Saada vihje

Austraallasest maratoniturist Adrian Robert Blake vaimustub suusatamisest Eestis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kristjan Jaak Kangur
Copy
Maratoni korraldaja Robert Peets ja maratoniturist Austraaliast Robert Adrian Blake Alutagusel.
Maratoni korraldaja Robert Peets ja maratoniturist Austraaliast Robert Adrian Blake Alutagusel. Foto: Estoloppet

Laupäeval Pannjärvel toimuva maratoni kõige kaugem külaline on pärit Austraaliast. 61-aastane suusataja Adrian Robert Blake tuli Eestisse, et osaleda nii Alutaguse kui Tartu maratonidel. «Sain maratoni korraldaja Robert Peetsiga mullu Austraalias tuttavaks ja kuna ta oma üritust väga kiitis, siis otsustasingi siia tulla,» ütles Blake.

Eestis on ta suusatanud varemgi. «Osalesin kuus aastat tagasi Tartu maratonil ja see oli üks väga äge kogemus. Eelmisel korral mulle siin meeldis, tegemist on huvitava maaga, millest ma suurt midagi tegelikult ei tea. Seekord tahtsingi midagi uut kogeda – külastada mõnda teist paika, tutvuda inimestega ja Eesti kohta rohkem teada saada. Kontrast on koduste oludega võrreldes suur,» naudib mees enda sõnul eelkõige siinset loodust ja maastikku.

Suusatamisega tegi Adrian Robert algust läbi juhuse vahetult enne täisealiseks saamist. «Tuuritasime ringi, matkasime ja siis keegi pakkus, et võiks suusatamist proovida. Esimene kogemus oli päris piinarikas, kuid midagi jäi sellest külge. Hiljem proovisin mõned korrad veel, kuni lõpuks õppisin ka korraliku tehnika ära ja hakkasin võistlustest osa võtma. 1984. aastal kolisin Cooma linna, mis on umbes 90 km Austraalia ainsast suusapiirkonnast Snowy Mountains, kus ma väga suure osa oma ajast veedan,» on Blake end tänaseks sidunud nii treeneritöö kui võistluste korraldamisega.

Kui suusatada ei saa, õpetab ta mägironimist ning tegeleb vehklemisega. «Ühel hetkel tundsin, et olen kuidagi aeglasemaks jäänud. Tuli leida midagi, mis on kiire. Ühinesin vehklejatega. See spordiala õpetab mind kiiremini liikuma ja kuigi ma pole väga osav, siis naudin protsessi ja lihtsalt ongi tore.»

Adrian Roberti süda kuulub siiski suusatamisele ja suur osa rahast kulub maratonidel osalemisele. «Euroopasse sõita ei ole väga lihtne, see kõik ju maksab päris kopsaka summa. Üritan alati mõnele suuremale Wordloppeti või Euroloppeti sarja maratonile tulles võimalusel ka kuskil samas piirkonnas või lähedal toimuvatel väiksematel üritustel osaleda, nii mu reisiplaanid sünnivadki,» võtab ta vähemalt iga kahe aasta tagant ette mõne pikema suusamaratonidele pühendatud seikluse.

Oma kõige erilisemaks suusatamise kogemuseks peab Blake aga ühte tööreisi. «Töötasin telekommunikatsiooni valdkonnas ja see viis mind Antarktikasse, kus ma suusatasin ookeani ääres pingviine jälgides. See oli üks väga ilus ja erakordne elamus.»

Alutaguse maratoni trassi peab Adrian Robert Blake dünaamiliselt huvitavaks ja ootab suusapidu suure õhinaga. «Olen saanud siin paar päeva rajaga tutvuda ning usun, et tuleb väga põnev sõit. Selle piirkonna geograafia on siiani kogetust erinev ning tunnen uute kogemuste üle suurt rõõmu. Kui suuskade määrimisel kõik õnnestub, siis tulen oma vanusegrupis ehk esikümnesse,» loodab Blake.

17. Alutaguse suusamaraton toimub sel laupäeval. Start 42 km distantsile antakse kell 11.00 ning poolmaratonile minejad saavad rajale tund aega hiljem.

Tagasi üles