Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Sangarid tõid Rio ilma kodumaale

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Andrei Jämsä, Tõnu Endrekson, Kaspar Taimsoo ja Allar Raja pidulikul vastuvõtul | FOTO: Mihkel Maripuu

«Hommikul paistab päike ja õhtul kallab vihma. Paistab, et olümpiasangarid tõid Rio ilma Eestisse kaasa,» teatas Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa kõnes, kus tänas ükshaaval kõiki Eesti sportlasi, kes meile Rio olümpiamängudel 11 esikümnekohta saavutasid.

Raekoja platsile olid kohale kutsutud kõik need, kes jõudsid esikuuikusse: epeenaiskonda esindasid Erika Kirpu ja Kristina Kuusk, kohal olid ka Martin Kupper, Gerd Kanter, Heiki Nabi, Rasmus Mägi ja Ksenija Balta. Tammepärjad ulatati aga pronksi võitnud sõudenelikule: Kaspar Taimsoole, Tõnu Endreksonile, Andrei Jämsäle ja Allar Rajale.

Juba pool tundi enne sportlaste vastuvõtu algust pööras ilm tormiks. Tallinna kesklinnas jäi taevas sähvatava välgunoole ja tugeva kõuemürina vahele vaid mõni sekund. Vali kärgatus pani parkivate autode sireenid undama. Võis eeldada, et sellise ilmaga jõuavad Raekoja platsile kangelasi tervitama vaid kõige tulihingelisemad fännid.

Eilne õhtu tõestas, et paduvihm õiget spordisõpra ei heiduta. Mõnisada vihmavarjuga noort ja vana seisid ja ootasid sangareid. Kaasas lapsed, kes tahtsid oma silmaga näha vägilasi, kes olümpial kuue hulka murdsid. Kõik, kes Postimehega oma muljeid jagasid, kinnitasid kui ühest suust, et seitse kohta esimese kuue hulgas on väikese riigi jaoks tohutu saavutus. Võrdluseks: Londonis sai Eesti kolm esikuuiku kohta, Pekingis kaks.

Kui kergejõustiklased, vehklejad ja maadleja olid oma tänusõnad Eesti rahvale edastanud, saabusid vanalinna keskplatsile sõudjad. Kõige ees politseimootorrattad, seejärel läbimärg trummirühm ning kõige lõpus mustad luksusautod koos sõudjatega. Tammepärjad, Raekoja akendest kõlavad fanfaarid, Ott Leplandi esitatud Eesti hümn – kui vihm ei toonud spordifänni ihule külmavärinaid, siis tegi seda kindlasti eelmainitud kompott.

Omamoodi olukorra tekitasid meenutusklipid, mis pidanuks suurele ekraanile tooma pildi sõudjate medalisõidust. Ekraan jäi aga mustaks ning rahvas sai silmad kinni Lembitu Kuuse kommentaaride saatel sõudjate suurt hetke meenutada.

«Need 6 minutit ja 10 sekundit panid Eesti elu seisma. Isegi SKT tegi väikse jõnksu allapoole, kuid sellele järgnenud emotsioon oli hindamatu,» teatas peaminister Taavi Rõivas. Paljud lugesid tema kõnest välja torke erakanalile, kes samuti olümpiast telepilti näitas: «6 minutit ja 10 sekundit võib olla isegi nii lühike aeg, et mõni telekanal ei jõua reklaamegi ära näidata.»

Kultuuriminister Indrek Saar meenutas kriitikutele, et tegelikult on kõik 47 Rios käinud Eesti sportlast sangarid. «Tingimusteta,» rõhutas ta.

Sümboolse õhtu veel sümboolsema lõpu mängis kätte aga ilmataat isiklikult. Paduvihm ujutas vahepeal Raekoja platsi üle nii, et väljaspool lompi polnudki võimalik seista. Meeleolu oli justkui ülev, kuid sadu püüdis pidulikku hetke varjutada. Ometi saabus lõpuks otsustav pööre. Just siis, kui kõik laval olnud sportlased pidid mööda väljaulatuvat poodiumit rahva poole kõndima, saabus päike. Trummid mängisid sambarütme, sportlased lõid omavahel plaksu, taeva poole lendasid pidulikud lindid ning lavalt ei puudunud ka leegid.

Mitu nädalat pöidlad pihus teleka ees istunud spordifännid said lõpuks osa Rio rütmidest, ilmast ja meeleolust, vähemalt nii palju, kui augusti lõpu Eesti ilm selleks võimalust andis. Seda positiivses mõttes hullu päeva jäävad kodukamina kõrval oleval riiulil meenutama autogrammid, mida sportlased parima meelega kõigile jagasid. Paljudes Eesti mobiiltelefonides on nüüd olemas üks selfie koos väga tublide atleetidega.

Tagasi üles