Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rohkem raha nõudvad kohtunikud keelduvad vilistamisest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Atso Matsalu. | FOTO: Toomas Huik

Eesti Korvpalliliit on sattunud keerulisse olukorda – kodune hooaeg on juba alanud, kuid suur hulk kohtunikke pole nõus alaliidu määratud tasu eest mänge vilistama. Selleks et mängud ikkagi toimuksid, pöördus alaliit klubide poole palvega leida juurde inimesi, kes oleksid nõus tegutsema kohtunikuna, ning leppida ka olukorraga, kus mõnel mängul on kohtunikke ettenähtust vähem. «Mängud ära ei jää,» kinnitas alaliidu peasekretär Keio Kuhi.

Eesti Korvpallikohtunike Kogu (EKKK) ja Eesti Korvpalliliidu kemplus on kestnud juba mõnda aega ning korvpalliringkondades räägiti vilemeeste võimalikust protestiaktsioonist – teisisõnu vilistamisest keeldumisest – juba mitu nädalat tagasi. Pooled on kohtunud, kuid mõlemaid rahuldava lahenduseni pole jõutud ning kohtunike tasude kokkulepet pole allakirjastatud. Viimati kohtusid korvpalliliidu president Jüri Ratas ja EKKK juht Atso Matsalu eile, kuid ka see jutuajamine ei andnud tulemusi.

Kuhi sõnul on vastavalt EKKKga sõlmitud kokkuleppele kahel viimasel aastal tõstetud kohtunike tasustamiseks mõeldud summat 6000 euro võrra. Mullu tõusis tänu sellele näiteks meistriliiga ühe mängu vilistamise tasu kolm eurot. Hinnakirja kohaselt maksti 2014. aastal meistriliiga mängu eest 60 eurot, esiliiga mängu tariif oli 32 ja teises liigas 25 eurot. Naiste meistriliiga vilepartii hind on 29 eurot.

Seni kehtinu kolmeks aastaks tehtud kokkulepe oli aga sõlmitud kohtunike ühenduse eelmise juhatusega. Tänavuse suve hakul valisid kohtunikud end esindama uue juhatuse, mille eesotsas on Matsalu. Nende uus nõudmine on, et juba alanud hooajal tõstetaks kohtunike tasustamiseks minevat summat 13 000 eurot.

Nii alaliit kui ka EKKK on saatnud teineteisele ja ka klubidele oma seisukohti selgitavaid kirju. Kuhi sõnul pole kohtunike ühenduse saadetud kiri õige ettepanek ega taotlus, vaid EKKK püüab ühepoolselt kehtestada hinnakirja, millega määratakse juba käimasoleva hooaja korvpallikohtunike tasud. «Sisuliselt kutsub EKKK kohtunikke üles mitte vilistama korvpalliliidu egiidi all peetavaid mänge ja seda võib käsitleda kui streigi õhutamist,» selgitas ta.

EKKK süüdistab omakorda alaliitu selles, nad pole teinud olukorra lahendamiseks selgeid ettepanekuid. Klubidele saaetud kirjas märgitakse, et esimene pakkumine saadeti EKKK poolt alaliidule juba mai kuus. Kuna see lükati tagasi, tehti augustis uus pakkumine, kuid ka selle lükkasi alaliidu juhid tagasi.

EKKK juhi Matsalu sõnul pooldab nende ettepanekut üle poole Eestis tegutsevatest korvpallikohtunikest ning küsitluse tulemusena teab ta, et need vilemehed pole alaliidu poolt pakutava summa eest valmis vilistama. Kui kõik need inimesed keelduvad tõesti Eesti meistrivõistlusi teenindamast, muutub mängude läbiviimine väga keeruliseks.

Möödunud nädalal esitasid kolm kohtunike määramisega tegelevat regiooni juhti korvpalliliidule avalduse, kus palusid peatada oma volitused kuni alaliidu ja EKKK vahelise kokkuleppe allkirjastamiseni. Põhjendusena toodi välja tõsiasi, et plaanitavate mängude hulk ei võimalda leida vajaliku arvu kohtunikke.

Kuhi sõnul pole siiski kõik regioonide juhid vilistamisest keeldumise poolt. «Ühe regiooni juht andis küll EKKK kirjale allkirja, kuid samas kinnitas, et kohtunike määramised tema taha ei jää,» tõi Kuhi näite. «Täna on selge, et me läheme edasi nende kohtunikega, kes soovivad jätkata.»

Tagasi üles