Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uus süsteem säästab mängijaid, aga toob tagasi B-divisjoni

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eesti korvpallikoondis. | FOTO: Tairo Lutter

Teisipäeval Rahvusvahelise Korvpalliliidu (FIBA) avalikustatud uus korvpalli suurvõistlustele kvalifitseerumise süsteem peaks Eestile üldiselt kasuks tulema, aga toob ilmselt taas igapäevasesse kõnepruuki «B-divisjoni» ja «üleminekuturniiri».

2017. aasta sügisest käivituva süsteemi kohaselt võib MMile pääseda sisuliselt igaüks, varem oli see seotud hea kohaga EMil. Kõik käib nii, nagu jalgpalli puhul harjunud oleme – on nii EM- kui ka MM-valikturniir. Erandit ei teha isegi olümpiavõitjale, peale korraldaja peavad kvalifikatsioonimängudes osalema kõik.

Suurim muudatus on valikmatšideks loodud üheksapäevased «aknad», mis peetakse novembris, veebruaris, juunis ja septembris. Varem toimusid valikturniirid suve lõpus. «Hakkame senisest rohkem koondisemänge pidama siis, kui on korvpallis n-ö kõrghooaeg, mil rahva huvi on suurem. See peaks korvpallile tervikuna kasuks tulema ja suvel ei kurnata mängijaid enam ära,» ütles Eesti Korvpalliliidu peasekretär Keio Kuhi.

Ideaalvariandis on eestlastel erinevatele tiitlivõistlustele lihtsam pääseda kui varem, aga reaalsuses ei lähe miski kergemaks. Esmalt tuleb püsida Euroopa 32 parema koondise seas, et mitte B-divisjoni kukkuda. 2017. aasta seisuga suudame selle ülesande ilmselt täita, aga siis loositakse 32 tiimi kaheksasse neljaliikmelisse gruppi, kellest iga grupi viimane langeb ohutsooni.

Edasipääsenutest pooled ehk 12 koondist saavad 2019. aastal Hiinas peetavale MMile, ülejäänud heitlevad koos varasemate väljalangejate ja B-divisjoni parimatega A-divisjoni püsimajäämise pärast. Igas kaheaastases tsüklis vahetub A-divisjonis kuni neli meeskonda. Kas tundus keeruline? Ilmselt on enamiku lugejate vastus jah. «Kuna tegu on uue asjaga, siis ongi loogiline, et alguses on süsteemi raske hoomata,» arvas Kuhi.

2017. aasta EMile pääsemine käib veel samamoodi nagu vanasti. Käesoleva EMi finalistid pääsevad sinna otse, järgmised viis saavad osaleda olümpiavalikturniiril. Ülejäänud peavad augustis tavapäraseid EMi kvalifikatsioonimänge. Kuhi sõnul saab Eesti tänu selle EMi D-alagrupi viiendale kohale loosimiseks parema asetuse kui seni.

Finaalturniiri alagrupid toimuvad taas neljas riigis ja endiselt on neist ühe korraldamiseks huvi ka Eestil. «Meie oleme esimese allkirja ära andnud. Esmalt peab FIBA alaliitudele saatma taotlemise dokumendid, siis selgub, kes üldse korraldamisest huvitatud on. Palju sõltub taotlemise tingimustest – kas need on meile üldse jõukohased,» viitas Kuhi FIBA varasemale nõudmisele, et mängud tuleks pidada vähemalt 10 000 pealtvaatajat mahutavas saalis.

Tagasi üles