Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Neljapaat Rio eel õigel kursil tagasi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kaspar Taimsoo (vasakult), Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä said eile Eesti meistrivõistlustel teha soovitud maksimaalse soorituse. | FOTO: Madis Sinivee

Mai alguses Euroopa meistrivõistlustel kuldsed medalid kaela saanud paarisaerulise neljapaadi sõudjad Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo tegid nädalavahetusel viimased stardid enne Rio olümpiamänge. Kuna kodune konkurents just kõige tihedam pole, prooviti jõudu ka kaheksapaatidega, kuid lõpuks ei olnud vastast neistki. Lisaks hakkab taas paika loksuma ka paatkonna koostöö, mis Raja vahepealse seljavigastuse tõttu kannatada oli saanud.

Koduses konkurentsis edestas olümpianeljane laupäeval oma paadiklassis hõbemedalivõitjat 15,1 sekundiga. Väga palju suuremat konkurentsi ei pakkunud eile ka kaheksapaadid, kui nelja mehe ramm oli parimast kaheksasest 2000 m distantsil 10,7 sekundi võrra parem.

Seejärel võisid mehed kaldal taas teineteise kallal lõõpida ning tõdeda, et olümpiale sõidetakse muremõteteta.

Neljapaadi puhul on tegemist seltskonnaga, kes käinud läbi tulest ja veest ning kel kogemusi kamaluga. 37-aastane Endrekson ja 34-aastane Jämsä sõidavad oma neljandatele olümpiamängudele. Koos Gerd Kanteri ja Nikolai Novosjoloviga on nad Eesti delegatsiooni kõige kogenumad liikmed. 33-aastane Raja ja 29-aastane Taimsoo võtavad OM-teekonna ette kolmandat korda.

«Nüüdseks saad juba aru, et olümpia ei ole midagi ulmelist. Kaalul on küll ju palju, kuid endal küll mingit lisapinget ei tunne,» tunnistas Taimsoo, et kogemused aitavad olümpia eel rahulikku meelt säilitada. «Loodetavasti mingi ärevus tuleb ikka sisse. Natuke peab seda ka olema.»

Rio eel on suurim küsimärk olnud Raja selja seisund. Eile tunnistas kolmandaks olümpiaks valmistuv sõudja, et tervisega seoses on mured unustatud. Nüüd on vaja veidike lihvida veel koostööd, mis sai vahepeal kannatada.

«Vee peal sõudmist selg ei sega. Pidas kindlalt maksimaalse programmi vastu,» tunnistas Raja ja loetles seejärel katsumused ette. «Üle võlli ja maksimaalsed kiirendused. Stardiharjutused. Vees jõutõmbed. Pikemad lõigutrennid.»

Praegu väldib Raja kangisaalis traditsioonilisi harjutusi, kuid jõudu on ta saanud hoida muu tegevusega. «Kui teha vee peal jõutõmbeid, siis see koormab päris kõvasti,» tõdes ta. «Tegelikult on sõudmine ikka jube raske ala. Tehes vigastuse ajal asendusharjutusi, siis ei võtnud keha üldse nii läbi. Sõudes töötab kogu aeg terve keha. Praegu võib öelda, et vorm on hea ja kõik on olemas.»

Raja vahepealne eemalolek neljapaadi ühistest veetrennidest viis katsetusteni meeste asetuse osas paadis. Tavapäraselt istub Jämsä positsioonil number 1 ja Raja positsioonil number 2. Laupäevases sõidus vahetati kohad, kuid eile oldi taas traditsioonilistel kohtadel. «Arvan, et meie tavapärane asetus on ikka parem,» lisas katsetamise peale Raja.

Temaga nõustus ka peatreener Matti Killing. «Mängisime Tagurpidi-Antsu, kuna Raja jäi pärast seljavigastuselt naasmist aeglaseks ja lõhkus paatkonna justkui pooleks,» tõdes Killing. «Jämsä ei saanud end number 2 positsioonil ära rakendada. Seega jätkame vanaviisi. Iga päevaga läheb koostöö paremaks. Selline asetus on kõige efektiivsem. Nüüd on vaja veel kaks nädalat hästi pingutada ja sõitu täpsemaks ajada. Tänane (eilne) pingutus oli vajalik, see ei olnud küll selline 100-protsendiline nagu MK-etapil, kuid ikkagi vajalik.»

Kodune konkurents jäi kokkuvõttes küll lahjaks, kuid täitis eesmärgi. «Saime teha maksimaalse pingutuse nagu vaja. Täna (eile) oli ikka täiega raske. 1000 m peal oli tunne, kas jõuan ikka lõpuni,» tunnistas Taimsoo. «Füüsiliselt oleme olümpiaks valmis. Tehniliselt on vaja veel natuke lihvida. Suuri takistusi pole. Viljandi laagri kolmel viimasel päeval tekkis juba lendamise tunne.»

Meeste neljapaadid asuvad Rio olümpial võistlustulle kohe esimesel võistluspäeval, 6. augustil, kui kavas on kaks eelsõitu. 8. augustil toimuvad vahesõidud. Paarisaeruliste neljapaatide finaal on Rios kavas 10. augustil Eesti aja järgi kell 16.22. Rio olümpiaks valmistuv neljapaat lendab Brasiiliasse juba sel nädalal ning 30. juulil tehakse olümpiavetel loodetavasti ka esimene trenn.

«Esimese sõiduga on vaja end lahti sõita. Ideaalis tuleb ikka teha tugev sõit,» tunnistas Pekingi OM-hõbe Endrekson. «Kehva sõitu ei ole psühholiigiliselt hea teha.»

Olümpia suursoosikut nimetades leiti, et kõige kõvem on ikkagi mullune MM-hõbe Austraalia.

SÕUDMINE

Rio olümpial osalevad neljapaadid: Saksamaa, Austraalia, Eesti, Suurbritannia, Šveits, Leedu, Poola, Ukraina, Kanada, Uus-Meremaa.

Neljapaatide sõidud Rio olümpial

Eelsõidud – 6. august kell 18.30

Vahesõidud – 8. august kell 16.00

B-finaal – 10. august kell 16.10

A-finaal – 10. august kell 16.22

Kellaajad Eesti aja järgi

Tagasi üles