Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kaliningradis tulevad MM-mängud sohu rajatud staadionil

Lisatud video!

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kuna Kaliningradi staadion rajatakse soisele pinnasele, tuli 22 hektarile vedada 1,5 miljonit kuupmeetrit ehk 2,2 miljonit tonni liiva. | FOTO: Jaanus Piirsalu

Järgmise suve jalgpalli maailmameistrivõistluste areenidest on Peterburi järel Eestile kõige lähem mängupaik Kaliningrad, kus poolteist aastat enne esimest mängu ei leia peaaegu mingitki märki lähenevast maailma suurimast spordisündmusest.

«2018,» teatas malmist lakoonilisusega mulle järjekordne jalgpallipildiga Kaliningradi kaevuluuk. Pärast paari päeva Kaliningradis hakkas mulle tunduma, et kohalikud kaevuluugid ongi seal jalgpalli MMi suurimad fännid. Logod kaevuluukidel olid nimelt ainsad märgid, mida ma selles Venemaa Euroopa-eksklaavis läheneva suurvõistluse kohta nägin.

Aga see on iluviga. Küll venelased selle parandavad, nad on ürituste korraldamisel alati lõpuspurdimeistrid.

Hoopis suuremad probleemid on staadioni rajamine ja räämas kohaliku lennujaama ümberehitus MMiks. Kohalikud loodavad siiski, et järgmiseks suveks pole Venemaa ja maailma suhted nii sassis, et vutifänne üldse ei saabugi.

Kui räägitakse jalgpalli MMi ehitustöödest Venemaal, siis enamasti tuuakse näiteks Peterburi ehitatavat võimsat staadioni. Lugematute skandaalidega seotud Krestovski staadioni, millest valmimise järel saab Zeniti uus koduareen, on ehitatud juba koguni 11 aastat! Tegemist on maailma läbi aegade ühe kõige kallima vutistaadioniga, mille maksumus on kerkinud juba 44 miljardi rubla (praegu 715 miljonit eurot) peale. Kusjuures algne eelarve oli seitse korda väiksem – kuus miljardit rubla. See kõlab ehk uskumatuna, aga Zeniti uue staadioni ehituse eelarve ületab enamiku Venemaa regioonide aastaeelarvet (ilma föderaalse dotatsioonita).

Aga värvikas on ka staadioni ehitamise lugu Kaliningradis. Seda kahel põhjusel: esiteks ehitatakse seda sohu ning teiseks pole eriti selge, mida kohalikus mõistes hiidstaadioniga pärast MMi mõnda alagrupimängu peale hakatakse.

2,2 miljonit tonni liiva soostunud jõesaarel

Sohu ehitamisel on Venemaal muidugi mõista suured kogemused juba alates Peterburi rajamisest 18. sajandi alguses, kuid kohalikes skeptikutes tekitab see siiski palju küsimusi. Kaliningradis kerkib staadion ühele suurele soostunud jõesaarele, kuhu keegi pole kunagi midagi ehitanud, kuigi saar asub kohe kesklinna lähedal. Kogu staadionialune maa, 22 hektarit, kaeti ametlikel andmetel koguni 1,5 miljoni kuupmeetri liivaga (2,2 miljonit tonni liiva!).

«Ma olen kindel, et MMiks planeeritud mängud saab sellel staadionil ära mängida, aga keegi ei tea, kuidas staadioni konstruktsioon edaspidi käituma hakkab,» ütles Postimehele paljude kaliningradlaste kahtluse välja kohalik korruptsioonikütt Roman Romanovski organisatsioonist Transparency Russia.

Kaliningradi kaevuluugid on seal jalgpalli MMi suurimad fännid.

Eriti oli kõigil Kaliningradis hambus see metsik liivavedu staadioniehituse põhja loomiseks. Arvestades Venemaa tegelikkust on selge, et täpselt ei tea keegi, kui palju sinna liiva veeti ning riigi ära varastati. Summad pidid olema suured, sest just skandaale staadioniehituse rahakulutamise ümber peetakse peamiseks põhjuseks, miks tagandati ametist Kaliningradi üle-eelmine kuberner. See on aabitsatõde, et mida suurem on Venemaal projekt, seda lihtsam on varastada.

Kaliningradis peetakse 2018. aasta suvel neli MMi alagrupimängu, kuid valmis peab staadion olema hiljemalt selle aasta lõpuks. Tegemata töid oli talve alguseks veel kuhjaga, ent kui jõudsid oma staadionite ehitamisega viimasel hetkel valmis brasiillased, siis jõuavad ka venelased.

Peale suurte Moskva ja Peterburi staadionite, kus peetakse otsustavad mängud, maksavad Venemaa regioonides ehitatavad staadionid kõik enam-vähem võrdselt 15–20 miljardi rubla (245–325 miljoni euro) kanti. Kaliningradi oma ametlik maksumus on 17 miljardit rubla, millest väidetavalt kolmandik kulus soo täitmisele liivaga.

Staadion on, kuid meeskonda pole

Eestvaatest suurt merelainet meenutav Kaliningradi staadion hakkab mahutama 35 000 pealtvaatajat. Väikese, pindalalt kolmandiku Eesti suuruse ja miljoni elanikuga Kaliningradi oblasti jaoks on see tohutu staadion. Seda enam, et oblastis pole heal tasemel jalgpallimeeskonda.

Kohalik Kaliningradi Baltika meeskond mängis parimatel aegadel, 1990ndate keskel mitu aastat Venemaal kõrgliigas. Nende praegune tase on aga Venemaa tugevuselt teise liiga keskmine. Sel hooajal ollakse liigas kindlalt eelviimasel kohal. Meeskonna mängudel käis sügisel keskmiselt 3000 pealtvaatajat, mis Venemaa esiliiga kohta on tegelikult päris korralik näitaja.

