Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kas Nabi päästab taas Eesti maadluse au?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Heiki Nabi (keskel) nägu oli enne eilset kaalumist naerusuine. Ilmselt pidas ta kummaliseks asjaolu, et enne kaalule astumist jälitasid teda Eesti suurimate päevalehtede fotograafid. | FOTO: Tairo Lutter

Kuigi Eesti Kreeka-Rooma maadlejad eesotsas Heiki Nabiga mõtlevad kõige enam aprilli keskpaigas algavatele Rio olümpiamängude kvalifikatsiooniturniiridele, on tänast Riia EMi võistluspäeva ikkagi huvitav jälgida. Eesti maadlejad on oma kontinendi tiitlivõistlustel viimasel ajal enamasti põrunud, erandiks eelmine aasta, kus EM peeti Bakuus Euroopa Mängude raames. Nabi saavutas toona pronksi.

Kui raskekaallase (–130 kg) Nabi päev saab nii nagu Epp Mäelgi läbi juba hommikul, tekivad vormi kohta üpris tõsised küsimused. Ja kui neljapäeval ootamatult kahvatult esinenud Mäe saab vigasid veel pool aastat maha lihvida, siis Nabil jääb selleks napp kuu.

Sobivad vastased

Tingimused on vähemalt poolfinaali jõudmiseks soodsad: avaringis on kahekordne maailmameister vaba, kaheksandikfinaalis tuleb vastu mitte midagi saavutanud ungarlane Armin Majoros ja veerandfinaalis kas Valgevenet esindav grusiin Ioseb Tšugošvili või leedulane Mindaugas Mizgaitis. Mõlemad on tugevad, aga Nabi on neid varem võitnud. EMist jääb ainsa tipuna eemale Biljal Mahhov Venemaalt.

«Vanasõna ütleb, et vigadest õpitakse. Tehnika ja vastupidavus võiks Riias juba korras olla, plahvatus ei pea veel viimase peal olema. Kui esile tulevad suured vead ja möödalaskmised, siis neid saab parandada, aga kuu ajaga enam midagi uut ei õpi. Tuleb lihtsalt vanu asju korrata ja need uuesti selgeks teha,» rääkis Nabi treener Henn Põlluste õpilase seisust. Nabi ei soovinud enne võistlust pikemaid kommentaare jagada, aga kõige tähtsam, et tervis on korras ja harjutatud on korralikult.

Raske, aga kasulik laager

Nabi ja poolraskekaalus heitlev Ardo Arusaar (–98 kg) läbisid veebruaris Kuuba treeninglaagri, kus pandi Põlluste sõnul väga kõva mahv peale. «Saime väga heade sparringupartneritega maadelda. Seda näitavad ka hiljutised Pan-Ameerika mängud, kus kuubalased võitsid kaheksa kaalu peale viis kuldmedalit,» märkis Põlluste rahulolevalt.

«Riiaks pole spetsiaalselt eriti koormusi vähendanud ja Kuuba laagrist on veel väike väsimus sees. Kindlaid eesmärke on raske seada, see EM on rohkem enesekontrolliks. Aga tundub, et kõigest hoolimata on poisid normaalses vormis ja kõik on korras,» lisas kogenud juhendaja

Arusaar kohtub kaheksandikfinaalis viie tiitlivõistluste medaliga pärjatud türklase Cenk Ildemiga.

Lätlased vaevlevad kidura huvi käes

Raske öelda, kas Riia on maadluse EMi korraldamisega hästi hakkama saanud. Publikut on tavaliselt olnud üpris vähe, kuid tänaseks loodetakse juba suuremat huvi. Nädalavahetusel on ka tavalisel spordisõbral lihtsam teed Arena Riga juurde leida. Või kas on? Areeni juures pole ühtegi plakatit, silti ega kirja, et saalis peetakse maadluse tiitlivõistlust.

Õigupoolest pole lätlastel ka eriti kellelegi kaasa elada, aga teisipäeval kategoorias –63 kg kulla võitnud Anastasija Grigorjeva on meeldiv erand.

Võrreldes Lätiga on Eesti maadlus kindlasti populaarsem ja edukam. Aga mõni eelis on ka lõunanaabritel. «Nad üritavad endale võimalikult palju häid võistlusi saada. Aga selleks et võistlust korraldada, tuleb vaeva näha ja taotlus esitada. Mina olen kahe käega selle poolt, et Eestisse mõni tiitlivõistlus tuua. Meil on praegu palju tippmaadlejaid, aga selline seis ei kesta igavesti,» rääkis Eesti Kreeka-Rooma maadluse koondise peatreener Henn Põlluste.

Eesti Maadlusliidu peasekretäri Antti Lepiku sõnul tuleb eestlastel ennast veel tõestada ja lähiajal siia EMi või ammugi MMi tulemas pole.

Tagasi üles