Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tippjalgpall – islamistide uus sihtmärk number üks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Dortmundi Borussia mängijad päästis hullemast tugevdatud klaas bussi akendel. | FOTO: Martin Meissner/AP/Scanpix

Jalgpallihuligaanide hullud tembud ei ole spordisõpradele midagi uut. Kui teisipäeval plahvatas AS Monacoga peetavale Meistrite liiga mängule teel olnud Dortmundi Borussia jalgpallimeeskonna bussi juures kolm pommi, võis seda esmalt pidada mõne rivaalitseva klubi fanaatikute kätetööks. Tegelikkus on aga veelgi süngem: Euroopas tegutsevad islamiterroristid võivad olla jalgpalli näol leidnud endale sihtmärgi, millega pälvida senisest veelgi suuremat meediatähelepanu.

Jalgpallihuligaane on alati kannustanud omavaheline rivaalitsemine ja miski ei ole magusam kui vihavaenlasele koht kätte näidata. Teinekord sakutatakse veidike ka omasid. Selle vastu võideldakse, kuid välja ei ole seda suudetud juurida.

Islamistide rünnaku ohvriks sattunud sakslaste tippklubi Dortmundi Borussia juhtum aga näitab, et võimuorganitel tuleb hakata tegelema veel ühe ohuga, mis on eespool nimetatust suurem. Euroopa kõige populaarsema spordialana on jalgpall ideaalne sihtmärk – palju inimesi ja suur tähelepanu tähendavad, et hirmu külvata on lihtne.

Viimase 50 aasta jooksul on jalgpallist saanud Saksamaa identiteedi lahutamatu osa. Miljonid, kui mitte kümned miljonid sakslased elavad kaasa kodusele Bundesligale, rääkimata Meistrite liigast ja rahvuskoondisest.

See ei ole jäänud märkamata ka äärmuslastel. Paljud Süüriasse sõdima läinud ja sealt hiljem Euroopasse naasnud on olnud või on praegugi ise jalgpallifännid ning mõistavad hästi ala kaalu ja tähtsust.

Väljaspool Euroopat on jalgpall juba mõnda aega olnud äärmustlaste sihtmärk. Näiteks eelmisel aastal tuli Iraagist järgemööda kaks halba uudist: kõigepealt õhkis üks mees end Iskanderiyahi jalgpalliareenil (hukkus 29 inimest) ja seejärel avati ühes kohvikus automaatidest AK-47 tuli kohalike Madridi Reali toetajate pihta (hukkus 16 inimest). Kahjuks ei ole need juhtumid ainsad omataolised.

Ka Euroopas on midagi samasugust üritatud. 2015. aasta novembris Pariisi rünnakute käigus lõhati üks pomm linna suurima staadioni Stade de France’i juures. Samal ajal käis areenil Prantsusmaa ja Saksamaa vutilahing. Ainult tänu staadioni turvatöötajate tegutsemisele ei õnnestunud islamistidel areenile pääseda.

Nüüd üritati siis taas ja sedakorda Saksamaal. Kolmapäeval korraldatigi pressikonverents, kus räägiti toimunust lähemalt ja avaldati üksikasju.

Esmalt teatati, et tegemist oli terroristide rünnakuga. Üks 25-aastane Iraagi päritolu mees võeti haarangu käigus vahi alla, tema 28-aastane kaasosaline on aga siiani jooksus. Kindlaks on tehtud mõlema mehe seotus ISISega, peale selle olevat nad juba varem olnud korrakaitseorganite teravdatud tähelepanu all.

Seejärel avaldati, et leitud on terroristide kirjalik ülestunnistus, kus muuhulgas kiidetakse Allahit ja nõutakse Saksamaa sõjalennukite taandumist Süüriast. Kokku on leitud kolm kirja, mis kõik viitavad sellele, et pommipanijad olid islamistid. Ühes kirja leiti viiteid ka Berliini jõuluturu rünnakule, milles hukkus 12 inimest.

Bussis viibinutest sai sõiduki lähedale hekkidesse peidetud pommide plahvatades ainsana viga Dortmundi keskkaitsja Marc Bartra. Bartral on randmeluumurd ja teda tuli opereerida, kuid eile poseeris ta juba rõõmsameelselt sotsiaalmeediasse postitatud fotol.

Kokkuvõttes päästis jalgpallurid hullemast bussiakende tugevdatud klaas, mis on jalgpallihuligaanide tõttu tippvutis juba normiks saanud. Peale Bartra sai rünnakus kannatada mootorrattal bussi eskortinud politseinik, kellel on põrutus ja šokk.

Saksamaa riigiprokuröri pressiesindaja Frauke Köhleri sõnul tuleb tänada õnne, et ei juhtunud midagi hullemat. Oli ju pommidesse pandud naelu ja metall-linte, et teha võimalikult palju kahju. Uurimine aga jätkub. Väljaselgitamist vajab pommide lõhkamise viis ning kasutatud lõhkeaine(d). Üks pomm jäi seejuures plahvatamata.

Teisipäeval ära jäänud kohtumine toimus siiski eile õhtul Saksamaal. Matš lõppes Monaco 3:2 võiduga, kordusmäng on kavas 19. aprillil Monacos.

Tagasi üles