/nginx/o/2016/07/06/5583539t1hb63f.jpg)
Euroopa suurte jalgpalliriikide omavahelised vastasseisud finaalturniiridel võimaldavad alati ajalukku vaadata. Tänane Prantsusmaa ja Saksamaa poolfinaal EMil viib paljude jalgpallisõprade mõtted 1982. aastasse, kui peeti läbi aegade üks räägitum jalgpallimäng.
1982. aastal Hispaanias toimunud MMi finaalturniiril kohtusid Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa samuti poolfinaalis. Toonases mängus löödi kuus väravat, neist neli lisaajal, ja esimest korda MMide ajaloos läks võitja selgitamiseks vaja penaltiseeriat. Paljudel on aga kõige eredamalt meeles kohtumise teisel poolajal juhtunu, kui sakslaste puurilukk Harald Schumacher sõitis karistusalas karmilt sisse prantslasele Patrick Battistonile.
50. minutil väljakule vahetatud ja seal vaid kümme minutit viibida saanud Battiston kaotas kokkupõrke tagajärjel kaks hammast, murdis kolm roiet ja vigastas selgroogu.
Olukorras ilmselgelt süüdi olnud Schumacher pääses karistuseta ning prantslaste kasuks ei määratud ka penaltit. Battiston viidi väljakult kanderaamil ära, teda saatis koondise suurim staar Michel Platini, kes oli avapoolajal realiseerinud penalti.
Loomulikult tõusis väljakul pinge pärast sellist vahejuhtumit haripunkti, kuid normaalajal avapoolaja tabamustele enam lisa ei tulnud ja 90 minuti möödudes oli tablool ikka seis 1:1. Lisaajal kulges kõik aga n-ö kannatajaks olnud Prantsusmaa kasuks, kuna 92. minutil Marius Tresori ja 98. minutil Alain Giresse'i tabamused viisid nad juba 3:1 juhtima. Sakslased ei olnud siiski alla andnud ning 102. minutil Karl-Heinz Rummenigge ja 108. minutil Klaus Fischeri tabamused tüürisid seisu 3:3 viigisadamasse.
Penaltiseerias kerkis sangariks Schumacher, kes oleks pidanud Battistonile tehtud vea eest punase kaardi saama. Schumacher tõrjus aga nii Didier Sixi kui ka Maxime Bossise penaltid ja tõi sakslastele 5:4 võidu. «See mäng on arm, mis jääb meid saatma kogu eluks,» tõdes pettunud Giresse pärast kohtumist.
«Ma ei süüdista vahejuhtumis Schumacherit, süüdi oli kohtunik,» lisas omalt poolt Tresor.
«Sündmuste keerises olles tundsin, et meile tehti meeletult ülekohut Schumacheri tehtud veaga. Aga nüüd kohtumisele tagasi vaadates võin öelda, et see oli minu elu üks põnevaim päev,» meenutas Platini 2002. aastal. «See oli uskumatu. Minu jaoks ei suuda ükski raamat või film tagasi tuua tunnet, mida tol päeval tundsin. Olin täiuslik, nii tugev, nii uskumatu.»
Kui ajalooliselt on Saksamaa ja Prantsusmaa vahel olnud palju pingeid, siis toonasest kohtumisest näidendi valmis meisterdanud kirjanik Marc Wels leiab, et tänapäeval ei ole mängijate vahel enam samasugust rivaliteeti nagu toona.
«Varem ei reisinud jalgpallurid nii palju. Rahvuskoondises tunti kaaslastega suuremat samastumist ja enda õlgadel kanti kõiki ajaloosündmusi,» rääkis Wels AFP-le. «Nüüd mängivad jalgpallurid klubides omavahel koos ja kõik on palju viisakam. Noorte inimeste jaoks on üldse peamine küsimus nüüd ainult spordis.»
Suurturniiridel on sakslased ja prantslased omavahel heidelnud veel kahel korral ja mõlemal juhul on peale jäänud sakslased. 1986. aasta MMil mängiti taas poolfinaalis ja Lääne-Saksamaa sai 2:0 võidu. Kaks aastat tagasi kohtuti MMi veerandfinaalis, Saksamaale tõi 1:0 võidu Mats Hummelsi 13. minuti tabamus. Tänast mängu vaatab Hummels kollaste kaartide tõttu aga kõrvalt. Viimati suutsid prantslased suurturniiril oma nimeka naaberriigi alistada 1958. aastal MMi pronksimängus, mis võideti 6:3.
Tänase duelli eel on murepilved rohkem Saksamaa kohal, kuna traumade tõttu ei saa koondist aidata sel turniiril häid esitusi näidanud ründaja Mario Gomez ja poolkaitsja Sami Khedira. Küsimusi tekitab ka kaitsja Benedikt Höwedesei ja poolkaitsja Bastian Schweinsteigeri tervislik seisund. Seni turniiril mitmele põhimehele puhkust anda saanud Prantsusmaal on kõik ässad aga rivis ning taas on koondist aitamas eelmisest matšist kollaste kaartide tõttu eemale jäänud keskkaitsja Adil Rami.
«Hirmu meil küll nende ees ei ole. Prantsusmaal on head mängijad, kuid kui aus olla, siis Island ei tundunud kaitses kuigi hea olevat,» rääkis mängueelsel pressikonverentsil sakslaste ründestaar Thomas Müller, kes sel turniiril ei ole oma mängu veel käima saanud. «Austame neid, kuid olen optimistlik, et leiame õiged lahendused isegi juhul, kui mõni mängija peab kohtumisest eemale jääma.»
Samas rõhutas Müller, et Prantsusmaa pole nii kaugele jõudnud tänu õnnele. «Nad mängivad kodupubliku ees ning võivad olla pinge all, eriti nüüd, kui teavad, et peavad heitlema Saksamaaga. Aga nende nii kaugele jõudmises ei ole õnnega midagi pistmist. Prantsusmaa on enesekindel meeskond, kuid me ei karda neid. Meie kaitse on turniiril väga hea olnud.»