Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kuidas ja millal lahkub Seli, kellest saab uus juht?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Neinar Seli | FOTO: Liis Treimann

Neljapäeval peaks selguma, millal lõppeb vaakum Eesti spordi juhtimises. Sellel päeval koguneb Eesti Olümpiakomitee (EOK) täitevkomitee ning muude päevakorrapunktide kõrval oodatakse, et kriminaalasjas süüdi mõistetud EOK president Neinar Seli teataks, millal ta kavatseb oma ametist loobuda.

Urmas Sõõrumaa | FOTO: MARIANNE LOORENTS / VIRUMAA TEATAJA
Valdo Kalm | FOTO: Liis Treimann
Urmas Paet | FOTO: Mihkel Maripuu
Jüri Ratas | FOTO: Tairo Lutter

Seli on viimased kolm nädalat viibinud USAs puhkusel. Kohtus lõplikult süüdi mõistmisega kaasnenud pinged vajasid tervise huvides maandamist. Eestisse peaks ta jõudma täna.

Edasi on põhimõtteliselt kaks varianti. Esimesel juhul teatab Seli neljapäevasel täitevkomitee koosolekul oma tagasiastumisest ning kevadel toimuval täiskogu istungil valitakse spordi katuseorganisatsioonile uus juht. Teine võimalus on, et vaatamata üldsuse vastuseisule jääb Seli ametiaja lõpuni – sügiseni – presidendiks ja saab seega auväärse ameti pidajana minna ka augustis Rio olümpiale.

Kuigi mitmed Postimehega vestelnud spordi tippjuhtimisega tihedalt seotud inimesed pidas teist varianti Seli iseloomule kohaseks, peetakse asjade sellist käiku siiski vähetõenäoliseks. Kuuldavasti on selle sobimatust mõistnud ka Seli ise.

EOK täiskogu kutsutakse korraliselt kokku igal kevadel. Tavaliselt tehakse seda aprillis, kui alaliseks päevakorrapunktiks on majandusaasta aruande kinnitamine. Kuna üldkogu sellel ajal nagunii koguneb, peetakse seda ka heaks võimaluseks korraldada juhtimiskriisi lõpetamiseks ka presidendi valimised. Sellisel juhul langeb ära vajadust kutsuda kokku erakorraline üldkogu – presidendi valimiste punkt tuleb lihtsalt volikogu poolt lülitada üldkogu päevakorda.

Olümpiakomitee tegemistega seotud inimeste arvates võiks Seli püsida aprillini presidendi kohal ning anda üldkogul ameti väärikalt üle uuele juhile. See võimaldaks tal vähemalt spordiinimeste silmis loost sirge seljaga välja tulla. Nõuda, et ta neljapäeval kohe ameti maha paneks ja EOKst lahkuks, leitakse olevat liiga julm. Seli ei väärivat sellist kohtlemist.

Võimalik on ka niinimetatud jõulurahu-president, st leitakse inimene, kes täidaks selle koha hilissügiseni, mil pidanuks nagunii toimuma korralised valimised. Ilmselt oleks see praegune asepresident Toomas Tõnise.

Presidendi valimisega venitamist peetakse siiski halvaks variandiks, kuna see jätaks Eesti spordi probleemidega tegelemise pikkadeks kuudeks soiku. Seepärast on võrdselt ebatõenäolised nii ajutise juhi määramine kui ka Seli enda jätkamine. Mõlema variandi korral jääks uue «päris» presidendi valimiseni suhtlus riigi ja võimalike suurtoetajatega soiku.

Seega ollakse spordiringkondades üsna ühel meelel, et aprillis saab EOK uue juhi. Kuid kelle? Ükskõik, kellega ka ei räägiks, ühtegi väga head kandidaati ei osata esile tuua.

Enim käib läbi neli nime: suurärimees Urmas Sõõrumaa, vana aasta viimasel päeval Eesti Telekomi juhi kohalt lahkunud Valdo Kalm, eurosaadik Urmas Paet ja riigikogu asespiiker Jüri Ratas.

Räägitud on ka poliitikast lahkunud olümpiavõitjast Erki Noolest, kuid sellesse võimalusse ei suhtuta just erilise entusiasmiga. Kuna valimised toimuvad juba paari kuu pärast, muutub ebatõenäoliseks ka võimalus, et sellele kohale asub alles tegevsportlasena tegutsev ning Rio olümpiaks valmistuv Gerd Kanter. Kuuldavasti näis presidendi koht tallegi ahvatlevana.

Tõenäoliselt leidub veelgi inimesi, kelle jaoks on presidendi amet ihaldusväärne, kuid kelle võimalused seda kohta saada on nullilähedased. Ei maksa ju unustada, et presidendi valib üldkogu, mis koosneb peamiselt spordialaliitude esindajatest.

Kas selline, põlistest spordimeestest ja spordifunktsionääridest koosnev seltskond usaldab seni spordist üsna kaugel olnud Kalmu või Paetit? Kahtlane! Sõõrumaa on sporti tõhusalt toetanud, kuid nimetatud nelikust on talle presidendi kohta vaja kõige vähem. Poliitmängus suurimate väljavaadeteta Ratase puhul tekib küsimus, kas tal on piisavalt sidemeid, mis aitavad tuua sporti raha? Küsitav!

Leidub neid, kes arvavad, et presidendiks peaks saama mõni uuema põlvkonna tegelane. Põlvkonnavahetus on toimunud poliitikas ja toimub ka ärimaailmas. Seepärast oleks mõistlik, kui EOK president on riigis tähtsamaid otsuseid langetavate inimeste eakaaslane. Ehk tegemist oleks inimesega, kelle telefonikõne kõik praegused otsustajad vastu võtaksid. Kes see inimene võiks olla, on esialgu Eesti spordi kõige suurem küsimus.

Tagasi üles