Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Purjetamise akadeemia lükatakse käima

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Noored purjetajad. | FOTO: Eesti Jahtklubide Liit

Eesti paremad noored purjetajad koondatakse ühe mütsi alla. Paar aastat tagasi rääkis Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein, et alaliidus on küpsemas suur plaan: oma sportlike unistuste paremaks elluviimiseks loob alaliit purjetamisakadeemia. Kaks aastat hiljem on idee peaaegu teostunud.

Eestis on purjetamise algõpetus väga heal järjel ja lapsi treenimas palju. Ent kui minnakse üle suurematele paadiklassidele, kipuvad paljud neist kaduma. Nagu ka teistel aladel. Järgmise sammu tegemine vajab rohkem ressurssi, nii inimesi kui raha, seetõttu ongi säärane akadeemia vajalik.

Alaliidu peasekretär Ott Kallas ütleb, et vaikselt toimetatakse ja praegu on asjad nii kaugel, et läbi on räägitud kõikide klubidega ja jõutud arusaamisele, et säärast ühe mütsi alla koondamist on vaja.

Ka vastuvõtuprotsess on lõpetatud. Sõelale jäi umbes 30 noort purjetajat. Eriprojektina tehti neile sel aastal ka kevadlaagreid. «Samuti oleme tulude poolt kokku ajanud ja sellega me mäel ei ole. Ehk et päriselt see akadeemia meil veel ei toimi. Meil on küll linna toetus ja sponsorid ja väiksemad toetajad. Võib-olla peame sellega startima mingis modifitseeritud variandis kuskil hooaja alguses. Kevadlaagrid õnnestusid küll väga hästi ja kasu on raske mitte hinnata,» sõnas Kallas.

Akadeemiasse võetakse alates 15.–16. eluaastast. Vanuseline ülemine piir ei ole kindlalt paigas. «Pigem on see selline vorm, mis sobib olümpiapurjetajatele,» ütleb Kallas.

Kallase sõnul kinnisvaraarendusega tegelema ei hakata ehk mingit ühte baasi ei tule. Treeningud toimuvad vastavalt suunale kolmes baasis. Kolm suunda on surf, ühepaadid ja kahepaadid. Igaühel omad treenerid ja iga ala lapsed treenivad kindlate treenerite käe all. «Ühte baasi pole meil plaanis teha. Kõik kohad on hetkel Pirital klubide juures, kellega meil on kokkulepped tehtud. Ehk teeme tulevikus mingid asjad ka kõigile koos, aga oma varustust hoiavad nad ühes kohas,» valgustab Kallas.

Idee on selles, et akadeemia aitaks Eesti paremad noored purjetajad aasta ringi kindlate treenerite käe alla koondada. Lisaks korraldatakse ühiseid laagreid ja osaletakse nende raames välisvõistlustel.

Et suurem osa väljavalitutest on pärit Tallinnast või selle lähistelt, siis nemad jäävad oma senistesse koolidesse edasi. Kaugemalt tulijad hakkavad õppima Audenteses.

Erinevalt Audentese süsteemist purjetajad kaks korda päevas treenima ei hakka. «Purjetamise trennid on väga ajamahukad ja need tehakse ikka õhtuti. Suur osa on meil niikuinii talv ja tehakse pigem füüsilist. Ja lõunalaagris olles tehakse asjad järele või internetis,» selgitab Kallas.

Koolidega räägitakse läbi ja palutakse vastu tulla, kui on välislaagrid või võistlused.

Purjetamist tahetakse tulevikus rohkem tuua ka Eesti koolitundidesse. Purjetamise tunnid toimuvad juba Saaremaal. «Plaanis on, et see laieneks ka Tallinnasse. Haaberstis on huvi olemas, seoses uue Kakumäe sadamaga,» lisab Kallas.

Tagasi üles