Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Sugudevaheline tüli tipptennises

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Serena Williams ja Raymond Moore pärast Indian Wellsi naiste finaali. | FOTO: Scanpix

Indian Wellsi tenniseturniiri direktor Raymond Moore ja meeste maailma esireket Novak Đoković tegid turniiri viimasel päeval avalduse, kus esimene solvas kogu naiste tennist, teine aga nõudis, et meeste auhinnarahad oleksid naiste omadest suuremad. Mõistagi tekitasid need ütlemised vastukaja.

Märtsis Californias peetavat turniiri loetakse suure slämmi turniiride järel üheks tenniseaasta tähtsamaks võistluseks. Pühapäeval enne finaale küsiti turniiri direktorilt Raymond Moore’ilt pressikonverentsil, kas tal on ideid, kuidas saaks Indian Wellsi naiste turniiri teistest olulistest turniiridest veelgi erilisemaks muuta või on ta hetkeseisuga rahul.

69-aastase endise mängija vastus läks aga hoopis ise suunas. «Oma järgmises elus tahaksin olla WTA (naiste tenniseühingu – toim) juhtimise juures, sest nad lasevad meeste edu peal liugu. Nad ei tee ühtki otsust ja on ilmselt väga õnnelikud,» alustas Moore ja keeras siis veel vinti peale. «Kui ma oleksin naismängija, siis põlvitaksin igal õhtul maha ja tänaksin jumalat, et Roger Federer ja Rafael Nadal siia ilma sündisid. Nemad on seda ala vedanud,» lisas ta.

Loomulikult jõudsid Moore’i kommentaarid ka naiste tennist pikka aega valitsenud maailma esireketi Serena Williamsi kõrvu. Williams boikoteeris koos õde Serenaga Indian Wellsi aastaid, sest nende suunas tehti seal kunagi rassistlikke märkusi. Eelmisel aastal otsustas ta Californias taas osaleda. Seekord jõudis Williams finaali, kus kaotas Victoria Azarenkale.

«Mõistagi ei leia ma, et naised peaksid üldse kellegi ees põlvitama ja sel moel kedagi tänama. Paljud inimesed on näiteks öelnud, et nad vaatavad tennist vaid seetõttu, et soovivad mängimas näha mind või minu õde. Moore’i sõnu ei ole võimalik kaheti mõista ja need olid solvavad. On väga palju naismängijaid, keda on huvitav vaadata nagu ka meestennisiste. Seal pole mingit vahet. Eelmise aasta US Openi naiste finaal müüdi kiiremini välja kui meeste oma. Vabandust, aga kas Federer või Nadal mängisid seal? Ei mänginud,» kommenteeris Williams.

Williamsi finaalivastane Azarenka lisas, et mehed ei pea sarnaste solvangutega silmitsi seisma. «Need on asjad, millega vaid naised peavad kokku puutuma. Meeste kohta ei tehta selliseid kommentaare. Ma leian, et see on ka tänapäeval probleem ja mitte ainult spordis. Püüame võrdsuse teemal rääkida ja sellega tegeleda,» lisas ta.

Moore suutis aga oma olukorra samal päeval veelgi hullemaks teha, vastates hiljem teise ajakirjaniku küsimusele, kuidas on naiste tennises olukord noorte talentidega, järgmiselt: «Peale on tulnud mitmeid väga atraktiivseid noori mängijaid.» Kui ajakirjanik palus täpsustada, kas ta pidas silmas noormängijate välimust või mängulist atraktiivsust, vastas Moore: «Ei, ei, pean silmas mõlemat. Nad on atraktiivsed nii välimuselt kui mänguliselt.» Teatavasti on tennises naismängijate välimuse kohta tehtud seksistlike kommentaaride tõttu varemgi skandaale olnud.

Hiljem püüdis Moore oma väljaütlemisi vabandada. «Minu sõnad olid äärmiselt maitselagedad ja valed. Ma palun WTA ja kõikide mängijate ees vabandust. Indian Wellsi naiste finaal näitas ilmekalt mängijate tugevust, eriti Serena ja Victoria tugevust, aga ka kogu WTA tugevust. Veel kord, palun oma väljaütlemise eest vabandust,» seisis tema avalduses.

Kuidas mõtleb Moore oma tööd jätkata, WTA inimestega ühe laua taga istuda või naismängijatega suhelda, jääb mõistatuseks.

Meeste maailma esireket Novak Đoković, kes Indian Wellsi meesüksikmängu finaalis alistas Miloš Raonici, võttis aga pärast finaali sõna auhinnaraha teemal ja leidis, et mehed võiksid naistest rohkem teenida, nagu aastakümneid tagasi oli.

«Statistika näitab, et meestel on rohkem pealtvaatajaid. Ma leian, et see on üks põhjustest, miks me peaksime suuremaid auhinnarahasid saama. Aplodeerin naistele, sest nad on tennises endale välja võidelnud võrdsed tingimused. Samas leian, et mehed peaksid ka rohkem oma õiguste eest võitlema,» sõnas Đoković. Meeste tennise ATP tuuril oli 2015. aastal 973 miljonit televaatajat, WTA-l 395 miljonit. US Openil vaatas eelmisel aastal meeste finaali 3,3 miljonit inimest, naiste oma 1,6. Samas kahel sellele eelneval aastal vaadati naiste finaale rohkem.

«Kuni on selliseid andmeid ja informatsiooni, et kellel rohkem tähelepanu ja pealtvaatajaid on ning kelle mängudele rohkem pileteid müüakse, peaks seda ka raha jagamisel arvesse võtma,» lisas serblasest maailma esireket.

Moore’i kommentaarid mõistis Đoković hukka, öeldes, et need polnud küll poliitiliselt korrektsed, kuid meedia võimendas neid liiga palju. Serblase sõnul austab ta naismängijad väga. «Naiste kehad on meie omadest erinevad ja ma mõistan, et nad peavad vastamisi seisma asjadega, millega mehed ei pea, näiteks hormoonid,» lisas Đoković.

Tagasi üles