«Hüvasti, 150 000 krooni! Hüvasti, ilus punkt hooajale! Tere, valus vigastus!» umbes nii kibedalt võiks hooaja lõppu kirjeldada Mikk Pahapill. Ometi ei tee ta seda.
Pahapill: ma ei kahetse midagi
Pahapill treenis mainekat Talence’i kümnevõistlust silmas pidades viimased poolteist kuud. Ta teadis, et on saavutanud korraliku vormi. Ta teadis, et on võimeline oma hooajale ilusa punkti panema. Ja ta teadis ka seda, et hoiab MK-sarja kokkuvõttes neljandat kohta.
Selleks, et tõusta kolmandaks ja teenida 150 000 krooni, vajanuks ta 8130 punkti. Ehk siis, ei midagi ületamatut.
Paraku oli ta vigastuse tõttu juba pärast avaala sunnitud võistluse katkestama. Valus pöid lihtsalt ei lubanud jätkata. Aga Pahapill ei kurda. Ta tõdes, et midagi pole veel kadunud.
«Ma ei muretse, täna on hea sõbra (kuulitõukaja Taavi Peetre – toim) matused. Seda ei anna minu kaotusega võrreldagi. Natuke kohatu oleks siinkohal oma raskustest rääkida,» nentis ta mõrult.
Valus reaalsus
Pahapill jooksis 100 meetrit enda kohta tagasihoidliku 11,22ga. Hoolimata pöiavalust läks ta siiski kaugushüppe proovikatseid tegema. Just siis tabas teda valus reaalsus. «Ma ei saanud korralikult joostagi. Pöiavenitus ei lubanud seda teha,» nentis ta.
Pahapilli sõnul andis pöid ka poolteist nädalat tagasi tunda. Treenimist see aga ei takistanud. Tõsiseks läks vigastus just vahetult enne äratulekut – viimasel teivashüppetreeningul pani ta jala valesti maha ja tulemus oli käes.
Ometi ei mõtelnud ta hetkekski Talence’i võistlusest loobumisele. Ta lootis, et ravi tulemusel läheb valu üle. Paraku jäi ajast väheks.
«Loomulikult on kahju. Selle võistluse nimel sai tööd tehtud kõvasti. Aga midagi pole teha. Treenima saan uuesti hakata alles siis, kui arst lubab,» nentis ta pettunult.
Eesti kergejõustikukoondise füsioterapeudi Martin Vahimetsa sõnul kulub Pahapillil pöiavenituse raviks kolm kuni neli nädalat. Paljuski oleneb see ka temast endast – vigastatud piirkonnale tuleb rahu anda.
Raja sai nulli
«Kui Mikk treeningul jalga vigastas, siis jäi raviaeg lühikeseks. Võistluse ajaks läks põletik kannakõõluse ümber juba liiga tugevaks,» selgitas Vahimets ja lisas: «Raviks kasutatakse erisuguseid meetodeid. Lihashooldus, laserteraapia. Tablettidest üritame hoiduda. Tahame kasutada võimalikult naturaalset ravi.»
Igal juhul need paarkümmend kümnevõistlusefänni, kes Eestist Prantsusmaale sõitsid, pidid võistlustelt pettunult lahkuma. «Talence’is viibivaid eestlasi seni peale sinimustvalge tuulelipu miski rõõmustanud pole,» kirjutas kohapeal viibinud Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi sotsiaalvõrgustikku Facebook. Sinimustvalges värvikombinatsioonis tuulelipu nägemine tõi nii mõnelegi eestlasele muige suule. Paraku sellega rõõmusõnumid ka piirdusid.
Ka teine võistlustules olnud eestlane – Andres Raja – oli sunnitud katkestama. Tema jõudis siiski kaugemale kui Pahapill.
Kuigi avapäeva järel kaotas Raja isikliku rekordi graafikule juba 210 punktiga ja oli 13. kohal, algas teine võistluspäev üsna korralikult: 14,11ga alavõit 110 m tõkkejooksus ja isiklik tippmark kettaheites 43.12ga.
Teivashüppes saabus aga krahh – Raja ei ületanud enda kohta tagasihoidlikku algkõrgust 4.16. Tema isiklik rekord on 4.80. Pealtvaatajate sõnul jooksis Raja lihtsalt kolm korda lati alt läbi.
Rajat ennast polnud võimalik telefonitsi tabada. «Andres on praegu üldse kadunud. Keegi ei tea, kus ta on,» sõnas Vahimets vahetult pärast teivashüpet.
Talence’i kümnevõistluse võitis 8328 punktiga kuubalane Leonel Suarez, kes esimese päeva lõpetas neljandana. Võidu tõi talle eelkõige võimas odavisketulemus 71.46.
Teise koha sai sakslane Pascal Behrenbruch 8202 ja kolmas oli prantslasest Euroopa meister Romain Barras 8180 punktiga.
Pahapill hindas neljaga
Avapäeva järel juhtinud ukrainlane Aleksei Kasjanov langes lõpuks seitsmendaks. Ta ületas teivashüppes vaid 4.56 ja viskas oda 46.48.
Nädalavahetusega lõppes ka kümnevõistlejate tänavune hooaeg. Pahapill hindas oma hooaega viie palli süsteemis neljaga. Kõrgemaks ja madalamaks hindeks ei näinud ta põhjust.
«Barcelona EMil sain ka neljanda koha ja ise jäin rahule. Püstitasin seal ju ka isikliku rekordi. Tiitlivõistlustel isikliku rekordi püstitamine pole paha. Talence’i võistluse katkestamine jäi kindlasti kripeldama. Aga kolm korralikku kümnevõistlust tegin ära – midagi ma kahetsema küll ei jää,» lisas ta.
TULEMUSED
Talence’i kümnevõistlus
1. Leonel Suarez (Kuuba) 11,08, 7.13, 13.92, 2.11, 49,12, 14,49, 45.78, 4.66, 71.46, 4.30,61, 2. Pascal Behrenbruch (Saksamaa) 11,04, 7.18, 16.43, 1.99, 50,16, 14,41, 46.34, 4.76, 63.77, 4.42,34, 3. Romain Barras (Prantsusmaa) 11,06, 7.17, 15.06, 1.96, 49,03, 14,38, 41.75, 4.86, 63.84, 4.26,34, Mikk Pahapill ja Andres Raja katkestasid.