Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kanter ideest nullida kõik rekordid: sellega jäädi hiljaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Usain Bolt on kolm korda nihutanud meeste 100 meetri jooksu maailmarekordit. Praegune tipptulemus 9,58 kehtib alates 2009. aastal Berliinis peetud maailmameistrivõistlustest. | FOTO: Scanpix

Suurbritannia kergejõustikuliit tuli välja 14 konkreetse ideedega, kuidas viimasel ajal dopingu- ja korruptsiooniskandaalidesse sattunud spordiala puhtamaks saada. Muuhulgas tehti ettepanek tunnistada senised maailmarekordid kehtetuks ja alustada nullist.

Briti alaliidu juhi Ed Warneri sõnul on aeg radikaalseteks muudatusteks. «Kergejõustiku au pole iial varem nii suure löögi all olnud kui 2015. aastal,» sõnas Warner BBC vahendusel. Warner leiab, et sport on kümnendi madalaimas seisus ning ausaid sportlasi ja fänne on petetud.

London võõrustab järgmise aasta kergejõustiku MMi, mistõttu tahetakse enne suurvõistlust astuda ala puhastamise nimel konkreetseid samme. «Üllatasime inimesi nende ideedega, sest tahame tekitada diskussiooni,» lisas Warner.

Mõned brittide ettepanekutest

  • Maailma antidopinguagentuur (WADA) peab koostama ülemaailmse avaliku registri, kus on näha kõikide sportlaste testimistulemused.
  • Kui WADA sellis registrit ei tee, siis peab Suurbritannia Antidoping suunda näitama ja riigisiseselt sellise registri tegema.
  • IAAF peab tõmbama selge joone, tühistama senised rekordid ning alustama nullist.
  • Muuta nn kolme eksimuse süsteemi (kui sportlane pole 18 kuu jooksul kolmel korral dopinguküttidele kättesaadav, siis saab ta võistluskeelu – M. G.) nii, et keeld määrataks pikema ajavahemiku puhul.
  • Puhtad sportlased saavad kaotatud auhinnaraha eest kompensatsiooni, kui neid edestanud võistleja jääb dopinguga vahele.
  • Keelatud ainetega patustamise eest määratakse minimaalselt kaheksa aasta pikkune võistluskeeld, nii et sportlased peaksid eemale jääma kahtedest olümpiamängudest, lisaks teatud juhtudel eluaegne võistluskeeld.
  • Kriminaliseerida keelatud ainete vahendamine ja levitamine.
  • Ümber nimetada kõik antidopinguagentuurid ja koondada need ühe agentuuri alla.

Kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter leiab, et mitu välja pakutud ideed on loogilised ja ka teostatavad, ent maailmarekordite nullimist peab ta pigem ebareaalseks. «Enamjaolt on need ideed tervitatavad, näiteks kaheksa aasta pikkune võistluskeeld või proovide avalikustamine. Kui võtta sportlaselt võimalus kahtedel olümpiamängudel osaleda, siis see paneb mõtlema, kas tasub dopingut tarvitada. Need sammud on loogiline jätk hetkeolukorrale,» sõnas Kanter.

«Aga rekordite tühistamisega on 15 aastat hiljaks jäädud, 2000ndate alguses oleks võinud selle ära teha. Praegu on väga keeruline hakata neid nullima. Kui võtta näiteks kettaheite rekord (74.08, kuulub sakslasele Jürgen Schultile – M. G.), mis on 30 aasta vanune, siis sellele oleme nii mina kui näiteks Alekna (leedulane Virgilijus Alekna – M. G.) lähedale jõudnud (Kanteri isiklik rekord on 73.38, Aleknal 73.88 – M.G.). Samas on alasid, kus rekordid on väga utoopilised ja vahed tänapäeva tippude väga suured, näiteks mitmetel naiste aladel 80ndate lõpus ja 90ndate alguses püstitatud rekordid,» leiab Kanter.

«Ehk oleks mõeldav mingi ajaline piir tõmmata või võrrelda näiteks viimase viie kuni kümne aasta keskmisi tulemusi ja siis vaadata, kas vahe vanemate rekorditega on suur. Aga ka seda on raske teha, ilma et kellelegi liiga ei teeks,» arutleb olümpiavõitja.

Kanter teab, et osal aladel polegi tippudel reaalselt võimalik maailmarekordit enda nimele saada. «Kui oled ikka hetke absoluutne tipp, aga maailmarekord on kolm-neli sekundit kiirem, siis tekitab see kindlasti frustratsiooni,» usub ta. «Tänapäeval on kõik tingimused ju paremad: parem varustus, suuremad teadmised jne, ja igaüks saab ju aru, et siin on ebakõla.»

Kanter usub, et radikaalseid muudatusi on vaja, et ala mainet päästa. «Et kergejõustikust rääkides ei jääks kõlama vaid negatiivne. Ses osas on mul hea meel, et IAAFi nii ka toimida püüab,» ütleb sportlane.

IAAF sattus hiljuti skandaali seoses Venemaa kergejõustikus avastatud ulatusliku dopingutarvitamisega. WADA uurimiskomisjon avaldas nimelt raporti, kus paljastati, et Venemaa sportlased tarvitavad riigi mahitusel ulatuslikult dopingut. Venemaa kergejõustikuliit visati IAAFist seejärel ajutiselt välja. Uurimise all on seetõttu ka IAAFi endine president Lamine Diack, keda süüdistatakse laiaulatuslikus korruptsioonis. Kolm kõrget IAAFi ametnikku on aga juba saanud eluaegse spordis tegutsemise keelu.

Kanter peab nüüdseks ametist vabastatud Diacki suuresti kergejõustiku raske olukorra põhjustajaks. «Diacki juhtimisstiil oli selline, et kui uus president Sebastian Coe olekski asepresidendina mingeid muudatusi püüdnud teha, oleks see ilmselt üsna võimatu olnud,» räägib Kanter. «Kuigi Coe tegutsemises on samuti mõningaid vastuolusid olnud, on tal ise presidendiks saades lihtsam muudatusi ellu viia,» lisas Kanter. Sel neljapäeval avalikustatakse WADA raporti teine osa.

Tagasi üles