Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kahevõistlejad liiguvad ühtse koondise poole

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kristjan Ilves. | FOTO: Nordicfocus

Kahevõistluse juunioride MMil kolm pronksi võitnud Kristjan Ilves püüab teha arengus järgmist sammu. Treenerist isa Andrus Ilvesega on nad suusaliidu abil suutnud koondada enda ümber tiimi, mille uusim liige on suurte kogemustega suusatreener Anatoli Šmigun. Koostöö Kristina Šmigun-Vähi suurte võitude taga oleva mehega on kestnud paar kuud ning esimesed tulemused olevat juba näha.

Kail Piho Faluni MMil. | FOTO: Nordicfocus

«Oleme koostööga väga rahul. Kõik on professionaalsel tasemel: sõidutehnika parandamine, koormuste jaotamine, pidev kontroll… Näiteks hommikuti tehtav südamefilm, mis on seisundi määramisel väga oluline. Varem pole meil sellist asja olnud,» rääkis Andrus Ilves. «Kui võistluses oleks Kristjan hüpete järel esikümne piiril, siis tänavu suudaks ta seal ka koos konkurentidega sõita, võib-olla isegi tõusta.»

Seni polnud harvad juhud, kui ilusa hüppevõistluse järel kujunes murdmaadistants 20-aastasele Ilvesele parajaks piinaks ning vähemalt MK-etapi tasandil kippusid konkurendid lõpuks ikka mööda pääsema ja eest ära libisema. Seega oli konkurentsis püsimiseks muutuste tegemine vältimatu.

Isa ja poeg Ilvesed üritasid juba mullu ajada asju omanimelise tiimi kaudu. Lisaks kuulus sinna sportlasena Kristjani noorem vend, 16-aastane Andreas Ilves. Treeningutel on neid aidanud ka aastaid Eesti koondise eesotsas olnud Tambet Pikkor. Tänavu on seda seltskonda peale Šmiguni toetanud ka füsioterapeut Joosep Mooses, psühholoog Jörgen Matsi ja juba vana tuttavana suuskade hooldusega tegelev Rain Kuresoo.

Kuna taustajõudude hankimisel on suur roll ka suusaliidul, on nende teeneid võimalik kasutada tegelikult kõigil neljal Eesti kahevõistluse koondisse kuuluval mehel. Neist Karl-August Tiirmaa ongi loobunud Soomes harjutamisest ning liitunud tänavusest hooajast Ilveste treeningugrupiga. Norrast on tagasi ka vennad Han Hendrik ja Kail Piho, kuid nemad treenivad esialgu omaette.

Kõik märgid näitavad, et lähitulevikus võiks Eesti koondis koonduda taas ühise mütsi alla. Juba tänavu hakkab MK-etappidel Eesti koondise tegevust koordineerima Andrus Ilves. Seni seda tööd teinud Tambet Pikkor keskendub Audenteses noorte juhendamisele.

Ilves ei soovinud siiski enda peatreeneriks nimetamist, kuna Pihode treenimisega ta ei tegele. Samas avaldas ta lootust, et ükskord õnnestub kõik Eesti parimad kahevõistlejad taas koondada ning siis juba korraliku koondisena koos harjutada. «Mida suurem punt – eriti veel, kui see on heal tasemel –, seda parem on harjutada,» leidis ta. «Olen alati olnud seda meelt, et koondis peaks olema koos.»

Esialgu käivad Pihod siiski oma rada. Mõned treeningulaagrid tehti Norras, praegu harjutatakse Oberstdorfis. Septembris kohtusid kaks tiimi võistlusrajal Eesti suvistel meistrivõistlustel. Võitis Ilves, Han Hendrik Piho kaotas üheksa sekundiga. Sellest, kes tõuseb uuel hooajal Eesti koondise liidriks, on veel vara rääkida.

Ilves ja Tiirmaa olid oktoobri kaks esimest nädalat treeningulaagris Ramsaus. Lund oli palju ja suusatada sai korralikult. Teisipäeval sõidetakse juba Soome. Esmalt tegeletakse paar päeva Lahtis suusahüpete lihvimisega, seejärel siirdutakse edasi Olosele, kus pannake taas rõhku ka murdmaasuusatamisele. Koju tagasi tullakse 6. novembril.

Kahevõistluse hooaja avalöök tehakse 19. novembril Soomes. Eestlastest osalevad seal Ilves ja Tiirmaa. Kuuldavasti tulevad kohale paljude riikide koondised ning see jõuproov peaks andma ülevaate, millises seisus konkurentidega võrreldes ollakse. Nädal hiljem peetakse juba hooaja esimene MK-etapp ning selleks ajaks liitub koondisega ka üks vendadest Pihodest, suure tõenäosusega Han Hendrik. Päris kindel see veel pole.

«Tavalisel MK-etapil on Eestil kolm kohta. Neist üks on Kristjani nimeline koht, mille ta sai seoses juunioride MMi medaliga,» selgitas Andrus Ilves. «Üldiselt koostame koondise sportliku printsiibi alusel, vaid esimeseks etapiks olid osalejad kokku lepitud. Hooaja teisel MK-etapil Lillehammeris on kavas ka meeskonnavõistlus, siis saavad kõik neli meest ka individuaalselt võistelda. Sellest järgmisele etapile minnakse juba sportlike tulemuste põhjal.»

Andrus Ilves loodab, et eestlased suudavad algaval hooajal teha kvalitatiivse hüppe ka võistlustel saavutatud kohtades. «Kogu maailma kahevõistlus liigub. Üritame ajaga kaasas käia,» sõnas ta. «Loodan, et suudame lõpetada pidevalt punktikohtadel. Samas on vormi tipp sätitud Lahti MMi ajaks. Hooaja alguses ei pea me olema kõige paremas hoos.»

Tagasi üles