Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rock loodab osaleda uues tugevas eurosarjas

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu Rock (valges) Eurochallenge'i sarja vahegrupi avamäng. | FOTO: Margus Ansu

Euroopa korvpalliametnike ladvikus peetakse aktiivselt läbirääkimisi klubidele uue eurosarja moodustamiseks. Sisuliselt tähendab see seni Rahvusvahelise Korvpalliliidu (FIBA) egiidi all peetud EuroChallenge'i sarja ning Euroopa tippklubisid ühendava ULEBi korraldada olnud EuroCupi sarja liitmist. Kümmekond päeva tagasi Eesti meistriks kroonitud Tartu Rocki juhtkond näeb selles võimalust astuda meeskonna arengus samm edasi.

Tartu Rock (valges) Eurochallenge'i sarja vahegrupi avamäng. | FOTO: Margus Ansu
Tartu Rock (valges) Eurochallenge'i sarja vahegrupi avamäng. | FOTO: Margus Ansu
Tartu Rock (valges) Eurochallenge'i sarja vahegrupi avamäng. | FOTO: Margus Ansu

«Sellise sarja tekkimisest on räägitud juba kolm viimast aastat. Loodame, et seekord saab see teoks, kuid enne vastavate otsuste langetamist, pole midagi kindlat,» rääkis klubi juhtide hulka kuuluv Andres Liinat. «Meie soov on astuda samm edasi ning võimalik loodav sari on selle jaoks ideaalne võimalus.»

FIBA Euroopa osa võistluskomisjoni liige, Eesti Korvpalliliidu peasekretär Keio Kuhi kinnitas, et juba aastaid Euroopa korvpalli kuluaarides tiirelnud idee on tõesti taas tõsiselt laual ning selle realiseerimiseks tehakse jõulisi pingutusi. Asja initsiaator on FIBA ning teemat peetakse nii tähtsaks, et ULEBiga peab läbirääkimisi peakontor ise, mitte selle Euroopa haru.

Uue liiga loomine on üks osa spordipoliitika kõrgemast mängust. Teatavasti soovib FIBA minna koondiste EM-valikturniiridel tagasi kunagise süsteemi juurde, kus mängude jaoks tekitati klubihooajal paar vaba perioodi. ULEBiga seotud Euroliiga on seni seisnud ideele vastu. Kui aga osapooled moodustavad koos ühise sarja, on võimalik sellega seoses ka erimeelsused lahendada.

Suurest spordipoliitikast rohkem paelub eestlasi küsimus, millise formaadi järgi loodav sari tegutsema hakkab. Ühe levinuma versiooni kohaselt peaks sarja kuuluma 64 meeskonda, mis on jagatud kaheksaliikmelisteks alagruppideks. See garanteeriks osalevale meeskonnale läbi hooaja vähemalt 14 korralikku rahvusvahelist mängu.

EuroChallenge’i sarjas, kus Rock on traditsiooniliselt osalenud, tagab alagrupiturniir vaid kuus kohtumist. Kui meeskond ei jõua neljaliikmelises alagrupis kahe parema hulka, on rahvusvaheline hooaeg lõppenud. Tiimi komplekteerimisel on riskid suured ja eksimise võimalus praktiliselt puudub.

Lõppenud hooajal osales EuroChallenge’i sarjas 32 ja EuroCupi turniiril 36 meeskonda. Juhul kui uus sari tehakse tõesti 64 meeskonnaga, on kaasatud praktiliselt sama arv meeskondi, mis seni kahe sarja peale kokku. Üks Eesti klubi peaks kindlasti mahtuma valitute hulka, korvpalliinimesed ise loodavad Eestile aga koguni kahte kohta.

Seega võiks teoreetiliselt mängida uues sarjas lisaks Rockile ka tänavune Eesti meistriliiga hõbedameeskond Kalev/Cramo. Pealinna klubi mänedžeri Kaarel Sibula sõnul pole see aga kuigi tõenäoline.

«Eesti Korvpalliliit on juurutamas süsteemi, kus iga klubi tohib osaleda vaid ühes välissarjas. Kui me peaksime valima eurosarja ja Ühisliiga vahel, siis kaldume viimase poole,» sõnas Sibul. «Põhjus on lihtne – FIBA sarjas osalemisega kaasnevad väga suured kulutused.»

Liinati hinnangul ei tohiks uues sarjas osalemine minna kallimaks kui kahe viimase hooaja mängus EuroChallenge’i sarjas, kus lisaks alagrupiturniirile mängiti ka vahegrupiturniiril ning nii saadi kokku 12 rahvusvahelist kohtumist.

«Reisimisele kuluv summa on seega enam-vähem sama, aga praegu pole muidugi aimu, kui suureks võib kujuneda osavõtumaks ja tagatisraha,» arutles Liinat, kelle sõnul tegeletakse Tartus juba aktiivselt uue hooaja jaoks raha otsimisega. «Oleme esimest korda viie aasta jooksul olukorras, kus saame võitjatena sponsoritelt uueks hooajaks toetust küsida. Õlale patustajaid ja kiitjaid on palju.»

Olenemata sellest, millises eurosarjas uuel hooajal osaletakse, kavatseb Rock jätkata senist joont ning tugineda peamiselt Eesti korvpalluritele. Liinat kinnitas, et Tartu esindusmeeskond ei lähe viie või kuue välismängija teed – maksimum olevat kaks või kolm leegionäri. «Mõnede mängijatega on meil veel kehtivad lepingud, ka peatreener Gert Kullamäel oli 1+1 leping,» märkis Liinat.

Tagasi üles