Võitmine ei saa olla prioriteet
Piisab vaid ühest emast või isast, kes ei suuda oma emotsioone ohjes hoida. Kõik teised võivad samal ajal kilgata ja kaasa elada, kuid ühe täiskasvanud inimese sõim kohtunike või laste aadressil tekitab hetkega olukorra, mis võib väljakul viibivad noored endast välja viia. «Vanemad peavad aru saama, et nad pole ühegi sporti tegeva lapse vaenlased. Tegelikult peab tegema lastega koostööd ja proovima neid mõista. Võitmine ei saa olla prioriteet. Kõigis arenenud riikides rõhutakse arengule, mitte tulemusele tablool,» räägib Hannus.
Tšikinjov teab aga oma kogemusest, et vanemaid harida on keeruline. «Olen alati pidanud lapsevanemate koosolekuid, kus selgitan oma filosoofiat – miks, kuidas ja millal ma midagi teen. Ometi olen 33 aasta jooksul näinud väga harva olukorda, kus laps, tema ema ja isa ning treener korralikku koostööd teevad.»
Tema sõnul muutub olukord eriti keeruliseks vanuses 15–16, kui lapsed hakkavad tasapisi nn päris sporti tegema ning karjäärile mõtlema. «Selleks ajaks on vanemad juba aastaid võistlusi vaatamas käinud ning kujutavad ette, et on nüüd spetsialistid. Tihtipeale maksavad nemad ka treenerile palka ning see lööb hierarhia veelgi enam sassi. Lõpuks ei saa noor enam aru, kelle juhtnööre ta kuulama peaks: kas oma maailmameistrist isa või maailmameistreid kasvatanud treeneri?»
Elutark Tšikinjov jätkab: «Sporti ei ole vaja enam agressiivsust juurde süstida, seda on seal juba niikuinii piisavalt. See, mis toimub võistlusel, on nagu väike mudel meie ühiskonnast. Me teame, et peab järgima reegleid, kuid ikka leidub mõni treener, kes reaalselt õpetab lapsi sohki tegema. Mõnes kohas kasvavad aga sportlased, kes peavad lugu ausa mängu mudelist. Elu ja sport on ümmargused. Ühtegi kindlat ja õiget retsepti asjade parandamiseks ei ole, sest me kõik teeme vigu ja areneme.»
Hannus annab omalt poolt soovituse, mida lapselt pärast spordivõistlust küsida tasuks. «Mis sul täna hästi läks? Mida sa täna uut õppisid?» pakub ta välja. «Juba enne võistlusele või trenni minekut võiks lapsega koos varustuse üle vaadata ning head emotsiooni tekitada. Peaasi on hoiduda pingete tekitamisest.»