Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Olümpiasportlased on Zika viiruse tõttu hirmul

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Zika viiruse vastane tõrje. | FOTO: Scanpix

OLÜMPIA. Brasiilias möllav Zika viirus on ärevaks teinud ka mitmed sportlased, kes suve lõpus Rio de Janeiros peetavatel suveolümpiamängudel osalevad.

Suurbritannia atleedid ütlevad küll, et püüavad paanikat mitte tekitada, ent olukord on murettekitav, kuigi suure spordipeo korraldajad ütlevad, et viirus on ohtlik vaid rasedatele naistele ning sportlastele ja ka pealtvaatajatele ohtu pole. Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) on kinnitanud, et Rio mängude ajal kontrollitakse ja desinfitseeritakse võistluspaiku erilise hoolega.

Moodsas viievõistluses osaleva Samantha Murray hinnangul on ka Briti alaliit sportlasi rahustanud. «Meile öeldi, et sportlaste ohutuse tagamiseks võetakse kasutusele kõik abinõud,» sõnas Londoni olümpial hõbedale tulnud naine BBC-le.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on viiruse tõttu kuulutanud välja ülemaailmse hädaolukorra, mis tähendab, et selle ohtlikkust võib võrrelda Lääne-Aafrikat laastanud Ebola viirusega.

Moskiitodega leviv viirus, mida nähakse mikrotsefaalia ehk ebatavaliselt väikse peaga beebide sündide sagenemise taga, avastati 1947. aastal Ugandas ja see jõudis Ladina-Ameerikasse eelmisel aastal.

Zika viirus võib põhjustada palavikku, löövet ja silma sidekesta põletikku ning sümptomid kestavad üldiselt alla nädala. Kuid rasedate naiste puhul võib viirus levida lootesse ning päädida lapse aju alaarengu või surmaga. Ravi viirusele pole.

Londoni OMil paarismängus hõbeda võitnud Briti sulgpallur Gail Emms ütleb, et olukord on ebameeldiv. «Lisaks endale muretseksin sellises olukorras ka oma pere ja sõprade pärast, kes kaasa elama tulevad. See on kurb olukord, sest olümpia on iga sportlase jaoks suur unistus ning soovin, et seal läheks kõik hästi,» ütles ta. «Emana saan ma vaid loota, et sellele probleemile leitakse kiiresti mingi lahendus. Ma näen meedias selle kohta raporteid ja pilte ja see ajab lihtsalt nutma,» lisas ta.

Naiste 10 000 meetri jooksu 2014. aasta maailmameister Jo Pavey lisas, et kõik Riosse minejad peaksid riske kaaluma. 42-aastane naine ise jätab ohu tõttu ilmselt koju oma pere. «Ma ei tahaks oma laste ja pere tervisega riskida,» ütles ta. Sõudja Kath Grainger analüüsis: «Sportlase seisukohalt on olümpia meie karjääri tippsündmus. Nüüd on sellele lisandunud hoopis uus külg, millega peab arvestama. Tõsine oht tervisele.»

Brasiilia olümpiapurjetaja Fernanda Decnop kardab ka oma tervise pärast. «Olen lugenud, et viirus võib kahjustada ka liigeseid ja sidemeid, mis on sportlaste puhul väga tähtis. See paneb muretsema,» sõnas ta kohaliku meedia vahendusel.

Rio olümpia kommunikatsioonijuht Mario Andrada ütles, et hetkel pole nad täheldanud, nagu oleks olümpiale pileti ostnud inimesed reise annulleerima hakanud. Ta soovitas nii sportlastel kui turistidel kanda sobivat riietust, kasutada sääsetõrjet ning hoida ruumide aknad suletuna. «Meil on uus probleem ja me tegeleme sellega pidevalt. Sportlaste ja pealtvaatajate tervis on kõige olulisem,» sõnas Andrada. «Usume, et saame sellest jagu ja see ei sega olümpia toimumist.»

Korraldajad rõhuvad ka sellele, et mängude toimumise ajal on Rios talv ja ilm külmem, see peaks sääskede arvukust vähendama.

Tagasi üles