Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Fidži ragbimeeskonna imeline olümpialugu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Fiji ragbimeeskonna mängijad kodumaal fänniarmee ees. | FOTO: AFP / Scanpix

Vaikses ookeanis asuv väikeriik Fidži polnud enne Riot olümpiamängudel ühtegi medalit võitnud. Nüüd võitsid nad võistkonnaalal kulla, alistades finaalis Suurbritannia 43:7. Umbes 900 000 elanikuga saareriigi ragbi sevens’i ehk olümpiaragbi meeskonna edulugu kuulub samasse kategooriasse, kuhu kunagi laineid löönud Jamaica bobikelgutajad. Koondise ridadest võib näiteks leida vangivalvuri ja hotelli portjee.

Fiji ragbimeeskonna mängijad kodumaal fänniarmee ees. | FOTO: AFP/Scanpix

Ragbimänguga alustades tuli tulevastel sportlastel tihti palli asemel kasutada plastikpudeleid, aga teinekord ka nutsakuks seotud särke ja plätusid (!). Ometi tõusis Fidži koondis pärast 1924. aastat taas olümpiamängude kavas oleva ragbi sevens’i suurfavoriidiks. Kui koondise koosseis suve alguses avalikuks tehti, ei avalikustanud seda mitte mõni spordibürokraat, vaid peaminister isiklikult. Ragbi on fidžilastele oluline nagu brasiillastele jalgpall.

Kapten Osea Kolinisau sõnul olid pinged enne olümpiaturniiri suured. «Kõik ootasid meilt ei rohkemat ega vähemat kui kulda. Peaminister ütles, et loodab meid pärast kuldmedalitega näha. See on tohutu pinge, eriti siis, kui oled esmakordselt olümpial,» tunnistas kapten Timei veergudel.

Suurem osa koondislasi tuleb paikadest, kus kullasära on vähe. Enamik on pärit getost, kus napib kõike. Mitmed mängijad käivad praegugi tavatööl: üks vangivalvurina, kaks hotellis portjeena.

«Koolis käisime vendade-õdedega kordamööda, et bussisõidu raha kokku hoida. Raha nappis ka raamatute jaoks,» meenutab Kolinisau.

Kui meeskond kodumaale jõudis, oli vastuvõtt esmaklassiline, tänavatel oli tuhandeid inimesi ja peaminister Frank Bainimarama kuulutas meeskonna kojujõudmisele järgnenud päeva koguni riiklikuks pühaks ja pidustused kestsid järgmise hommikuni. «Meil on vähe vahendeid, ent oleme sihikindlad ja alistamatud, eriti siis kui meeskond mängib ühtselt. See võit on inspireerinud inimesi üle kogu maailma,» kiitis peaminister Bainimarama.

Kapten Kolinisau ütles koju jõudes: «Teadsime, et vastuvõtt saab olema vägev, aga ei oodanud, et nii vägev.»

Inglasest peatreener Ben Ryan tunnustas saareriigi rahvast. «Me ei võitnud mitte sellepärast, et poisid kandsid Fidži lootusi oma õlgadel, vaid seetõttu, et iga fidžilane kandis neid oma õlgadel,» sõnas Ryan.

Fidžil on selja taga keerulised ajad: veebruaris räsis saart troopiline orkaan Winston, mis tappis 44 inimest ja tekitas 450 miljoni dollari eest kahjusid. Mitu ragbikoondlast kaotas osaliselt või täielikult oma kodu. Kaks nädalat pärast looduskatastroofi võitis meeskond turniiri Las Vegases ja pühendas võidu orkaaniohvritele. «Teadmine, et suudame raskel ajal kaasmaalastele mingitki rõõmu valmistada, teeb südame soojaks,» kinnitas Kolinisau.

«Kunagi varem pole Fidži vaim nii kõrgel hõljunud nagu praegu. Kunagi varem pole meie rahvas nii ühtehoidev olnud,» viitas peaminister Bainimarama samuti katastroofile ja sportliku triumfi mõjule selle taustal.

Saareriigi armastus ragbimängu vastu pärineb 19. sajandist, mil uusmeremaalalased selle toona Suurbritannia kolooniasse tõid.

Nüüdseks on mängust saanud rahvussport, mida harrastatakse igal pool ja igasuguse varustusega. Nagu Brasiilia slummides mängitakse jalgpalli ja Dominikaani Vabariigis pesapalli, on Fidži tänavad täis hooviragbi harrastajaid.

Olümpial mängitava seitsme mängijaga (traditsiooniliselt mängitakse ragbit 15 mängijaga) ragbi sobib väikse rahvaarvuga fidžilastele ideaalselt. Jalgpalliväljakust suurem väljak jätab rohkem ruumi ja võimaldab mängu kiireks ajada. See jätab palju ruumi ka loovusele. «Oleme nagu Harlem Globetrotters korvpallis  me mängime, et inimestele vaatemängu pakkuda,» võrdles koondise peatreener Ben Ryan. «Meile meeldib mäng laiali tõmmata ja anda sööte sinna, kuhu loogiliselt võttes ei peaks,» lisas juhendaja.

Sel olümpial tõi loov lähenemine edu traditsioonilist ragbit harrastavate favoriitide, näiteks Uus-Meremaa, Suurbritannia, Lõuna-Aafrika Vabariigi ning üliatleetliku USA üle. Enne olümpiat olid fidžilased kahel korral järjest maailmameistriks tulnud.

Tagasi üles