Ametlik kinnitus: IAAF otsustas Venemaa kergejõustiklasi Rio olümpiale mitte lubada (18)

Kristjan Jaak Kangur
, spordireporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jelena Isinbajeva.
Jelena Isinbajeva. Foto: SCANPIX

Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF) otsustas jõusse jätta Venemaa kergejõustiklaste osalemiskeelu rahvusvahelistel võistlustel, mis kehtis alates novembrist. See tähendab, et hetkeseisuga ei saa augustis algavatel Rio olümpiamängudel osaleda ükski Venemaa kergejõustiklane. Siiski anti õlekõrs neile venelastele, kes pole iial andnud positiivset dopinguproovi. Sellised tipud, nagu teivashüppaja Jelena Isinbajeva, saaksid osaleda Rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) lipu all. Praegu pole veel teada, kas pakkumine vastu võetakse.

IAAFi komisjoni otsus oli üksmeelne - nende hinnangul pole Venemaa kergejõustikuliit suutnud neile seatud ülesandeid täita, riigis lokkab endiselt organiseeritud dopingukultuur, RUSADA ei ole suutnud WADAga koostööd täiustada ning Venemaal leidub endiselt sportlasi ja treenereid, kes ei pea dopinguvastast võitlust oluliseks.

IAAFi president Sebastien Coe ja teemaga tegelenud töörühma juht Rune Andersen jagasid kolmveerand tundi kestnud pressikonverentsil selgitusi, kust jäid kõlama järgmised põhipunktid:

  • RUSAF ja RUSADA ei ole suutnud neile seatud ülesandeid piisavalt hästi täita,
  • komisjoni otsus Venemaa võistluskeelu pikendamise osas oli üksmeelne,
  • komisjon on olnud oma otsustes poliitiliselt sõltumatu,
  • Venemaal valitseb endiselt metoodiline dopingukultuur,
  • teatud sportlased ja treenerid suhtuvad dopinguvastasesse võitlusesse halvakspanuga,
  • kuna Venemaa dopinguvastane süsteem on niivõrd korrumpeerunud, ei saa ka ühegi n-ö puhta Venemaa sportlase puhul uskuda, et nad on tõepoolest puhtad,
  • IAAF otsustab, kes saavad olümpial võistelda, ning teeb ROKile kindlasti ettepaneku Venemaa kergejõustiklasi Riosse mitte lubada,
  • vestlused Venemaa sportlaste ja treeneritega on andnud IAAFile signaali, et dopingutarvitamist ei peeta probleemiks, seega oleks ka liig oodata, et venelased selle probleemi vastu võidelda suudaksid.
Tagasi üles