmata päritoluga tulu on süüdistatavatel kokku üle 164 000 euro ning selle puhul on alust eeldada, et raha on saadud kuritegude  tulemusena ja on seega käsitletav kriminaaltuluna. Kohtu määrustega on konfiskeerimise tagamiseks arestitud vara enam kui 230 000 euro väärtuses, sealhulgas sularaha, kuldehteid, helitehnikat ja üks kinnistu.

Kriminaalasja kohtueelset uurimist viis läbi keskkriminaalpolitsei ning menetlust juhtis riigiprokuratuur.

Oliver Konsa tuli 2012. aastal Nõmme Kalju jalgpalliklubi ridades Eesti meistriks. Pärast kahtlustuse saamist peatas Nõmme Kalju temaga lepingu. Konsa on 20 korral kuulunud ka Eesti jalgpallikoondisesse.

Kägo mängis veel mõned aastad tagasi Eesti jalgpallimeistrivõistluste teises liigas JK Kaitseliit/Kalev ridades. Aastatel 2009 ja 2008 tegutses Kägo meistrivõitluste kolmandas liigas Nõmme Kalju kolmanda meeskonnas ridades ehk esindas sama klubi, mille esindusvõistkonna eest mängides tuli samuti vahi all viibiv Oliver Konsa Eesti meistriks. 2006. aastal mängis Kägo aga suisa meistriliigas, esindades toona FC Valga Warriori.

Tauno Laasme esindas mõned aastad tagasi meistrivõistluste teises liigas JK Kaitseliit/Kalevit.

Märksõnad
Tagasi üles