Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lausanne – maailma spordi juhtimiskeskus või korruptsioonipesa?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Rahvusvahelise Olümpiakomitee peakorter Lausanne´is. | FOTO: SCANPIX/REUTERS

Alati, kui Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) avaldab mingi olulise info või kui dopinguteema taas teravamalt õhus on, kostab uudistest ühe Šveitsi linna nimi: Lausanne. Viimati näiteks Therese Johaugi juhtumiga seoses.

Seda linna ehivad kõikjal olümpiarõngad, seal asuvad mitme tähtsaima spordiorganisatsiooni peakorterid: nii ROKi, Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri, Rahvusvahelise Spordiarbitraaži omad. Aga ka näiteks taekwondo ning pesapalli maailma alaliitude esindused, kokku üle 50 alaliidu.

Spordiorganisatsioonid toovad Lausanne’i ka suurt tulu, eelmisel aastal avaldatud uuringu järgi aastas miljard dollarit. Praegu elab Lausanne’is veidi üle 140 000 elanikku, viimase kümne aastaga on elanikkond kasvanud ligi kümme protsenti.

«Me oleme spordi Silicon Valley,» sõnas Lausanne’i spordidelegaat Sabrina Attias, viidates USAs asuvale kõrgtehnoloogiaettevõtete ja start-upide Mekale. «Pikka aega ei teinud me erilisi pingutusi, et organisatsioonid oma peakontorid just siia tooksid, ent siis mõistsime, et sel on suur potentsiaal,» rääkis ta intervjuus The New York Timesile.

Kümme aastat tagasi rajati Lausanne’i suur hoonekompleks nimega Maison du Sport International, mis on justkui spordiorganisatsioonide olümpialinn, kus ühes majas on näiteks vehklemise, poksi ja tõstmise maailma katuseorganisatsioonid.

Praegu kompleksi täiendatakse, sest ootejärjekord huvilistest on ukse taga. Põhjuseid, miks tung sinna nii suur on, on mitu: Šveitsi poliitiline neutraalsus, hea geograafiline asukoht, maksusüsteem. Spordilinn meelitab alaliite jt organisatsioone sinna näiteks sellega, et maksab nende kahe aasta kontoriüüri kinni, tehakse maksusoodustusi. Samuti aidatakse mujalt tulevatel töötajatel viisat saada.

Nii on pidevalt neid, kes mujalt maailmast Lausanne’i kolivad. Hiljutised uustulnukad on Rahvusvaheline Jäähokiliit (kolis Brüsselist), Rahvusvaheline Judoliit (Dublinist) ja Sambo Föderatsioon (Moskvast). Maailma Bowlingu Föderatsioon kolis sinna aga koguni Texasest.

«75 protsenti olümpia DNAst asub siin,» ütles Claude Stricker, Lausanne’is baseeruva Rahvusvahelise Sporditeaduse ja Tehnoloogia Akadeemia juht. Et kindlustada alaliitude paigale jäämine, korraldatakse  nende töötajatele pidevalt ühiseid üritusi, suusareisidest õhtusöökideni.

Ka mujal Šveitsis asub tähtsaid organisatsioone, Rahvusvahelise Jalgpalliliidu FIFA peakorter paikneb näiteks Zürichis.

On ka neid, kes leiavad, et nii paljude organisatsioonide ühte keskusesse koondamine on ohtlik. Šveitsi parlamendi liige Rino Büchel peab ohtlikuks seal baseeruvatele organisatsioonidele loodud mugavust. «Kas te kujutate ette, et Lausanne’is toimuks samasugune politseireid, nagu oli FIFA peakorteris? Et tulevad politseinikud, kelle varrukatel on olümpiarõngastega, logo ning otsivad siis ROKi kontori läbi?» küsis ta, viidates jalgpalliliitu räsinud korruptsiooni- ja rahapesuskandaalile. Tema hinnangul loob ka riigi liberaalne maksusüsteem spordiliitudele soodsa pinnase korruptsiooniks.

Nüüd on Šveitsis hakatud osa spordiametnikke pidama korruptsioonile vastuvõtlikuks ning juulis jõustub riigis uus seadus, mis kriminaliseerib altkäemaksu võtmise ja  korruptsiooni spordiorganisatsioonides. Varem olid alaliidud sellistel alustel uurimiste suhtes immuunsed (kui nad seda just ise ei palunud – M. G.).

Ent isegi kui kasutusele võetakse sellised meetmed, jääb Lausanne eriliseks kohaks. «Šveitsi seadused on väga-väga liberaalsed, üheski teises kohas pole spordiorganisatsioonidel nii kerge elu,» ütles Zürichis tegutsev spordijurist Lucien W. Valloni.

Tagasi üles