Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ujumisliidu segane tüli EM-normide ümber

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ujumine. Illustreeriv foto. | FOTO: Scanpix

Eesti Ujumisliitu raputas eile ootamatu uudis seoses mais peetavate Euroopa meistrivõistluste normidega: ujumisega seotud Priit Aaviku sõnul plaanib ujumisliit muuta vaid neli kuud enne EMi norme, ujumisliidu andmetel on plaan kavas, aga praegu veel sellekohast otsust pole.

Eesti ujuja Priit Aavik selgitas laupäeval oma blogis, et kuigi ujumisliidu kodulehel on välja toodud tänavuse EMi normid, plaanitakse neid tegelikult vaid mõni kuu enne mais toimuvat EMi muuta. Põhjuseks asjaolu, et kui A-normi täitjaid finantseerib seni täielikult ujumisliit, siis B-normi täitjate raha eest hoolitsevad klubi ja ujuja ise. Kuna Aaviku sõnul on ujumisliidul raha napilt, langetatigi otsus, et A-norme korrigeeritakse karmimaks.

«Kui alguses arvutati A-normatiiv valemiga eelmiste võistluste poolfinaali 8. koht + 3%, siis nüüd on uueks valemiks 8. koht + 2%,» selgitas Aavik olukorda.

Tema sõnul jääksid uue normatiivi järgi A-normist ilma Kätlin Sepp, Filipp Provorkov ja Maria Romanjuk. Neist viimase sõnul pole veel mõtet seda teemat arutada. «Kuna kõnealused normid pole veel ametlikult kinnitatud, ei ole praegu põhjust neid ka pikalt kommenteerida,» ütles Romanjuk.

«Kui rääkida vanadest normidest, siis on need minu hinnangul ka praegu piisavalt tugevad. Kui normid peaksid muutuma, on see minu jaoks täiesti arusaamatu, mis põhjusel ja veel ainult neli kuud enne võistlust. Aga kuna n-ö uued normid pole kinnitatud, siis pikemalt nendest praegu ei räägiks,» lisas Romanjuk.

Eesti koondise peatreener Riho Aljand selgitas, et treenerite kogu, mis need normid kinnitab, on küll ujumisliidu juhatusele vastavasisulise ettepaneku teinud, aga kuna juhatuse protokoll pole veel avalik, ei oska ta öelda, kas ja mida treenerite ettepanekust arvatakse.

Ujumisliidu peatreeneri Karol Kovaneni sõnul oleks normide korrigeerimine igati normaalne, sest praegused on tema hinnangul võib-olla liiga lõdvad ning võivad tekitada olukorra, kus A-normi täitjate arvelt saavad vahendeid B-normi täitjad, kes pole suurvõistlustel päris kõige kirkamat eesmärki püüdmas.

«A-norm peaks olema selline, millega EMil minnakse poolfinaalikoha järele. See on tulemus, millega minnakse riiki esindama ja mis peaks olema eesmärk. Niisama võivad ujuda B-koondise liikmed, aga kas nende EMile saatmine riigi raha eest on mõistlik? See on rohkem klubide asi, kuigi kui ujumisliidul on võimalust, oleme ka B-koondise sportlasi toetanud,» selgitas Kovanen olukorda.

Tema sõnul on ujumisliidul küll olnud päevakorras norme karmistada, kuid siduvat otsust pole veel tehtud ja seega ei saa ka Aaviku blogipostituses räägitud võimalikest n-ö normist ilmajääjatest rääkida kindlas kõneviisis.

Olukord peaks selguma seejärel, kui ujumisliidu juhatus avalikustab asjaosalistele juhatuse koosoleku protokolli ning võtab seisukoha treenerite kogu tehtud ettepaneku osas.

Tagasi üles