Lihtlabane rahahimu võinuks külvata surma

FOTO: CLAUDE PARIS/AP/Scanpix

Dortmundi jalgpallurid võivad olla õnnelikud, et kaotasid vaid mängu, mitte elu.

Saksa politsei pidas kinni 28-aastase mehe, keda kahtlustatakse eelmisel nädalal Dortmundi Borussia jalgpallimeeskonna vastu suunatud pommirännakus. Kui esialgu peeti teo kordasaatjaks mõnd äärmuslast, siis eile vahistatud meest ajendas lihtlabane rahahimu.

Saksamaa ja Venemaa topeltkodakondsusega Sergej W. plaan oli ühtaegu nii kurikaval kui ka tülgastav – mees tahtis pommiga tappa Dortmundi mängijaid, et mõjutada klubi aktsia hinda. Eriüksuslased võtsid ta kinni reede varahommikul kell kuus, kui ta oli teel tööle.

Rünnaku päeval ehk 11. aprillil oli Sergej W. omandanud aktsiaoptsiooni, mis lubanuks tal müüa kindlaksmääratud ajal kokkulepitud hinnaga Dortmundi Borussia aktsiaid. Saksamaa meedia teatel käis mäng üsna kõrgetele panustele, sest mees tasus 15 000 optsiooni eest 78 000 eurot. Kui tema plaan oleks õnnestunud, võinuks ta aga teenida kuni 3,9 miljonit eurot.

Kuritöö õnnestumiseks pidanuks plahvatuses hukkuma mõni Dortmundi mängija, mis oleks klubi aktsia hinda kahtlemata kõvasti langetanud. Dortmund on Saksamaal ainus klubi, mis on börsile läinud.

Politsei juhatasid kahtlusaluse jälgedele Saksamaa panga Commerzbank veebipõhise haru Comdirect töötajad, kes panid optsioonide ostu tähele ja kahtlustasid meest rahapesu katses.

Sergej W. asus plaani ellu viima juba märtsi keskel, kui broneeris toa hotellis L’Arrivée. Just seal peatuvad kodumängude eel Dortmundi mängijad.

Seejuures oli mees broneerinud toa kaheks ajavahemikuks – nii 9.–13. aprillini kui ka 16.–20. aprillini, sest tol hetkel polnud veel selge, millisel kuupäeval Dortmund Meistrite liiga veerandfinaalis Monaco vastu kodumängu peab. Esialgu pakkus hotell talle ühte tuba, kuid mees lükkas selle tagasi ning sai viimaks toa ärklikorrusel – sealt avanes vaade tänavale, mille äärde ta lõpuks oma kolm pommi salaja sättis.

Väljaande Bild väitel oli Sergej W. võitnud 2015. aasta suvel auhinna insenerikonkursil ja seega olid tema teadmised elektroonika vallas keskmisest paremad. Nii saigi ta pommid paika panna ja need kaugjuhtimispuldi abil lõhata.

Dortmundi mängijate õnneks tegi Sergej W. paar viga – esiteks asetas ta kolmest pommist kaks maapinna lähedale, kuid kolmanda maast umbes meetri kõrgusele. Prokurör sõnas reedel tehtud avalduses, et ekspertide sõnul kahandas see tuntavalt plahvatuse võimsust. Pommide külge oli mees kinnitanud hulgaliselt naelu, mida leiti plahvatuskohast kuni 250 meetri kauguselt. Üks nael oli lennanud läbi Dortmundi bussi turvaakna ja jäänud pidama tagumise istmerea peatoe sisse.

Lisaks äratas hotellitöötajates kahtlust Sergej W. käitumine. Kui teised külastajad jooksid pärast plahvatuste kõlamist paanikasse sattununa ringi, siis tema jalutas restorani ja palus endale serveerida ühe steigi.

Kuna rünnak oli esmapilgul professionaalselt korraldatud, kahtlustasid võimud terroriste. Sellele viitasid ka kolm identset kirja, mille Sergej W. oli sündmuskohale maha jätnud. Ühe kirja kleepis ta posti külge, teised kaks toppis aga hekki, millesse oli peitnud pommid.

Kirjades mainiti detsembris aset leidnud rünnakut Berliini jõuluturule ja kalifaati. Sellega üritas pommipanija politseid ilmselt islamiäärmuslaste jälgedele juhtida. Hiljem ilmus veebi veel kaks kirja, kus väideti hoopis, et rünnaku taga olid vasak- ja paremäärmuslased. Mees läks aga kirjade viimistlemisega liiale ja pärast terrorismiekspertidega konsulteerimist hakkas politsei kahtlustama, et tegu on osavate võltsingutega.

Pommirünnakus sai tõsisemalt viga vaid meeskonna hispaanlasest kaitsja Marc Bartra, kes murdis käeluu ja pidi operatsioonile minema. Dortmundi ja Monaco kohtumine lükati plahvatuste tõttu 24 tundi edasi, ent Saksamaa meeskond oli toimunust ilmselgelt vapustatud ja kaotas avamängu kodus 1:3. Kuna ka kolmapäevane kordusmäng lõppes sama tulemusega, pääses kokkuvõttes 6:2 paremusega Meistrite liiga poolfinaali Monaco.

Tagasi üles