N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Süüdistused ei murra: jalgpallijuhid marsivad edasi

Madis Kalvet
, spordireporter
Süüdistused ei murra: jalgpallijuhid marsivad edasi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sepp Blatter on seni kõik temale suunatud süüdistused tagasi lükanud.
Sepp Blatter on seni kõik temale suunatud süüdistused tagasi lükanud. Foto: SCANPIX

Mai lõpus sattus Rahvusvaheline Jalgpalliliit (FIFA) altkäemaksude tõttu skandaalide keerisesse. Esialgu võimud avalikult FIFA presidendi Sepp Blatteri pead ei jahtinud, kuid eelmisel nädalal alustas Šveitsi peaprokuratuur kriminaalmenetlust ka Blatteri vastu. Kui tuleval aastal oleks Blatterist nagunii saanud minevikutegija, siis uue uurimisega võib saada valimiskõlbmatuks ka Euroopa Jalgpalliliidu UEFA president Michel Platini, keda peeti tõenäoliseks FIFA järgmiseks presidendiks. 

Blatteri vastu alustati reedel kriminaalmenetlust seoses kahe ebakorrektse tehinguga. Esmalt pannakse Blatterile süüks 2005. aastal tehtud tehingut, kui FIFA sõlmis teleõiguste lepingu toonase Kariibi jalgpallibossi Jack Warneriga ja Blatter ületas süüdistuse järgi tehingu kokkuleppimises oma ametivolitusi.

Teine süüdistus on tunduvalt tõsisem ning võib saatuslikuks saada ka Platinile. 2011. aastal tegi Blatter Platinile 1,83 miljoni euro suuruse ülekande. Uurijate sõnul on tegemist ebaseadusliku maksega, mis oli tehtud Blatteri isiklikest, mitte FIFA huvidest lähtuvalt. Seniste selgituste kohaselt tegi Blatter selle ülekande, kuna ta sai aastatel 1999–2002 Platinilt tehnilist nõu ja konsultatsiooni.

Selline versioon ei kõla uurijatele eriti usutavalt ning käima on lükatud spekulatsioon, mille kohaselt kindlustas Blatter selle maksega enda valimise FIFA presidendiks 2011. aastal. Toona pidi kandideerima ka Platini, kuid paar nädalat pärast ülekannet otsustas ta siiski loobuda. Mõlemad pooled on praeguseks kinnitanud, et nad ei ole midagi seadusevastast teinud.

Erinevalt Blatterist ei ole Platini vastu uurimist algatatud ning teda kutsusid Šveitsi ametivõimud lihtsalt vestlusele, et olukorda rohkem selgust tuua. Viimaste uudiste valguses võib Platini nime tulevaste FIFA presidendi kandidaatide nimekirjast paljude arvates maha tõmmata. Vähemalt nii usuvad suuri reforme ootavad ametiisikud, kes ootavad Platinilt ühtlasi avalikku selgitust olukorra kohta. The Guardiani teatel ei kavatse Platini nii lihtsalt alla anda ning parasjagu valmistabki ta ette selgituskirja, mille ta plaanib saata kõigile UEFA liikmesriikidele.

Eile oli Blatter pärast ülekuulamisi taas tööpostil ja kavatseb seal olla järgmiste valimisteni ehk 26. veebruarini. «President Blatter rääkis FIFA ametnikega. Ta informeeris inimesi, et teeb uurijatega koostööd, ja kinnitas, et pole midagi valesti teinud. Veel lisas ta, et jätkab tööd FIFA presidendina,» teatasid Blatteri advokaadid AP-le. «Mis puudutab Platinid, siis tema oli omal ajal väärtuslik nõuandja ja nagu ta uurijatele kinnitas, oli makse ette nähtud kompensatsioon tehtud töö eest. Kuna uurimine jätkub, siis ei saa president Blatter praegu olukorda täpsemalt selgitada.»

FIFAs on üldse taas käsil keerulised ajad. Septembri keskpaigas peatas Rahvusvahelise Jalgpalliliidu eetikakomisjon Blatteri parema käe ehk peasekretäri Jerome Valcke volitused. Mõni päev hiljem tuli FIFA juba vastu ka Šveitsi prokuröride palvele ning saatis Valcke e-kirjad ilusasti uurijatele edasi.

Valcke on sattunud uurijate huviorbiiti, kuna ta müüs väidetavalt MMi pileteid algsest turuhinnast kallimalt edasi. Valckele lähedal seisvad isikud kirjeldasid The Guardianile, et FIFA tõmbas prantslasele vee peale, kuna ta otsustas uuel aastal FIFA presidendiks mitte kandideerida ja seetõttu otsustas Blatter Valcke häbistamisega oma mainet veidike parandada. Lisaks olevat Valcke soovinud ka ise oma ametist enne lepingu lõppemist taanduda ja seeläbi lootis ta saada suurt lahkumishüvitist.

Kui Blatterilt peaks tema presidenditool enne uusi valimisi ikkagi jõuga käest võetama, saaks tema asendajaks Kamerunist pärit FIFA praegune asepresident Issa Hayatou, keda on samuti korduvalt korruptsioonis süüdistatud. Blatteri võib plaanitust varem ametist taandada FIFA eetikakomisjon. FIFA tulevase presidendi osas saavad asjad selgemaks 26. oktoobril, kui lõppeb kandidaatuuride esitamise tähtaeg täpselt neli kuud hiljem toimuvatele valimistele.

1998. aastal esimest korda FIFA presidenditoolile tõusnud Blatter on seejärel tagasi valitud neljal korral, viimati tänavu mais. Kui pärast mais toimunud valimisi teatas Blatter, et ta astub oma kohalt tagasi ja toimuvad uued valimised, siis vahepeal ringlesid siiski kuulujutud, et ta võib veebruaris uuesti kandideerida. Sõnavõttudes on Blatter neid plaane eitanud ning naljaga pooleks teatanud, et kavatseb tulevikus hakata rahvusvahelisi poliitikauudiseid kajastavaks raadioreporteriks.

Märksõnad
Tagasi üles