N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Wimbledoni võidu tõid serv ja enesekindlus

Poisi kehaga Kenneth Raisma võitleb mehistunud lõunamaa eakaaslastega
Siim Kaasik
Wimbledoni võidu tõid serv ja enesekindlus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kenneth Raisma
Kenneth Raisma Foto: Erik Prozes

Pärast 57-aastast vaheaega kirjutati taas Eesti tennisisti nimi Wimbledoni võitjate seinale. Toomas Leiuse järel krooniti teiseks eestlasest Wimbledoni noorteturniiri võitjaks Kenneth Raisma, kes saavutas juuniorikarjääri viimasel aastal oma lemmikturniiril koos kreeklasest paarilise Stefanos Tsitsipasega senise karjääri suurima võidu.

«Toomas Leius ütles mulle enne turniiri, et loodab, et ka minu nimi kirjutatakse võitjate seinale. Ta ei täpsustanud, kas üksikmängus või paarismängus, aga fakt on see, et seal on nüüd kahe eestlase nimed,» rääkis eile Tallinna Kalevi tennisekeskuses Wimbledoni võidukarikat esitlenud Raisma.

Karjäärile täielikult pühendunud ning seetõttu ka kooli arvelt lõivu maksnud Raisma sõnul on legendaarne Wimbledon teistest suure slämmi turniiridest peajagu üle. Võrdlusmoment puudub veel vaid sügisel peetavate USA lahtistega. «Nüüd taipan, kui vägev saavutus see nii mulle kui ka Eesti tenniseinimestele on. Seda tulemust üle trumbata on mul raske,» sõnas noormees.

18-aastase Raisma tenniseteekond on kestnud juba 14 aastat ning käimas on karjääri murdehetked. Samas räägivad Eesti tennisepersoonid, et Raismal on tegelikult veel üks-kaks aastat aega, enne kui saabub tõehetk. «Ikka vaatan ja ootan, et äkki võiks ta veel kiiremini joosta, sest tenniserahvas teab, et kõik maailma esinumbrid on olnud juba 19-20-aastaselt esikümnes. Eestlasele võib aga üks-kaks aastat anda rohkem kui lõunamaalastele,» rääkis endine tenniseliidu ning praegune Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa.

Ka Raisma treeneri Andres Kuhi hinnangul saame Raisma potentsiaalist tegeliku pildi alles mõne aasta pärast. «Ta on füüsiliselt alles juuniori eas. Praegu on tal lõunamaa meestega keeruline võistelda, sest nemad mehistuvad lihtsalt kiiremini. Kindlasti ei saa öelda, et Kenneth oleks jõusaalis vähem jõudu teinud kui need, kes on temast füüsiliselt tugevamad,» rääkis Kuhi, kelle hinnangul jääb Raisma füüsilises arengus lõunamaade eakaaslastest maha umbes kaks aastat.

Samas on treener veendunud, et on juunioride karjääri viimasel aastal oleva Raismaga praegu õigel rajal. «Suur osa tööst on tehtud, see on juba väikese lapse sportlaseks vormimine. Õng on antud, kala peab ta ise hakkama püüdma, aga kõik on läinud suhteliselt plaanipäraselt,» rääkis Kuhi, kuid tema jutu katkestas Raisma küsimus. «Kas Wimbledoni võit oli plaanides?» uuris noormees treenerilt. «Unistustes kindlasti. Meil on olnud tagasilööke, aga kaotustest õpitakse,» oli treeneri vastus.

Ka Raisma ise on oma karjääri kulgemisega rahul. Tänavu jaanuaris pääses ta Austraalia lahtiste noorteturniiril üksikmängus veerandfinaali, nüüd tuli Wimbledoni paarismängu võit. «Nuriseda pole põhjust ning olen ilusti ree peal. Nüüd jääb mängida veel juunioride EM ning sügisel panevad juuniorikarjäärile punkti USA lahtised.»

Mis tõi eesti noormehele tema senise suurima võidu? Raisma on veendunud, et põhjuseks oli eelkõige hea klapp kreeklase Tsitsipasega. Turniiri algus oli neil küll raske, sest koos mängiti esimest korda, kuid mäng-mängult said nad paremaks. Mängu käigus jagunesid ka noormeeste rollid. «Poolfinaali kohta julgen küll öelda, et mina olin see, kes vedas mängu. Finaalis oli aga vastupidi, sest paarilisel oli parem päev kui minul. Eks paarismäng olegi teineteise kompenseerimise mäng,» ütles Raisma.

Kuhi nägi finaalmängu platsi kõrvalt teisiti. «Piltlikult oli nii, et esimeses setis oli paariline kindlam ning Kenneth ebastabiilsem, teises ja kolmandas setis oli Kenneth see, kes hoidis oma mängu paremini ning julgustas paarilist vigade pärast mitte nii palju põdema.»

4:6, 6:4, 6:2 tulnud võidu võtmeks olid hea serv ning enesekindlus. «Kenneth on näidanud, et suudab suure publiku ees mängida, kuid see ei tähenda, et tal ei tekiks hetki, kus tal närv vastu ei pea,» rääkis Kuhi. Kuigi Wimbledoni võit andis Raismale usku ning tahtmist edasi töötada, ei tee treener ajaloolisest võidust suuremaid järeldusi. «Järgmine nädal on juba uus turniir ning võit peab olema unustatud.» 

Märksõnad
Tagasi üles