Eesti koondislane jätkab karjääri USAs

Karl Johann Luht. FOTO: Priit Aaviku Ujumisblogi

Loetud nädalapäevade pärast siirdub Eesti koondislane Karl Johann Luht USAsse, et alustada uut peatükki enda elus. Tartust pärit ujuja siirdub õppima ja treenima Louisana ülikooli, et täide viia enda unistus.

«Mul oli juba noorena eesmärk minna USAsse õppima ja nüüd avaneski hea võimalus oma unistus täide viia,» ütles 12. augustil USAsse sõitev Karl Johann Luht Priit Aaviku Ujumisblogile.

Kevadel gümnaasiumi lõpetanud ujuja väidab, et selline samm sai astutud, kuna Eestis on raske õppimist ja treenimist ühendada. «Mulle on olnud väga tähtis ujumise kõrvalt ka õpitulemuste kõrgel hoidmine. USA ülikoolide spordisüsteem pakub võimalust nii ujuda kui ka õppida võrselt kõrgel tasemel.»

Sellel aastal 100 m seliliujumises Eesti kõigi aegade kolmandale kohale tõusnud 19-aastane Luht siirdub õppima Louisana ülikooli (LSU). «LSU valisin mitmel erineval põhjusel. Esiteks, kuna mul on suhteliselt nõrk tervis ning olen talvel haige, siis otsisin just lõunaosariikide ülikoole. Lisaks nendega suheldes olid nad väga sõbralikud ja vastutulelikud ning see köitis minu tähelepanu rohkem kui teiste ülikoolidega suheldes,» selgitab ujuja enda valikuprotsessi. Varasemalt on LSUs õppinud mitmed Eesti koondislased ja rahvusrekordi omanikud: Kätlin Sepp, Jane Trepp, Berit Aljand ja Miko Mälberg.

Tartus üles kasvanud, kuid viimase hooaja Tallinnas elanud ja Garanti Spordiklubis treeninud Luht viis tänavu pikas basseinis enda 50 m seliliujumise isikliku rekordi 26.10 sekundini ja 100 m seliliujumises 56.61 sekundi peale. Noormees endale esimeseks aastaks suuri eesmärke pole seadnud, vaid üritab harjuda eestlastele võõra jardibasseiniga (25 jardi = 22,86 m). «Soovin kõigepealt üldse harjuda jardibasseini ja uue keskkonnaga. Kuigi eks ikka vaikselt piilun ka NCAA meistrivõistluste poole.» 19-aastane ujuja on kogu poolaasta tutvunud enda tulevase ülikooli ujumisprogrammiga ja kinnitab, et seal on hea sisemine konkurents, mis kindlasti edasi viib. 

Lisaks headele seliliujumise tulemustele saab Luht olema ka väga vajalik mees teateujumistes. Ta suudab ujuda nii 50 m, 100 m kui ka 200 m vabalt väga kõrgel tasemel. Eelmisel aastal lõpetas Louisana ülikool NCAA meistrivõistlustel alles 40. kohal, aga tänu tugevatele täiendustele sel aastal peaks LSU tõusma mitme pügala võrra ettepoole. Lisaks Luhtile õppivad Eesti koondislastest USA ülikoolides veel Ralf Tribuntsov (USC) ja Maria Harutjunjan (Wyoming). 

Kui enamik välismaalasi USA ülikoolis õpivad esimesel aastal üldaineid, siis eestlane on teinud juba ka erialavaliku. «Ma asun õppima ärijuhtimist, kuid proovin end valikkursustega veel lisaks võimalikult laialt täiendada.» Kõige enam ootab ta enda elu uues peatükis aastaringset suve ja et tuleksid head tulemused vees. «Loodan, et kõva töö tasub end ära. Samuti ootan juba seda aastaringset suve ja loodan külastada võimalikult palju erinevaid ja huvitavaid kohti Ameerikas,» ütles Luht lõpetuseks. 

Tagasi üles
Back