Kuid on ka karmimaid sõjamehi. Nii seisavad staadioni väravas kolm kiivrites sõjameest automaadid käes ja sõrm päästikul. Nende pilk on nii tõsine ja keskendunud, et puudub vähimgi tahtmine teha mõni vale liigutus.
Superstaar ja tühjad tribüünid
Pekingi kergejõustiku MMi avapäeva nael, meeste 10 000 m jooks. Maailma üks parimaid kergejõustiklasi, Suurbritanniat esindav Mo Farah mängib terve distantsi konkurentidega kassi ja hiirt, ent võtab viimase ringi pika spurdiga kulla – nii nagu palju kordi varem. Kuid ilmselt mitte kunagi varem pole tal olnud juhust teha auring hiiglasliku staadioni tühjade tribüünide ees.
Veel mõni tund varem, Hiina rahvuslikus stiilis etendatud MMi avatseremoonia ajal, olid Pekingi olümpiastaadioni tribüünid rahvast täis. Võistlusõhtu edenedes hakkasid aga inimesed tribüünilt lahkuma. Imeliseks magnetiks ei osutunud isegi eeljookse lipanud sprinterid eesotsas Usain Boltiga, ega ka lõpuks MMi korraldajamaale hõbeda võitnud naiskuulitõukaja Lijiao Gong. 10 000 m jooksu ajaks olid aga tribüünid peaaegu tühjad ning pärast Farahi finišeerimist tõusid need viimasedki inimesed püsti ja lahkusid. Nii polnudki maailma kergejõustiku superstaaril kellegi eed triumfeerida.
Kergejõustik on staadionil jälgimiseks keeruline spordiala – hiiglasliku spordiareeni erinevates otstes käib tavaliselt korraga mitu ala, lisaks tiirutatakse erinevaid distantse jooksurajal ning kogenematul inimesel on raske seda kõike haarata. Loomulikult leidub palju riike, kus kergejõustik on kõrgel tasemel ning inimesed harjunud staadionil käima, kuid viimastel tiitlivõistlustel on täismaja asjatundliku publikut saanud pigem harulduseks.
Isiklikest kogemustest mäletan Sevilla MMi, kui hispaanlased elasid võimsa hasardiga kaasa oma toona vägevatele jooksjatele. Asjatundlik ja rohkearvuline oli publik ka kümme aastat tagasi Helsingi MMi staadionil.
Kuid näiteks neli aastat tagasi Lõuna-Koreas Daegus täitsid hommikuse programmi ajal tribüüne klasside kaupa kohale käsutatud koolilapsed, kes plaksutasid valimatult kõigile. Mitmel päeval jäid hõredalt täidetuks ka kaks aastat tagasi Moskva Lužniki staadioni tribüünid.
Täna oli Pekingis hommikuse programmi ajal tribüünidel samuti rohkem inimesi, kui õhtusel medalijagamisel. Lihtsalt teatud riikides on lihtne käsukorras töökollektiive tööajast tribüünidele saata, kuid sellistelt «fännidelt» pole põhjust oodata võistluskombestiku tundmist ja vastavalt sellele käitumist.