Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Suur bandiit valmistub Tallinnas tiitlimatšiks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tiitlimatšiks valmistuv Robert Helenius (vasakult teine) kohtub laupäeval Tallinnas Timur Musafaroviga (vasakult kolmas). Vasakul Heleniuse treener Johan Lindström ja paremal Musafarovi treener Artur Grigorjan. | FOTO: Jaanus Lensment

Kes on Robert Helenius? «Kui ma ütlen otse südamest ja hingest, siis on ta üks suur bandiit!» teatas laupäeval Tallinnas soomlasega kohtuva Timur Musafarovi treener Artur Grigorjan pressikonverentsil laia naeratuse saatel. «Aga hea bandiit!» täpsustas ta kohe.

Kolme Maestro poskipeo eelne pressikonverents Radisson Park Inn hotellis. Pildil Robert Helenius ja Timur Musafarov. | FOTO: Jaanus Lensment
Kolme Maestro poksipeo eelne pressikonverents Radisson Park Inn hotellis. | FOTO: Jaanus Lensment
Kolme Maestro poksipeo eelne pressikonverents Radisson Park Inn hotellis. | FOTO: Jaanus Lensment
Kolme Maestro poksipeo eelne pressikonverents Radisson Park Inn hotellis. Pildil Robert Helenius. | FOTO: Jaanus Lensment
Kolme Maestro poksipeo eelne pressikonverents Radisson Park Inn hotellis. Pildil Timur Musafarov. | FOTO: Jaanus Lensment
Kolme Maestro poksipeo eelne pressikonverents Radisson Park Inn hotellis. Pildil Johan Lindström. | FOTO: Jaanus Lensment

«Me pole bandiidid, me oleme viikingid!» torkas seepeale sama lõbusalt vastu Heleniuse treener Johan Lindström. See lõõpimine oli ka eilse pressikonverentsi elevaim hetk, sest kõik osapooled mõistavad hästi: laupäeva õhtul Lennusadamas toimuv matš Musafaroviga on Heleniusele ettevalmistuseks enne suurt tiitliheitlust, mis toimub umbes kuu aja pärast ehk 19. detsembril Helsingis, kus ta läheb vastamisi Saksamaad esindava Erkan Teperiga. On suur tõenäosus, et EBU ja IBF tiitlitele peetava matši võitjast saab järgmine mees, kellel on võimalus jõudu katsuda Vladimir Klitškoga.

Mõistagi ei tohi Helenius seepärast veel laupäevast vastast kergelt võtta – seda enam, et Samarkandis sündinud, kuid Saksamaad esindav Musafarov pidas oma eelviimase ja tasavägise matši just Teperiga, kaotades kohtunike häältega 1:2. «Jah, vastane on hea. Tuleb hea šõu ja hea matš,» lausus Helenius, kes käis Eestis viimati tänavu märtsis, kui lõi napi minutiga ungarlase Andras Csomori kindlalt nööridesse ja kohtunik lõpetas matši. Pärast seda oli ta juunis samuti kindlalt üle grusiin Beka Lobjanidzest.

Kui Teperi alistamine võib aidata Heleniusel vastamisi minna Klitškoga, siis tegelikult on ta viimaste nädalate jooksul ukrainlasega juba piisavalt tutvust sobitanud, kuna sparris viimaste nädalate jooksul esmalt Aleksandr Povetkini ning seejärel tervelt üheksal korral just Klitškoga. «Kaks ja pool nädalat treenisin Moskvas Povetkiniga, kes valmistus matšiks Mariusz Wachiga. Nagu võis näha sellest, kuidas ta hiljem Wachi alistas, on ta väga heas vormis,» kirjeldas Helenius venelast, kes sai nädala eest Kaasanis poolakast tehnilise nokaudiga jagu ja säilitas sellega WBC hõbedase raskekaalu tiitli. Muide, 36-aastase Povetkini profikarjääri ainus kaotus pärineb 2013. aastast just Klitškolt.

«Seejärel olin kaks nädalat kodus ja siis sõitsin Austriasse Klitško juurde, kust saabusin tagasi alles kolmapäeva õhtul. Viimased nädalad on mu enesekindlust kõvasti tõstnud. Võib-olla kõige raskem oleks praegu Klitškoga kohtudes vaimselt 12 raundi vastu pidada,» leidis Helenius. «Kuid see oli mulle endalegi kerge üllatus, kui selgus, et ma pole tipptasemest üldse kaugel.»

