Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Sildaru võistluste hierarhiast on kõigil oma arusaam

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Šveits, Carns Montana 26.03.2017 Kelly Sildaru võitis Šveitsis Carns Montanas juunioride MM-i rennisõidu kuldmedali. KELLY SILDARU. FOTO: SANDER iLVEST/POSTIMEES | FOTO: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS

«Teie siin ei juhi televisiooni, teie ei maksa sponsoritele – te ei tee siin mitte midagi.» Need Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) ametniku Joseph Fitzgeraldi sõnad pargisõidu MMil Hispaanias ajasid osa freestyle-suusatamise kogukonnast marru. «Mis mõttes me ei tee mitte midagi?» jäi neile arusaamatuks. FISi ja sportlaste n-ö vastasseisu üks põhjus ongi alaliidu ajuti külm suhtumine sportlastesse, kuid eestlased Kelly ja Tõnis Sildaru ei lase end sellest häirida.

Freestyle-suusatamine on sisuliselt sündinud mäesuusatamisest. Mõnele sportlasele tundus mäesuusatamine pisut igav ning nad tahtsid midagi uut. Nad olid loomult vabad ja loovad ning samade põhimõtete järgi on loodud ka X-mängud – freestyle-suusatamise kuninglik võistlus. Nüüd on võistluskalendrisse tugevalt tunginud FIS, kelle korraldatud mõõduvõtud on aga raamidesse surutud ja käivad reegliraamatu järgi. Teisisõnu, suusatajad murdsid end kord reeglitest vabaks, kuid on nüüd tagasi alguses.

Kelly Sildarul oli mäletatavasti Norra X-mängudel suuri probleeme hooga. Tema probleemid lahendas uusmeremaalane Brad Prosser, kes lükkas talle peaaegu kuni äratõukeni hoogu. Kas FISi võistlustel oleks selline asi läbi läinud? «Jube raske on seda öelda,» vastas Tõnis Sildaru.

Mitme sportlase seas levib arusaam, et FIS ja olümpia vajasid neid rohkem kui nemad FISi. Ometi ei kajastu see FISi suhtumises. Mitu korda on MM korraldatud samal ajal kui X-mängud. Näiteks kattusid 2015. aastal Austria MM ja Aspeni X-mängud, osaliselt kattus ka tänavune Sierra Nevada MM Norra X-mängudega.

Kelly Sildaru treenerist isa Tõnis Sildaru on loomult positiivne inimene ega kritiseeri FISi suhtumist sportlastesse. «Välja paistab, et vaenu on rohkem kui tegelikult. Me pole FISi võistlustel ka käinud, aga siin (juunioride rennisõidu MMil – toim) on kõik treeneritega läbi räägitud. Minu asi pole teisi kritiseerida,» jäi ta neutraalseks.

Crans-Montanas juunioride MMil tehnilise delegaadi tööd teinud Stanovnik Matevz ütles Postimehele, et tema hinnangul on sportlaste usaldus FISi vastu viimaste aastatega suurenenud. Teiselt poolt jätsid suured koondised, nagu Kanada, Uus-Meremaa ja Norra rennisõidu juunioride MMile tulemata.

Näiteks uusmeremaalased tõid põhjenduseks pika hooaja. Ent teistpidi võib sellest välja lugeda, et võistlust ei peetud piisavalt oluliseks. Ameeriklaste treener DJ Montigny kinnitas omakorda, et nemad peavad FISi võistlustest väga lugu. Ka Crans-Montanas olid nad kohal täiskoondisega: neli poissi ja neli tüdrukut. Kokku võistles juunioride MMil kaheksa tüdrukut.

Tõnis ja Kelly Sildaru on meelestatuse poolest pigem ameeriklaste leeris. «Kui MMi X-mängudega samal ajal ei korraldata, siis oleme ka MMil kohal,» ütles Tõnis Sildaru. «Mulle on kõik võistlused tähtsad,» kinnitas Kelly Sildaru.

Eesti rahvas on suuresti oma suhtumise FISi võistlustesse kujundanud murdmaasuusatamise põhjal, kus võistluste tähtsuse hierarhia on selgelt paigas: 1. olümpia, 2. MM, 3. MK-sari. Samad arusaamad on üle viidud ka freestyle-suusatamisse, kuigi sportlaste endi seas need ei kehti. «Need on erinevad alad ja see tähendab, et tähtsad on erinevad võistlused. Jalgpallis ei hoolita ju väga olümpiast,» tõi Tõnis Sildaru näite, kuid täpsustas, et nemad hoolivad nii X-mängudest kui ka FISi võistlustest.

Teine näide on Eesti spordijuhtide prioriteetidest. Eile teatati, et Eesti Olümpiakomitee premeerib Kelly Sildarut juunioride MM-kulla eest 9500 euroga ning Tõnis Sildarut 4750 euroga. Pärast X-mängude ja Dew Touri triumfe pole Sildarud EOK-lt preemiat saanud.

Omamoodi on eestlased ning meedia jätnud mulje, et Kelly Sildaru kõige tähtsam võistlus järgmisel aastal on olümpia. Ka Tõnis Sildaru on kasvanud üles olümpiavaimus ning peab spordipeost väga lugu.

«Tean, et ka Kelly väärtustab olümpiat, hoolimata sellest, et ta sündis alles 2002. aastal – Salt Lake City olümpia ajal – ning tal pole Veerpalu ja Šmiguni tegudest suurt aimu,» rääkis Tõnis Sildaru.

Keda huvitab, mida Sildarud EOK toetusega teevad, siis tõenäoliselt pannakse raha Kelly Sildaru ülikoolifondi, kuid see on veel kauge tulevik.

Tagasi üles