Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Naisepeksjast jääpurjetaja juhib koos isaga alaliitu

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jaan Akermann Pärnu Jahtklubi jahil. | FOTO: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Oma elukaaslase peksmise eest kriminaalkorras süüdi mõistetud Jaan Akermann on Eesti Jääpurjetamise Liidu peasekretär ja lisaks sportlane, kel ette näidata mitmeid saavutusi ka tiitlivõistlustelt.

Käesoleva aasta 21. septembril Pärnu Maakohtu poolt süüdi mõistetud 27-aastane mees peksis enam kui kahe aasta jooksul jõhkralt oma elukaaslast, sealhulgas ajal, mil naine oli lapseootel. Talle määrati kokkuleppemenetlusega pooleteise aasta pikkune tingimisi vangistus.

Eesti Jahtklubide Liidu peasekretär Ott Kallas ütles, et kriminaalkorras karistatud purjetajale ja jääpurjetajale ning jääpurjetamisliidu juhile mingite sanktsioonide määramine pole nende pädevuses, kuigi Eesti Jääpurjetamise Liit on kõiki purjespordi alasid ühendava Eesti Jahtklubide Liidu liige.

Kallas kinnitas, et mõistab isiklikult säärase käitumise hukka. «See on äärmiselt taunimisväärne tegu, ükskõik, kes sellisel moel käituks. Pean seda kurvaks ja kahetsusväärseks. Saan seda juhtumit kommenteerida isiklikust seisukohast. Kui juhtumist kuulsin, oli mul seda väga raske uskuda,» rääkis Kallas, kes on Akermanniga mõne korra kokku tööalaselt puutunud.

«See on meie jaoks esimene kord millegi säärasega kokku puutuda ja mingeid juhiseid meil selliseks puhuks pole. Järgmine juhatuse koosolek toimub järgmisel nädalal ja siis saame selle teema päevakorda panna, aga nagu ütlesin, siis mingid karistused ja sanktsioonid pole meie, vaid klubi määrata,» ütles Kallas.

Jaan Akermann ei saa küll võistlustel osaleda, kuid alaliidu juhtimise suhtes pole talle sanktsioone kehtestatud.

Jahtklubide liit ise jääpurjetajate koondist ja muud spordiga seonduvat ei määra, nemad on katuseorganisatsioon, mille kaudu liiguvad vaid toetused. «Neil on oma struktuur ja spordipoolega tegeleb iga liige ise,» selgitas Kallas.

Eesti Jääpurjetamise Liidu juhatuse esimees on aga Alari Akermann, Jaan Akermanni isa. Postimehe küsimuse peale, kas alaliit kavatseb Jaan Akermanni suhtes mingeid sanktsioone kasutusele võtta, vastas Alari Akermann, et teema on arutlusel olnud. «Jah, on olnud arutamisel, mõistame hukka,» ütles ta napisõnaliselt ning katkestas seepeale kõne. Hiljem teda telefoni teel enam tabada ei õnnestunud. Jaan Akermann ise Postimehe kõnedele ei vastanud, tema telefon oli välja lülitatud.

Sportida saab ainult klubi liige

Purjetamises ja ka jääpurjetamises pole Kalda sõnul selles tähenduses Eesti koondislasi nagu teistel aladel, vaid olümpiaklassides ja nende järelkasvuklassides on tegu Eesti koondisega. «Reeglid on sellised, et rahvusvahelistel tiitlivõistlustel ja ka Eesti-sisestel võistlustel osalemiseks peab sportlane olema alaliidu liikmesklubi liige. Seega saab sanktsioone määrata ainult iga purjetaja koduklubi (kui tegu pole olümpiapurjetajaga), see on nende juhatuse pädevuses, et otsustada, kes on ja kes ei ole liikmeks kõlblik,» selgitas Kallas.

Jaan Akermanni koduklubi on Pärnu Jahtklubi. Klubi juhatuse liikmete hulka kuulub teiste seas ka Alari Akkermann. Pärnu Jahtklubi tegevjuht Raiko Lehtsalu ütles, et viibib välismaal ega ole kõnealuse teemaga kursis ning palus helistada jahtklubi üldtelefonile.

Võistelda ei saa, sanktsioone pole

Klubi kommodoor Väino Hallikmägi kinnitas, et Jaan Akermann ei ole enam nende klubi liige. «Ta esitas juba eile (üleeile – M. G.) avalduse oma liikmelisuse peatamiseks ja juhatus ka rahuldas selle. Rohkem polegi siin midagi öelda,» sõnas Hallikmägi.

Seega ei saa Jaan Akermann praegu tegevsportlasena tiitlivõistlustel osaleda, ent alaliidu juhtimise suhtes pole mingeid sanktsioone kehtestatud.

Jaan Akermann sai veel eelmisel aastal Võrtsjärvel peetud jääpurjetamise DN-klassi Euroopa meistrivõistlustel kuuenda koha. Varasemast on tal ette näidata mitmeid tiitlivõistluste medaleid.

Lisaks jääpurjetamisele on Jaan Akermann edukalt esinenud ka ORC C-klassi võistlustel, kus on 2015. aasta EMil (kapten Sandro Montefusco meeskonnas) võidetud hõbemedal ning 2016. aasta EMil (kapten Ott Kikkase meeskonnas) saavutatud pronks. Käesoleva aasta sama klassi MMil saadi seitsmes koht, siis oli Akkermann juba ise kapten.

Kriminaalkorras süüdi mõistetud isikud on Eesti spordialaliitude juhtimise juures varemgi olnud. Enamasti on nad pärast süüdimõistmist ise tagasi astunud. Nii läks Eesti Olümpiakomitee endise presidendi Neinar Seliga, samuti Eesti Jäähoki Liidu endise presidendi Jaan Möldriga ning Eesti Autospordi Liidu presidendi Toomas Sildmäega.

Tagasi üles