Miks üllatus? «Peamiselt seetõttu, et ma pole kolm aastat sel tasemel sparrinud. Kartsin, et olen tehniliselt natuke kehvem, aga tundsin end hästi, kiirena,» lausus soomlane. «Kui tahad areneda, pead harjutama koos parimatega. Läheb veel natuke aega, enne kui suudan ära seedida kogu info, mis me nendest treeningutest saime. Tehniliselt ja taktikaliselt õpime aina edasi. Enesekindlus kasvas aga kõvasti, kui nägin, et olen võimeline maailma parimatega edukalt sparrima. Ka Klitško meelest sain oma tööga hästi hakkama,» lisas Helenius.

Lisaks pani Helenius Klitškolt peale poksimise kõrva taha muidki treenimisnippe. «Näiteks on tema treeningkavas väga tähtsal kohal ujumine. Üldiselt aga rääkisime palju poksijuttu. Ta jättis väga meeldiva inimese mulje,­» sõnas soomlane.

Heleniuse treeneri Johan Lindströmi sõnul oli Klitško ja Povetkiniga treenimine kasulik ka talle kui juhendajale. «Sellisel tasemel meestega kohtudes näed alati hästi ära oma vead, mille kallal tööd teha. Välja ma neid vigu teile muidugi ei ütle!» naeris ta. «Klitško on erakordselt hea poksija, maailma parima jalgade tööga. Esimesel päeval üllatas tema kiirus meid veidi, aga seejärel tegime mugandusi ja Robert sai talle paremini vastu.»

Kas võib siis öelda, et käevigastuse tõttu enne tänavust märtsikuud kaks aastat ringist eemal olnud Helenius on nüüd taas sajaprotsendilises vormis? «Treeningute põhjal ei oska ma seda öelda, sest sajaprotsendiliselt valmis oled alles siis, kui oled ringis,» lausus seepeale Lindström. «Areng on pidev kannatamine, treeningud ei peagi kerged olema. Neist tuleb hambad ristis läbi tulla.»

Helenius ise pelgab veidi, et tihe graafik võib teda liialt väsitada, seetõttu võetaksegi Musafaroviga kohtumise järel korraks aeg maha. «Pärast matši võtan nädala jagu rahulikumalt, sest seni oleme käinud laagrist laagrisse ja ma ei taha läbi põleda. Viimase ettevalmistuse Teperiga kohtumiseks teen kodumaal Pajulahtis.»

Kui Helenius on otsinud Klitško ja Povetkini näol endast kõvemaid vastaseid, siis Musafarovi jaoks on ta ise samas rollis. «Tahan näha, kui palju pean veel juurde panema, et jõuda tippude tasemele. Helenius on üks neist,» selgitas Musafarov. «Ma ei taha poksida endast nõrgemate, vaid tugevamatega, ja tõusta aste-astmelt kõrgemale. Kas näen endal võiduvõimalust? Loomulikult, sest kui lähed lahingusse, pead võitlema, andma endast 150 protsenti!»

Ka Musafarov on viimase kahe aasta jooksul käinud ringis vaid kahel korral, kaotades eelmainitud matšis vaieldavalt Teperile ning mullu augustis samuti kohtunike häältega venelasele Deniss Boitsovile. «Ilma promootori ja mänedžerita on raske häid vastaseid leida, seetõttu olen viimase paari aastaga pidanud vaid kaks matši,» selgitas ta. «Sellegipoolest olen Heleniusega kohtumiseks sajaprotsendiliselt valmis. Teperi vastu poksides sain enda arust hästi hakkama, kui arvestada, et sain selleks matšiks valmistuda kõigest kolm-neli nädalat. Kaheksa raundi jooksul suutis Teper mind tabada vaid 20 löögiga,» lubas Musafarov ka Heleniusele kõva lahingu anda.

Suur poksiõhtu algab Lennusadamas laupäeval kell 20, Helenius ja Musafarov astuvad ringi eeldatavasti kella 23 paiku.

POKS

Suure poksiõhtu ajakava

Amatöörmatšid

Kirill Serikov (Eesti) vs Hamzat Jahhijev (Soome)

Maksim Vilde (Eesti) vs Ilja Koljašin (Soome)

Andrei Bokan (Eesti) vs Vladislav Levša (Läti)

Profimatšid

Timo-Juhani Hirvikangas (Soome) vs Andrejs Volincuks (Läti)

James Fryers (Põhja-Iirimaa, Suurbritannia) vs Ruslans Berdimuradovs (Läti)

Rain Kärkinen (Eesti) vs Dayron Lester (Soome)

James Tennyson (Põhja-Iirimaa, Suurbritannia) vs Sergejs Logins (Läti)

Pavel Semjonov (Eesti) vs Timo Laine (Soome)

Peamatš

Robert Helenius (Soome) vs Timur Musafarov (Saksamaa)

Tagasi üles