Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Seni ainus eestlane X-mängudel: see on omaette maailm

Vaata fotosid toonastest ekstreemsetest radadest!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Kadri Vaultier saavutas 2011. aastal lumelauakrossis 10. koha!
  • 2010. aastal loobus eestlanna X-mängude kutsest!
  • Praegu tegeleb Vaultier treeneripaberite tegemisega!
Kadri Vaultier (vasakul) X-mängudel. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier

29. jaanuaril võistlustulle astuvast Kelly Sildarust saab teine eestlane, kes osalenud maailmakuulsatel X-mängudel. Seni on maarjamaalastest maailma ekstreemspordivõistlusega sportlasena tutvust teinud vaid Kadri Vaultier (neiupõlvenimega Pihla). «Seal toimuv on ikka omaette tase, mida kusagil mujal ei näe,» meenutas eestlanna.

Kadri Vaultier (vasakul) X-mängudel. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
Eestlanna võistleja akrediteering. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
X-mängude võistlusrajad 2011. aastal. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
X-mängude võistlusrajad 2011. aastal. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
X-mängude võistlusrajad 2011. aastal. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
Lumelauakrossi stardipaik 2011. aastal. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
Lumelauakrossi stardipaik 2011. aastal. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
Vasakul Big Airi hüpe 2011. aastal ning paremal lumelauakrossi võistlustrassi viimane hüpe. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier
Lumelauakrossi võistlustrass 2011. aasta X-mängudel. | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier

Sotši olümpiamängudel meeste lumelauakrossis kuldmedali võitnud prantslase Pierre Vaultieri abikaasa Kadri Vaultier osales X-mängudel 2011. aastal samuti lumelauakrossis ja sai kirja igati hinnatava 10. koha. «Ekstreemspordimaailmas on X-mängud selgelt ja kindlalt number üks. Sellesarnast võistlust teist lihtsalt ei ole,» tõdes ta. «Olümpiamängudega on neid raske võrrelda, kuna need on kaks täiesti erinevat maailma.»

Nagu ameeriklastele omane, peab ka X-mängudel kõik olema kõige suurem, uhkem ja võimsam. 2011. aastal oli lumelauakrossi rada ehitatud äärmiselt ekstreemsena ning trassi viimane hüpe oli isegi suurem kui kõrval asetsenud Big Airi võistluse hüpe. Toonane rada sai niivõrd keeruline, et praeguseks Aspenis üheksal korral lumelauakrossi võitnud ameeriklanna Lindsey Jacobellis hakkas koos teistega protesteerima.

«Naiste jaoks ehitati kõrvale lõpuks uus hüpe, kuid meestel polnud kuhugi pääsu,» rääkis Vaultier. «Tavaliselt mehed ei kõhkle üldse ja on valmis kohe mäest alla tuiskama, kuid siis oli näha, et osal võttis ikka jala värisema. Ma polnud varem sellist asja näinud. Tean, et paljud ikka kartsid. Ka kukkumisi oli lõpuks palju.»

Vasakul Big Airi hüpe 2011. aastal ning paremal lumelauakrossi võistlustrassi viimane hüpe. Foto: Kadri Pihla-Vaultier/Facebook | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier

Kuna ameeriklased armastavad panna sportlaste võimed maksimaalselt proovile, siis saadetakse ka osalemiskutsed ainult väljavalitutele. «X-mängudele kutsutakse sportlasi selle arvestusega, et nad saavad kindlasti hakkama. Korraldajad ei saa endale lubada, et kohale tuleb keegi, kellele käib rada üle jõu,» selgitas Vaultier.

Eestlanna võistleja akrediteering. Foto: Facebook | FOTO: Facebook/Kadri Pihla-Vaultier

2011. aastal esimest korda X-mängudel starti asunud eestlannale saabus kutse ka aasta varem, kuid siis otsustas ta sellest loobuda. «Ma ei läinud kohale, kuna ei olnud selleks katsumuseks lihtsalt valmis,» põhjendas ta. «2011. aasta hooaeg oli mul väga hea ja selle pealt oli palju julgem minna.»

