Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Üks samm astutud, pikem ootab ees

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kristjan Ilves sõitis laupäeval Schonachis välja karjääri kõrgeima ehk 14. koha. Eilseks oli tema jõud raugenud. | FOTO: Thibaut/Nordic Focus

Kahevõistleja Kristjan Ilves (20) ja tema treenerist isa Andrus Ilves seadsid suvel sihiks, et juba 18-aastaselt Eesti parimaks tõusnud talent võiks MK-sarjas sõita stabiilselt 20 sisse. Hooaja alguses ja lõpus nii läkski. Kuhu edasi? Andrus Ilvese hinnangul pole mõtet õhku täis minna ja uus eesmärk peab jääma reaalsuse piiridesse.

«Kui ma ütleks uuesti, et Kristjan peaks sõitma 20 sekka, siis ma alahindaks teda. Kolm aastat tagasi tegime plaanid selle mõttega, et ta jõuaks Pyeongchangi taliolümpial esikümnesse. Praegu tundub, et see on võimalik. MK-etappidel võiks Kristjan sõita stabiilselt 15 parema sisse,» rääkis Andrus Ilves pärast Saksamaal Schonachis peetud hooaja viimast MK-etappi.

Eile piirdus juunis 21-aastaseks saav Kristjan Ilves 43. kohaga, aga laupäeval lõpetas ta kärjääri kõrgeimal ehk 14. positsioonil. Varem oli ta kahel korral saanud 17. koha punktid.

Uut taset näitas ka fakt, et Ilves kaotas etapi võitnud sakslasele Eric Frenzelile 43,9 sekundit. «Tegelikult ju suurt vahet pole, kas saada MK-etapil 17. või 14. koht. Erinevus varasemaga seisnes selles, et sõitsin sisuliselt kogu distantsi liidritega koos ja nii väikest kaotust pole mul võitjale varem olnud. Seega võib tõesti öelda, et tegin hea võistluse,» ütles Kristjan Ilves.

Eilseks oli jalgadest särts kadunud ja hüppevõistluse 33. positsioonilt langes kahevõistleja veel kümme kohta madalamale. Isa Andruse sõnul oleks võinud hooaeg juba laupäeval lõppeda, sest siis oleks Schonachist jäänud ainult positiivsed mälestused. Esialgse plaani järgi olekski pidanud nii minema. Schonachis oleks pühapäeval pidanud kavas olema tavalisest pikema suusadistantsiga (15 kilomeetrit) jõuproov, kuhu oleks võistlema pääsenud ainult MK-sarja 30 paremat.  Kehvade lumeolude tõttu toimus võistlus aga tavapärases formaadis – üks hüpe ja selle järel 10 km suusatamist.

Laupäeval jäi Ilves suusasõidus Saksamaa staaridele Eric Frenzelile ja Johannes Rydzekile alla umbes ühe minutiga, mis võimaldab õnnestunud hüppevõistluse järel konkurentsis püsida. Uuel talvel peab minut saama uueks normiks.

«Kuigi ideaalis on ta rohkem plahvatuslikku tüüpi, siis südame- ja kopsutestid on näidanud, et vastupidavuse osas on Kristjanil samuti võimed olemas. Tema eakaaslased Soomest, Ilkka Herola ja Eero Hirvonen suudavad juba praegu kiiresti sõita, aga Kristjanil läheb nende tasemele jõudmiseks veel pisut aega. Oleme Anatoli Šmiguniga (Ilvese murdmaasuusatreener – A. K.) ühte meelt, et arengut ei tohi forsseerida. Peame edasi minema samm-sammult. Ja hüppeid ei tohi ära unustada, Kristjan peab ka seal paremaks saama,» selgitas Andrus Ilves.

Suure tõenäosusega jätkatakse peretiimina, kuhu kuuluvad veel noorim Ilves, 16-aastane Andreas, ja füsioterapeut Joosep Mooses. «Saame taustajõudude osas veel kõvasti edasi areneda. Oleme seni väga kokkuhoidlikult läbi ajanud, aga päris tippu niimoodi ei jõua. Seega hakkame varsti uusi sponsoreid otsima. Aprill ja mai on väga töised, aga oleme sellega harjunud,» lausus vanim Ilves.

Kahevõistlus

Schonachi MK-etapp

Laupäev: 1. Eric Frenzel (Saksamaa) 28.14,0, 2. Wilhelm Denifl (Austria) +3,7, 3. Johannes Rydzek (Saksamaa) +7,1 ... 14. Kristjan Ilves +43,9.

Pühapäev: 1. Frenzel 28.49,7, 2. Francois Braud (Prantsusmaa) +7,7, 3. Akito Watabe (Jaapan) +11,2 ... 43. Kristjan Ilves +2.58,5, 45. Karl-August Tiirmaa + 1 ring.

MK-sarja lõppseis: 1. Frenzel 1734, 2. Rydzek 1609, 3. A. Watabe 1086 ... 42. Ilves 81, 67. Tiirmaa 1.

Tagasi üles