Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rio medalijahi esimene lõpuspurt

Lehis koondisest väljas

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Ees seisavad kaks otsustavat MK-etappi, kus selguvad olümpiale pääsejad
  • Naiskonda kuuluvad Irina Embrich, Erika Kirpu, Julia Beljajeva ja Kristina Kuusk
  • Katrina Lehis ja Nelli Paju teevad Barcelonas kaasa vaid individuaalturniiril
  • Meestega sõidab Heidenheimi kaasa tervisehädadest jagu saanud Peeter Turnau
Julia Beljajeva (vasakult), Kaido Kaaberma, Nelli Paju ja Erika Kirpu puhkehetk enne tähtsaid võistlusi. | FOTO: Tairo Lutter

Eelmisel kevadel alanud Rio de Janeiro olümpiakohtade jaht jõuab sellel nädalal vehklejate jaoks lõpusirgele. Kavas on hooaja eelviimased MK-etapid, naised võistlevad Barcelonas, mehed Heidenheimis. Koondiste peatreenerid andsid mõista, et neid rahuldab vaid võit. Kui nüüd midagi viltu läheb, siis terve hulk potentsiaalseid medalivõitjaid olümpiamängudele ei sõida. Esimese vahefiniši eel on vaja teha korralik lõpuspurt.

Naiskonna juhendaja Kaido Kaaberma nimetas neljaliikmelisse Eesti koondisesse Irina Embrichi, Erika Kirpu, Julia Beljajeva ja Kristina Kuuse. Võistkonnavõistlust vaatavad seega kõrvalt Nelli Paju ja Katrina Lehis.

Katrina Lehis seekord Eesti nelikusse ei mahu. Foto: Tairo Lutter

Kõige pettunum on ilmselt Lehis, kes hoiab Eesti edetabelis kolmandat kohta. «Valin koondise selle põhjal, kes minu arvates naiskonda kõige rohkem aidata suudavad,» selgitas Kaaberma. Eesti edetabeli kuues number Beljajeva on peatreeneri sõnul end just naiskonnavõistluses tõestanud. Kaaberma tunnistas, et ideaalis loodab ta sama koosseisuga minna vastu ka veebruaris toimuvale otsustavale Buenos Airese etapile. «Ega see koondislaste pidev vahetamine parim variant ei ole,» ütles ta.

Valin koondise selle põhjal, kes minu arvates naiskonda kõige rohkem aidata suudavad

Võistkondlikult pääsevad otse olümpiamängudele edetabeli neli parimat koondist. Lisaks antakse üks koht iga regiooni (Euroopa, Aasia, Aafrika, Ameerika) parimale, kuid seda vaid juhul, kui koondis on olümpiaedetabelis 16 hulgas. Eesti naiskond jagab praegu Itaaliaga kaheksandat ja üheksandat kohta. Olümpiakoht pole kaugel, kuna seitsmendal kohal asuv Ukraina pääseks tänase seisuga Riosse. Koos naiskonnaga lunastaks Eesti kolm kohta ka olümpiamängude individuaalturniirile.

Nagu alati rahuldab Eesti naiskonda ka Barcelonas vaid võit. «Meie eesmärk on alati kõige kõrgem,» ütles Kaaberma. Raske öelda, milliseid tulemust Eesti täpselt vajab, kuna palju oleneb ka konkurentide tegemistest. Seega on Kaaberma sõnastatud eesmärk ainuõige: viimast kahte etappi peab minema võitma.

Koondisesse pääsenud nelik valmistus etapiks Poola laagris, kus kokku olid kohal 11 riigi parimad vehklejad. Viimased päevad enne võistlust treenivad Embrich, Kuusk, Beljajeva ja Kirpu kodus, Barcelonasse sõidetakse kolmapäeval. Naiskonnavõistlus on kavas pühapäeval. Vaid individuaalturniiril kaasa tegevad Kuusk ja Paju läksid Barcelonasse juba varem kohale.

Irina Embrich, Kristina Kuusk ja Julia Beljajeva. Foto: Erik Prozes

Meeste olukord on naiste omaga võrreldes keerulisem. Nemad on edetabelis 14. kohal ja praegu on viimane olümpiale pääsev Euroopa tiim seitsmendal kohal asuv Saksamaa.

Üle pika aja sõidab koondisega MK-etapile kaasa terviseprobleemidest jagu saanud Peeter Turnau. Peatreener Igor Tšikinjov otsustab alles reedel, kes pääsevad neljaliikmelisse koondisesse. Kindlasti on sees Nikolai Novosjolov ja Sten Priinits, ülejäänud kahe koha eest võitlevad lisaks Turnaule ka Marno Allika ja Jüri Salm.

Sten Priinits ja Marno Allika. Foto: Mihkel Maripuu

Koondis saabus just Moskvas toimunud laagrist, kus sparringupartneriteks olid tugevad venelased ja jaapanlased. «Laager kulges suurepäraselt ja mehed on heas vormis. Ka Turnau näitas väga head taset ja ta tuleb meiega Heidenheimi kaasa,» ütles Tšikinjov. Meeskondki läheb võitlustulle teadmisega, et parim viis olümpiakoha lunastamiseks on turniiri võitmine. «Meid rahuldab ainult pääs olümpiale. MMil keerasime korraliku jama kokku (Eesti sai alles 16. koha – toim), nüüd peame suutma olukorda parandada.» Meeste viimane ja otsustav MK-etapp toimub veebruaris Vancouveris.

Heidenheimi võistlus on tavapärasest veidi erineva formaadi alusel: neljapäeval ja reedel peetakse individuaalturniir, laupäeval võistkondlik. Eesti koondis sõidab kohale teisipäeval, mis on tavapärasest praktikast päev varem. Tšikinjov avaldas lootust, et mehed suudavad seeläbi endast võistlustel maksimumi anda.

Kui nais- ja meeskond ei peaks võistkonnaga olümpiale pääsema, siis on võimalik pilet lunastada ka individuaalselt, kuid seal läheb lisaks kahele viimasele MK-etapile arvesse ka märtsis Budapestis toimuv GP. Seega on veel palju lahtisi otsi ja tabel võib veel muutuda. Eesti parimana on Katrina Lehis naiste tabelis praegu 13., meeste hulgas on Nikolai Novosjolov 26.

Päris viimase õlekõrrena pääseb üks eestlane võistlema kevadel toimuvale Euroopa tsooniturniirile, kus olümpiakoha lunastab vaid turniiri võitja.

Jüri Salm, Marno Allika, Sten Priinits ja Nikolai Novosjolov. Foto: Tairo Lutter

Tagasi üles