Kuigi enesekindlus oli aastaga kõvasti kasvanud, oli võistlusraja läbimine ikkagi suur väljakutse. «Mul kulus esmalt terve päev, et rada lõpuks otsast lõpuni läbi sõita. Võrreldes MK-sarjaga olid erinevad elemendid ning hüpped hoopis keerulisemad. Vahemaad olid tunduvalt suuremad, ja kui rajalt välja sõita, siis oleks ees oodanud päris kõrge kukkumine. Ühe suure hüppe järel maandusime lihtsalt mingi kasti peale ning sealt tuli kohe edasi hüpata,» meenutas Vaultier viis aastat tagasi aset leidnud sündmusi. «Lõpuks kulus terve päev, et selle kõigega harjuda. Kindlasti oli see minu sportlaskarjääri kõige huvitavam ja ekstreemsem kogemus.»

Praeguseks on eestlanna sõnul ka X-mängudel hakatud veidike rohkem turvalisuse peale mõtlema: «Mingi aeg läksid asjad aina ekstreemsemaks ja kunagi ei teadnud, mis võib võistlustel ees oodata. Nüüd on võetud radade ehitus rohkem kontrolli alla.»

Kui võistlusradadel üritatakse atleetidest maksimum välja pigistada, siis samal ajal tehakse kohapealne olemine neile võimalikult mugavaks. «Sportlaste jaoks on püsti pandud ka eraldi telk, kus saab lihtsalt lõõgastuda ja jälgida ka teisi võistlusi. Seal on kõik staarid korraga koos ning võid näiteks Shaun White’i (rennisõidu kahekordne olümpiavõitja, 13-kordne talviste X-mängude võitja) kõrval istuda ja temaga juttu puhuda,» kirjeldas Pihla sportlaste omavahelisi häid suhteid. «Kohapeal on kõik väga hästi organiseeritud. Võistlustele lisaks toimuvad kontserdid ja pidevalt on midagi toimumas. Efektsemad alad, nagu saanikross, üritatakse ära pidada õhtupimeduses.»

Praeguseks on Vaultieri sportlaskarjääri lõppenud, kuid ta on endiselt jäänud meelisala juurde ja tahab sellega veelgi tõsisemalt tegeleda. «Praegu olen nii palju seotud, et teen treeneripabereid,» avaldas ta. «Eesti süsteemi järgi on mul olemas tase 4. Tuleval kevadel on mul järgmine eksam, mida teen Saksamaa suusaliidu all. Eesti mõiste järgi saan selle läbimise järel kätte taseme 5. Siis oleksin kvalifitseeritud treener, praegu olen lihtsalt klubitreener. Siht on saada korralikud paberid kätte. Kas ma saan neid seejärel rakendada Eestis või kusagil mujal, eks seda näitab elu.»

Kelly Sildarul puudub naiselik kartus

Ainsa eestlasena seni X-mängudel osalenud Kadri Vaultier tunnistab, et tänavu on X-mängude vaatamine kindlasti taas kohustuslik programm, kuna naiste pargisõidus asub võistlustulle Kelly Sildaru.

«Sel aastal ei saa minu abikaasa (lumelauakrossi Sotši olümpiavõitja Pierre Vaultier) vigastuse tõttu osaleda, kuid nüüd on vaatamine teistpidi kohustuslik, kuna Kelly asub võistlustulle. Omadele tuleb ikka kaasa elada,» põhjendas Vaultier.

Eestlanna sõnul oleks võinud 13-aastane Sildaru oskuste poolest juba eelmisel aastal X-mängudele kutse saada, kuid füüsilised eeldused poleks lubanud tal varem osaleda. «Vanus pole mingi probleem. Seni on takistuseks olnud ikka väike kehakaal, mis ei luba hüpeteks vajalikku hoogu sisse saada,» märkis Vaultier. «Oskuste poolest oleks võinud ta juba mullu osaleda.»

Vaultieril jätkub kiidusõnu ka Sildaru sõidustiili kohta: «Kellyt on silmale hea vaadata. Naiste esitustes on tavaliselt näha veidike naiselikku kartust. Tema stiil on aga väga puhas ja seda on väga hea vaadata. Ta on tõeline erand.»

Kelly Sildaru õhulennul. Foto: | FOTO: Tõnis Sildaru/Erakogu
Tagasi üles