«Keegi ei tea, mida õieti selle staadioniga peale MMi peale hakata. See pole Albert Hall ega Barcelona kodustaadion, kuhu hooaeg on kolm aastat ette kinni pandud või piletid ette ära ostetud,» ütles Kaliningradi tuntuimaid poliitikuid Solomon Ginsburg. «Baltikast ei tea keegi isegi seda, kas see meeskond üldse jätkab eksisteerimist.»

Jalgpalli MMi korraldamiseks Kaliningradis loodud oblastivalitsuse spetsiaalse agentuuri juht Zalina Ibragimova kinnitas Postimehele, et pärast MMi saab areenist kohaliku Baltika kodustaadion. Peale jalgpalli hakatakse seal korraldama ka ragbiturniire ning kontserte.

Veel üks MMi mänge korraldavate Venemaa regioonide ühine probleem on see, et staadionid ehitatakse riigi raha eest, aga edasine ülalpidamine paistab jäävat regioonide enda kanda. «Kui staadioni ülalpidamine jääb oblastivalitsuse kanda, siis see on vähemalt 300 miljonit rubla (viis miljonit eurot) aastas, mis on Kaliningradi eelarve kohta suur raha,» hindas Ginsberg.

Kõige taga on poliitika

Mida lähemale jõuab jalgpalli MM ja sügavamaks muutub majanduskriis Venemaal, seda rohkem on Kaliningradis hakatud nurisema, miks peab suurvõistluse korraldamiseks nii palju raha kulutama.

«Praegu me kaevame miljardeid rublasid lihtsalt liiva, aga selle raha eest oleks saanud heakorrastada terve oblasti,» võttis selle nurina kokku ühe parima kohaliku uudisteportaali Rugrad.eu juht Vadim Hlebnikov.

Peab aga arvestama kahte asjaolu, mida Postimehele selgitasid kohaliku oblastivalitsuse ametnikud. Esiteks poleks Moskva kunagi andnud selliseid summasid nagu praegu jalgpalli MMi korraldamiseks lihtsalt Kaliningradi oblasti elu parandamiseks või infrastruktuuri ehitamiseks. Teiseks oli föderaalraha väga hea võimalus välja ehitada kesklinnalähedane soostunud saar, mida kohalikud kinnisvaraarendajad või kohalikud võimud poleks oma raha eest kunagi teinud.

President Putinit meenutav graffiti MMi ajaks ehitatud teedesõlmes.

Venemaal on see üldse kujunenud oluliseks põhimõtteks, et regioonides tiitlivõistlusi või poliitilisi suurüritusi korraldades on üks peamisi eesmärke nende regioonide kulunud taristu ajakohastamine või siis lausa uuesti ülesehitamine. Kaliningrad pole selles mõttes erand. Eriti kui õnnestub korda teha kohalik lennujaam.

30 kilomeetrit linnast eemal, peaaegu Läänemere kaldal asuv kohalik lennujaam peaks enne MMi minema kapitaalremonti. Vähegi suuremate lennukite vastuvõtmiseks on vaja pikendada maandumisrada ning lennujaama hoone näeb välja nagu üks suur sara, kuid tänavu talvel polnud ehitustöödest veel mingit märki. Praeguses seisus lennujaamas maailma vutifänne vastu võtta oleks lihtsalt piinlik, nagu õigustatult lausus üks Kaliningradi oblastiametnik. FIFA on lennujaama kehvast seisust teadlik ning nõudnud Moskvalt lennujaama remontimist rahvusvahelisele tasemele vastavaks hiljemalt järgmise aasta veebruariks.

Kui vaadata regiooni majanduslikku võimekust ja jalgpallilembust, siis poleks olnud mingit mõtet anda MMi mängude korraldamist Kaliningradile. Eriti kui arvestada, et MM-mänge ei antud näiteks Lõuna-Venemaa suurimale linnale Krasnodarile, kus just eelmisel sügisel avati üheks Euroopa parimaks peetav vutistaadion. Seejuures ehitas selle Venemaa kõige moodsama staadioni täielikult oma raha eest (20 miljardit rubla ehk 325 miljonit eurot) Venemaa suurima jaekaubandusketi Magnit ja jalgpalliklubi Krasnodar omanik Sergei Galitski. FC Krasnodar kuulub juba aastaid Venemaal parimate hulka, tänavu on ta Euroopa Liigas juba jõudnud 16 parema hulka.

Kaliningradile mängude andmise taga pidi olema Venemaa juhtkonna spetsiaalne otsus, et mängudega rõhutatult näidata regiooni kuulumist Venemaale. Seda kinnitas Postimehele üsna ausalt ka MMi korraldava kohaliku agentuuri juht Ibragimova, kelle väitel tehti otsus Kaliningradi kasuks «väga kõrgel tasemel, sealhulgas ka FIFAs».

«Kaliningradi oblastis jalgpalli MMi mängude korraldamisel võeti aluseks kontseptsioon, et staadioni ümber ehitatakse terve uus mikrorajoon. See vastab FIFA nõudmisele, et jalgpalli MMist jääks maha positiivne pärandus,» rääkis Ibragimova. «Peale selle mängis positiivset rolli Kaliningradi valimisel meie oblasti geopoliitiline asukoht, mida loetakse Venemaa osaks Euroopas, ning meie regiooni ajalooline pärand.»

Noored vabatahtlikud poseerivad Kaliningradi uue ja uhke MM-staadioni maketiga. FOTO: Vitaly Nevar/TASS/Scanpix

Tagasi üles