Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vähem hüppeid on Kelly Sildaru jaoks halb ehk saladused Aspenist

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kelly Sildaru X-mängudel. | FOTO: Kelly Sildaru/Facebook

Teisipäeval tabas Kelly Sildarut must masendus, kui selgus, et X-mängude rajal võistlemine võib talle üle jõu käia. Kolmapäevane harjutuskord tõi näole aga juba naeratuse – võistelda on siiski võimalik.

Kelly Sildaru X-mängude trennis hüppel. | FOTO: Kelly Sildaru/Facebook
Kelly Sildaru X-mängudel kolmapäevases trennis. | FOTO: Madis Kalvet
Tõnis Sildaru. | FOTO: Madis Kalvet

Aspenis Kelly Sildaru trenni jälginud Postimees tegi harjutuskorrast kokkuvõtte ning vaatas ette ka tänasele võistlusele. Milliste lootustega starti minnakse?

Kelly on trennihull

Kolmapäevane trenn algas Aspenis kohaliku aja järgi kell 12.00 ja lõppes 15.00. Kui esmalt tuiskas sportlasi (pargisõidus osalevate naiste ja meeste trenn toimus ühel ajal) mäest alla vahetpidamata, siis lõpu poole jäi neid aina vähemaks. Kui kell oli tiksunud juba üle kolme, tormas 13-aastane eestlanna veel korra mäkke. «Äkki lubatakse üks laskumine veel teha,» ütles ta.

Kelly Sildaru soov täituski ja seega oli ta viimane suusamäelt lahkuja. «Kolm tundi kestev trenn pole midagi erilist. Tavaliselt oleme mäel neli või viis tundi järjest,» täpsustas treenerist isa Tõnis Sildaru.

X-mängud näitavad taset

Mäesuusatamisega kokku puutunud inimesed on harjunud, et mäkke sõidetakse ikka tõstukiga. X-mängudel saatis pargisõidutrenni aga lakkamatu mootorite mürin. Seda põhjustasid mootorsaanid, mis sportlasi ja nende juhendajaid laskumise järel kiirelt mäkke tagasi toimetasid. «Ainult X-mängudel on kasutusel mootorsaanid,» ütles Kelly Sildaru.

Šveitsi ja ilmataadi abi

Teisipäevase trenni järel tundus, et Kelly Sildaru võistlemine X-mängudel on tõsise kahtluse all, ikka jälle väikese kehakaalu tõttu – hüpetesse minnes on hoog liiga väike. Kolmapäeval olid asjaolud juba paremad, kuna sõbralikud šveitslased oli öö otsa eestlanna suuski libedamaks timminud. «Anname oma suusad taas nende kätte,» sõnas Tõnis Sildaru.

Lisaks loodetakse ilmataadi abile, kellelt soovitakse kiiret ja veidike jäisemat rada. Teisipäevase trenni eel oli maha langenud värsket lund ja see pidurdas hoogu. Seejärel on päeval säranud päike ja olnud mõned plusskraadid, öösel on aga üle kümne kraadi külma. Seega muutub rada aina kiiremaks. Selline ilm peaks püsima pargisõiduvõistluseni.

Vähem hüppeid on halb

X-mängude pargisõidurajal on järjest kolm hüpet, iga järgnev eelnevast suurem. Kui teinekord on pargisõidurajal neli hüpet, siis võiks ju eeldada, et Aspeni rada peaks olema eestlannale igati meelepärane – hoo üles saamise pärast on siis ju vaja vähem muretseda. Mitmekülgsele Kelly Sildarule on väiksem hüpete arv aga hoopis kahjulik. Eriti ilmekalt tuleb see välja võrdluses tänase jõuproovi suurfavoriidi, norralanna Tiril Sjåstad Christianseniga.

«Dew Touri tegi eriliseks see, et oli neli hüpet. Tiril on väga tugev sõitja, kuid tal on vaid kaks külge väga tugevad – ta keerab, selg ees, ühele poole hästi ja otse ühele poole hästi. Otse pöörab ta teisele poole ka üsna normaalselt ehk kolme hüppe puhul on tal võimalik end hästi realiseerida,» põhjendas Tõnis Sildaru. «Kelly eelis Dew Touril oli see, et ta tegi nii otse kui ka selg ees mõlemale poole pöördeid. Siin on kolm hüpet ja Kellyl seda eelist ei ole.»

Plusspunkte üritatakse siiski koguda. «Hüpetel on samuti hea erineda,» lisas ta. «Väikese linnukese annab juurde haarete erinev tegemine ehk üritame teha kolme erinevat haaret. Tuleb olla nii loov, kui vähegi oskad.»

Uhkete trikkide pioneer

Oskus teha hüppeid igas neljas suunas on eestlannale juba kuulsust toonud. «Sotsiaalmeediat, Youtube’i ja võistlusi jälgides on näha, et ta oli naistest esimene, kes tegi kõigis neljas suunas kaks ringi ümber oma telje. Esimesena sai ta neljas suunas kirja ka 900 kraadi,» lisas Tõnis Sildaru.

Murekoht reilidel

Esimeses Aspenis tehtud trennis valmistasid Kelly Sildarule hüpete kõrval probleemi ka reilid. Nüüd on ka sellest peaaegu üle saadud. «Keskmine sektsioon on veel murekoht. Seal pole väga hoogu, ka meestel on seal raske,» rääkis Tõnis Sildaru. «Naised lähevad tõenäoliselt tegema üsna ühesuguseid asju.»

Plaan on sisuliselt aga juba paika pandud. «Kokku on kolm sektsiooni. Panime ühe plaani paika ja praegu toimib see hästi. Üritame veel veidi teise nurga alt läheneda. Kolmas sektsioon on praegu hea, tegelikult päris hea.»

Norralased luuravad

Võistlusel esitatava kava idee on Sildarudel olemas, kuid avalikkusega seda veel jagada ei saa. «Kui hoog halvemaks ei lähe, siis on põhimõtteliselt asi paigas. Välja ei julge öelda – äkki norralased piiluvad Eesti meediat,» põhjendas Tõnis Sildaru. «Üritame siin trennis iga sõiduga taset tõsta. Näeme, kuhu võime umbes välja jõuda.»

Viimane võimalus trikke proovida on veel Eesti aja järgi täna kell 21.30 algava võistluse eel. Selleks ette nähtud poole tunni jooksul jõutakse rada väga heal juhul  läbida viis korda.

Väike soov on võistluseks ka Kellyl: «Hea oleks startida tagapool, siis oleks pinget vähem.»

Kas tuleb kolmas koht?

Võimalikust tulemusest rääkides tunnistas Tõnis Sildaru, et vähese hoo tõttu ei ole tõenäoliselt võimalik esikoha eest võidelda, heal juhul võiks jahtida poodiumi kolmandat astet. Suursoosikuks peavad Sildarud norralannat Tiril Sjåstad Christianseni. Poodiumikohtade eest asuvad tõenäoliselt heitlema ka eelmise aasta võitja Emma Dahlström Rootsist ja 17-aastane ameeriklanna Maggie Voisin.

«Loodame esimese sõiduga märgi maha saada ja seejärel panna järgmistel sõitudel rõhku stiili parandamisele,» rääkis Tõnis Sildaru plaanide kohta. «Kõigil kolmel katsel esitame samasuguse kava.»

«Stiili mõttes saab alati paremini,» lisas omalt poolt Kelly Sildaru, trikke võistluse käigus keerukamaks muuta polevat hea plaan.

Tagasi üles