Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Toetusraha püüdmine võib tuua neljapaadis kaasa vangerdusi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kaur Kuslap (vasakul) ja Sten-Erik Anderson (paremalt teine) on varasemalt saanud Allar Raja (vasakult teine) ja Kaspar Taimsoo (paremal) kõrval võimaluse end neljapaadis proovile panna. Kas üks neist või mõlemad saavad seda mai lõpus EMil taas? | FOTO: Fred Killing

Nagu igapäevaelus, on ka spordis just raha see, mis paneb rattad käima – praegusel juhul siis noortele meestele aerud pihku. Sõudmise neljapaat tegi mullu küll väga eduka hooaja, kuid aina enam tuleb vaadata ka tulevikku. Nii küpseb ka koondise peatreeneri Matti Killingu peas plaan, mis aitaks tulevikutegijaid ala juures hoida: tänavuseks EMiks võidakse üks või kaks nooremat sõudjat edutada neljapaati.

Eesti Olümpiakomitee maksab sportlastele palka ja ettevalmistustoetust tulemuste järgi. Nii on Rio olümpiamängudel pronksmedalid võitnud kogenud Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endreksoni ja Kaspar Taimsoo selja taga olevad noored sama hästi tühjade pihkudega.

Just eespool nimetatud nelik on Eestile viimastel aastatel au ja kuulsust toonud. Loodetud tulevikutegijad ei ole kahel eelneval hooajal aga sõudmises silmapaistvate tulemusteni jõudnud.

Nüüd on tekkinud võimalus ulatada neile abistav käsi. Eelkõige tuleb esmalt aga ise mees olla.

Olümpiahooajale järgnev aasta on tihti tavapärasest erinev, rohkem leitakse aega katsetamiseks. Samamoodi on ka Eestis. Oma osa on selles muidugi ka Jämsä seljavigastusel.

Täpsemalt on neljapaadi raudvara seganud ühe diski kerge väljavõlvumus. Sõudja ise on öelnud, et selja täiesti korda saamiseks võib minna ka paar kuud. Üleliia suurt stressi ta endale aga sellest tekkida ei lase.

«Oleme kokku leppinud, et ta teeb aegamööda aina julgemalt trenni,» rääkis Killing. «Vajadusel tuleb võtta midagi valu leevendavat. Esialgu vaatab ta aga võistlusi kõrvalt.»

See paneb Killingu aga probleemi ette, kuna võistlused on juba ukse ees. Samas annab ka võimaluse, mida soovitakse nüüd ära kasutada. Katsetamiseks läheb juba sel nädalavahetusel Zagrebis Horvaatia Openil.

Kõik täie tervise juures olevad Eesti sõudjad stardivad Balkani poolsaarel esmalt ühepaatidel. Lisaks pannakse end proovile kahepaatidel, paarid on Endrekson – Raja, Taimsoo – Sten-Erik Anderson, Kaur Kuslap – Joosep Laos, Oskar Kuzmin – Geir Suursild.

Zagrebis sõidetakse ka neljapaadil. Ühte paati istuvad Anderson, Taimsoo, Kuslap, Laos. Seega olümpiakooslusest on esimeses stardis ainult kogenud meestest noorim, 30. aprillil 30-aastaseks saav Taimsoo. Pooleteise kuu pärast peetavaks EMiks ei tasuvat nimetatud neliku proovimisest veel suuri järeldusi teha.

«Tuleb natuke kombineerida. Vaja on ju ka noorematele palkasid teenida,» avaldas Killing, et võrreldes kahe eelmise hooaja koosseisuga võib neljapaadis tulla mai lõpus toimuvaks Racice EMiks üks või kaks muudatust.

Varasemast on tippneljapaadiga sõitmise kogemus olemas Rio OMi varumehel Andersonil ja Kuslapil. Nimetatud duo moodustas koos Raja ja Taimsooga neljase aastatel 2013. ja 2014. Toona jäi laeks kaks 5. kohta maailmameistrivõistlustelt.

«Lõdva randmega ei saa ka peale minna. EMile läheme ikka koosseisuga, mis on võimeline kõrge koha eest heitlema,» ütles Killing. Katsetamine seisab alles ees ja keegi ei saa oma kohas kindel olla.

Samas annab peatreener endale aru, et neljapaadi mõistes on kõige kõvem endiselt kogenud kaardivägi. «Pikemas plaanis on meil armuaega. Peamine siht on ikka sügisene Florida MM,» sõnas ta.

Milliste palkade ja toetuste eest Eesti sportlased üldse heitlevad?

Jämsä, Raja, Endrekson ja Taimsoo täitsid A-taseme II kategooria eelmisel aastal kahel korral. Igakuise 2500 euro suuruse palgafondi ja 2200-eurose ettevalmistustoetuse tagas nii EM-kuld Brandenburgis kui ka Rio olümpial võidetud pronksmedal. Toetus kehtib medali võitmise hetkest kaks aastat ehk nad võivad olla mureta 2018. aasta sügiseni.

Eestis praegu ühtegi A-taseme I kategooria sportlast ei ole – selleks tuleks võita OM-kuld või MM-tiitel. Kuupalk oleks sel juhul 4000 eurot ja ettevalmistustoetus samuti 2200 eurot.

Killing tunnistas, et tänavu saab Racices olema keeruline EM-tiitlit kaitsta, kuid medalimõtteid ei tasu maha matta. Nii toovad EMi hõbedane ja pronksine autasu B-taseme toetuse ehk 1600 eurot palka ja 1400 eurot ettevalmistustoetust. Need on just need näitajad, milleni soovitakse aidata ka mõni noorem sõudja.

LISALUGU

Kaheksapaat veel katsetamata

Tänavuseks hooajaks on sõudjad võtnud endale sihi osaleda hooaja teisel MK-etapil kaheksapaadiga. Esimeses Horvaatia laagris jäi suur paat meestel aga proovimata. Kuna kohal oli kaheksa sportlast ja Jämsä selg ei lubanud korralikku pingutust, siis tuli see plaan esialgu edasi lükata.

«Kaheksas mees oleksin sellisel juhul pidanud olema mina. Mind oleks kiirelt ära tapetud,» ütles 69-aastane Killing lõbusalt. «Ratast võin veel meestega koos sõita. Paadis on lisaks võhmale vaja aga ka jõudu.»

Uus katse kaheksapaadi proovimiseks tehakse nüüd juba käimasolevas teises Horvaatia laagris. Kui kõik klapib, siis võiks mehi tipptasemel heitlemas näha 15.–18. juunini Poznani MK-etapil.

«Nalja tegema minna ei taha. Seega tuleb enne paat ikka korralikult liikuma saada,» tõdes Killing. PM

SÕUDMINE

Tänavuse hooaja tähtsamad võistlused

5.–7. mai Belgradi MK-etapp

26.–28. mai Racice EM

15.–18. juuni Poznani MK-etapp

7.–9. juuli Luzerni MK-etapp

24. september – 1. oktoober Florida MM

Tagasi üles