Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Liigne pinge, riskantne trenn, motiveeritus ja suur lootus

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Roland Lessing | FOTO: Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon

Laskesuusatamise MMi eel ütles Eesti koondislaste suusatreener Kalmer Tramm, et rahule tuleks jääda nendega, kes suudavad hooaja tähtsaimal võistlusel näidata hooaja parimat tulemust. Sprindidistantsidel suutsid lati ületada Meril Beilmann, vanameister Roland Lessing ja Kauri Kõiv. Maailma mõistes polnud latt siiski ülemäära kõrgel.

Meril Beilmann | FOTO: Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon
Kauri Kõiv | FOTO: Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon
Grete Gaim | FOTO: Videokaader

Oslos toimuval MMil on eestlaste esinumbriks tõusnud 37-aastane Lessing. Sprindis oli ta ühe möödalasu juures 37., jälitussõidus tegi ta kaks möödalasku, kuid kerkis kaks kohta. Kõiv oli sprindis 38., kuid jälitussõidu finišisse jõudis lõpetajatest viimasena.

Ükski Eesti naine jälitussõitu ei pääsenud. Sprindis oli parim 62. koha saanud Beilmann. Tiirus tegutses ta eksimatult, kuid sõiduajas kaotas 20-aastane piiga võitjale kaks ja pool minutit. «Merilil on väga hea sõidutehnika, kuid napib veel võimsust,» hindas Tramm. «Tal on head eeldused, kuid võimsuse kasvatamisega tuleb tegeleda ettevaatlikult. Järsult koormusi tõstes võib tekkida lihaseväsimus ning sellest väljatulek võtaks palju aega.»

Kahe päeva jooksul olid ülekaalus kahjuks altminekud. Kalev Ermits tegi sprindi lamamistiirus kolm möödalasku ja leppis lõpuks 63. kohaga. «Kalevi enda ja tema isiklike treeneritega rääkides tuli välja, et teda segas võistlusärevus. Tundub, et sportlane paneb endale ise liigselt pingeid peale,» nentis Tramm.

Vähemalt suusakiiruse poolest polnud tipptasemel ka Kõiv, kes näiteks sprindis lasi tiirudes puhtalt, kuid kaotas võitjale ikkagi 1.46,3. Seda on väga palju. Jälitussõidus tegi ta koguni seitse möödalasku ja lõpetas 57. kohaga.

Kõiv oli koondislastest ainus, kes tegi kaasa ka kaks nädalat tagasi toimunud EMil. «Võib ütelda, et MMi eel EMil osalemine oli viga, kuid see oli teadlikult võetud risk,» ütles Tramm. «Lisaks on võistlusi analüüsides Kauriga korduvalt juttu olnud, et võib-olla pingutab ta kahel esimesel ringil üle. Ta ütleb, et ei tunneta seda, kuid ilmselt avaldab kiire algus oma mõju ja kui pauk käib, siis kukub ta järsult. Seekord ei suutnud ta tagaajamisvõistluseks taastuda.»

Täiesti ebaõnnestunud on naiste koondise viimaste aastate esinumbri Kadri Lehtla hooaeg. Midagi ei muutunud ka MMi ajaks. Vaid ühe möödalasu juures kaotas ta sprindis võitjale 3.04,9.

«Kadri muutis hooaja eel oma treeninguid. Harjutuskorrad olid lühemad, kuid samas intensiivsemad. Lisaks viibis ta palju mägedes. See on riskantne ja eeldab organismi seisundi kohta pidevat infot,» selgitas Tramm. Treeneri sõnul tuleb tulevaks hooajaks valmistudes tagada võimalus pidevateks kontrollideks ja analüüsideks, et sportlase olukorrast oleks selgem ülevaade.

Viimasena koondisse kinnitatud Grete Gaim tegi sprindis kaks möödalasku ja kaotas võitjale neli minutit. Trammi sõnul on selge, et selline tulemus ei rõõmusta kedagi. «Grete peab tegema teatud otsused. Kui motiveeritud on ta tippu jõudmise nimel pingutama? Näen siin arenguruumi. Tippspordis käib asi pisiasjade ümber,» lausus treener. «Soovin temaga kevadel analüüsida, mis läks hooajaks valmistudes valesti ja kuidas saame edaspidi olla professionaalsemad.»

Enne laskesuusatajate juurde tulekut murdmaasuusatamises tegutsenud Tarmmi sõnul on Eesti laskesuusatajatel veel üks probleem: grupis suudavad nad sõita, kuid üksi tempot hoida mitte. Seda on tunnistanud pea kõik koondislased.

«Selle vältimiseks tuleb teha rohkem tempotreeninguid, mille käigus nad hakkavad oma tempot tunnetama,» lausus Tramm ja lisas, et seda öelnud ka kogenud Lessing.

Täna ja homme on MMil puhkepäev. Kolmapäeval sõidetakse naiste ja neljapäeval meeste pikk distants. Trammi sõnul on aga eestlaste suurimad lootused seotud hoopis laupäeval toimuva meeste teatesõiduga.

KAST

Laskesuusatamise MM

Meeste sprint

1. Martin Fourcade (Prantsusmaa), 2. Ole Einar Björndalen (Norra) +26,9, 3. Sergei Semenov (Ukraina) +27,6, … 37. Roland Lessing +1,45,1, 38. Kauri Kõiv +1.46,3, 63. Kalev Ermits +2.34,7.

Meeste jälitussõit

1. Fourcade, 2. Björndalen +20,1, 3. Emil Hegle Svendsen (Norra) +31,2, … 35. Lessing 2.36,2, 57. Kõiv +6.08,8.

Naiste sprint

1. Tiril Eckhoff (Norra), 2. Marie Dorin Habert (Prantsusmaa) +15,0, 3. Laura Dahlmeier (Saksamaa) +19,8, … 62. Meril Beilmann +2.30,3, 74. Kadri Lehtla +3.04,9, 89. Grete Gaim +4.01,2.

Naiste jälitussõit

1. Dahlmeier, 2. Dorothea Wierer (Itaalia) +48,3, 3. Dorin Habert +57,3.

Tagasi üles