Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Sõudjad tegid Rio tarbeks Portugalis luuret

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eesti paarisaeruline neljapaat koosseisus Andrei Jämsä (vasakult), Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo. | FOTO: Fred Killing

Tänavu said Eesti sõudjad septembri alguses rõõmustada MM-medali üle, kui pronksi võitis paarisaeruline neljapaat. Tuleval aastal peavad sõudjad olema tippvormis tavapäratult juba augusti esimeses pooles ja seetõttu tuli ringi teha ka talvine ettevalmistusplaan.

Eesti paarisaeruline neljapaat Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo. | FOTO: Fred Killing
Eesti neljapaadi liikmed Allar Raja (paremal), Kaspar Taimsoo (paremalt teine) ning Tõnu Endrekson (vasakul). | FOTO: Liis Treimann
Kaur Kuslap (ees) ja Sten-Erik Anderson. | FOTO: Liis Treimann / Postimees

Maailmameistrivõistluste aastatel siirdub Eesti sõudeparemik märtsis Horvaatiasse ja siis tehaksegi aasta jooksul esmakordselt taas veega tutvust. Kuna järgmise suve Rio de Janeiro olümpiamängudeks on samasugust mudelit kasutades keeruline tippvormi jõuda, siis sel talvel minnakse veelaagritesse nii jaanuaris kui ka veebruaris.

Seega jätavad sõudjad sel talvel ära laagri Jõulumäel ja suusalaagri Itaalias, mis asendatakse kahe kahenädalase laagriga Portugalis Pocinhos. Eile saabuski koondise peatreener Matti Killing Lõuna-Euroopast, kus ta käis uurimas võimalikke treeningpaiku.

«Leidsin verivärskelt valminud sõudebaasi Pocinhos, kust on veel tolmgi kokku pühkimata, kuid kuu aja pärast on kindlasti kõik juba valmis. Hakkasin juba septembris pidama kirjavahetusi, et leida meile olümpiatalveks sobiv treeningpaik,» rääkis Killing. «Järgmisel aastal tahame olla varem ja rohkem tegijad – tippvorm peab saabuma eelmiste aastatega võrreldes umbes kuu aega varem.»

Esialgu kaaluti ka Sevillas harjutamist, kuid seal on korraga koos liiga palju paatkondi ja treeningul võib see pigem segada. Portugalis seda muret aga pole. «See jõgi paneb seal otsaga Hispaaniasse välja. Seal on võimalik ühes suunas sõita koguni 28 km. Seda on rohkem kui küll,» lisas Killing.

Eesti neljapaadile koosseisus Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo pakub Portugali laagris konkurentsi tänavuse MMi viies meeskond Šveits. «Ka neil pole kodumaal sama tugevat neljapaati kõrvale võtta. Koos on võimalik teha kvaliteetseid trenne,» tõdes koondise peatreener.

Kahe Portugalis peetava laagri järel loksuvad asjad juba harjumuspärasesse rütmi ja ees ootavad laagrid Horvaatias. Enne olümpiat on kavas kolm MK-etappi ning EM Saksamaal. Mullu osalesid eestlased enne MMi kahel MK-etapil ja EMil ning Taimsoo arvates oleks üsna mõistlik tuleval aastal kasutada sama mudelit.

«Lõppenud hooajal jätsime teise MK-etapi vahele. Mulle see variant väga meeldis, kuna niimoodi oli reisimist vähem ja rohkem võimalust treenimiseks,» rääkis Taimsoo.

«Praegu on plaanis kõik võistlused, kuid keskmine MK-etapp võib vahele jääda,» lisas Killing.

Järgmise aasta viimase MK-etapi järel ja Rio olümpiamängude eel ootab sõudjaid ligi kahe kuu pikkune võistluspaus, mis sisustatakse loomulikult trennidega. Eestlased plaanivad Riosse saabuda seitse-kaheksa päeva enne oma avastarti.

Sõudjate tähtsamad võistlused 2016. aastal:

15.–17. aprillini Varese MK-etapp

6.–8. maini Brandenburgi EM

23.–25. maini Luzerni OMi kvalifikatsioon

27.–29. maini Luzerni MK-etapp

17.–19. juunini Poznani MK-etapp

6.–14. augustini Rio de Janeiro OM

Kokku võib saada uus kahepaat

Tänavusel MMil Eestit kahepaadil esindanud Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap järgmisel hooajal tõenäoliselt samas paadis ei istu ja praegu pole seega päris selge, kes lähevad mai lõpus kahepaadil Luzernis OM-piletit jahtima.

Praegu on neljapaadi liikmed Anderson ja Geir Suursild harjutanud koos Pärnus, kuid sügisest õppimisele keskendunud Kuslap on jaganud oma aega TTÜs õppimise ja Viljandis harjutamise vahel. «Olen spordi tõttu võtnud akadeemilisi puhkuseid ja nüüd oli viimane aeg kool tõsiselt käsile võtta,» sõnas Kuslap, kelle erialaks ülikoolis on elektriajamid ja jõuelektroonika. «Kui kooli kõrvalt harjutades koondisesse pääsen, siis soovin ikka võistelda.»

Samas tunnistab Kuslap, et kevadet silmas pidades on seis tema jaoks keeruline, kuna just tavapäraste kevadlaagrite tõttu on tal paljud kevaditi loetavad õppeained koolis tegemata ja seetõttu on tuleval aastal laagrites osalemine samuti raske. «Koolis on mul vaja veel mitu kevadet käia,» tunnistas Kuslap.

«Kahepaadi koosseisus võib tulla muudatusi, vaatame töö käigus,» täpsustas koondise peatreener Matti Killing. «Kõige tähtsam on kindlasti see, et neljapaadi jaoks oleks vajadusel olemas hea varumees. Jaanuaris tahaksin laagrisse minna ikka seitsme mehega.»

Tagasi üles