NHList unistav kanadalane tuleb Eesti hokit uueks looma

FOTO: SANDER ILVEST/

Spiros Anastasiadis.

Eesti jäähokikoondise etteotsa asub noor kanadalane Spiros Anastasiadis, kelle suurem eesmärk on jõuda unelmateliigasse NHL. Tema mentorite ja soovitajate seas on sellised oma ala tipud, nagu Toronto Maple Leafsi peatreener Michael Babcock ja Detroit Red Wingsi juhendaja Jeff Blashill.

Need nimed olid lõplik kaalukeel ka Eesti Jäähoki Liidu presidendi Rauno Parrase jaoks. Lisaks Anastasiadise enda huvi, varasem kogemus ja ambitsioon.       

Alaliidu president Rauno Parras ütles, et pärast Soomest pärit senist juhendajat Jussi Tupamäkit tahtis alaliit võtta uue suuna ja nii otsustati otsida peatreenerit just Kanadast. Kasutati kõiki kontakte, mis kellelgi olid. «Spirose puhul oli esimene suhtlus kohe väga meeldiv ja kui nägin tema soovitajaid, siis kaua ei kahelnud,» rääkis Parras. Kanadalasega sõlmiti aastane leping võimalusega seda veel aasta võrra pikendada.

Kreeka juurtega, ent Kanadas sündinud ja kasvanud Anastasiadis on küll vaid 31-aastane, aga treeneritööd teinud juba alates 24. eluaastast.

Sealjuures eespool mainitud tipptreenerite kõrval. Ta on juhendanud näiteks Detroit Red Wingsi tütarmeeskonda Grand Rapids Griffins, mis mängis AHLis. Rahvusvahelisel tasemel oli ta Lõuna-Korea koondise abitreener ja sealse U18 koondise peatreener. Ta jätkab tööd Kanada ülikoolimeeskonnaga CIS Lethbridge.

Ise pole Anastasiadis profileiba maitsnud, ent mängis ülikooli tasemel, tegutsedes kaitsja ja tsentrina. Igas meeskonnas kandis ka kaptenirolli ja teadis juba varakult, et tahab treeneriks saada.

«Tahtsin jätkata rahvusvahelisel tasemel ja kui mu leping Lõuna-Korea koondisega lõppes, vaatasin ringi. Eesti kasuks otsustasin kohe, kui pakkumise sain. Käisin siin Lõuna-Koreaga 2015. aastal mängimas ja juba siis jäi hea mulje. Enne seda ei teadnud ma teie hokist midagi, aga alates tollest ajast olen kogu aeg silma peal hoidnud,» ütles uus juhendaja, kelle suhtumine on president Parrase sõnul sama hea, nagu oli Tupamäkil. Ta mõistab, et Eestis suurt raha ei teeni.

Tupamäki palgati kaks aastat tagasi, et Eesti jõuaks naabritele veidikegi lähemale. Ta tegutses ka alaliidu vastutava peatreenerina, hoides silma peal noortekoondistel. Lisaks koolitas treenereid. Sama roll saab olema tema mantlipärijal.

Ent võimalus profiklubiga tööd teha on põnev väljakutse, millest unistab iga treener. Nii siirdubki Tupamäki pärast aprilli lõpus peetavat MMi 1. divisjoni B-grupi turniiri uutele jahimaadele, Austria klubi EC Bregenzerwaldi juurde.

Parrase sõnul oli 39-aastase soomlase teeneid Eesti jäähokile raske üle hinnata: koondises saavutati üks hingamine, mängijate tehnilised oskused paranesid.

Tupamäki juhendab koondist veel Põhja-Iirimaal Belfastis toimuvates mängudes, kus Eesti vastasteks on Leedu, Suurbritannia, Jaapan, Horvaatia ja Holland. Seal on ka uus juhendaja kaasas, et paremini sisse elada. Seejärel naaseb ta Kanadasse ja töö koondisega läheb lahti suvel.

«Mulle meeldis ka Rauno pikem plaan, kuidas Eesti hokit arendada. Ja kui 2015. aastal Lõuna-Korea U18 koondisega siin käies teie noortekoondist nägin, siis oli seal talenti küllaga. Ka treenerite koolitus on minu jaoks huvitav,» sõnas Anastasiadis, kes hakkab Eestis käima viis-kuus korda aastas.

Ent mida ütlesid tema mentorid teisel pool ookeani, kuuldes, et ambitsioonikas treener tuleb Eestisse?

«Nad teavad, et mul on suured ambitsioonid, ja nad ütlesid, et saad selliseid samme astuda, kui oled veel noor mees. Praegu on õige aeg katsetada ja sain soovitused kaasa. Mul on abikaasa ja kaks väikest last, kui poisid suuremad on, on selline ringi rändamine keerulisem. Minu lõppeesmärk on jõuda treenerina NHLi, kuid praegu keskendun Eesti hoki edasi viimisele,» vastas ta.

Muutusi on Eesti jäähokis veel. Nimelt pühendub alaliidu president Rauno Parras senisest veelgi rohkem hokile ning hakkab alaliitu juhtima palgaraha eest ehk täiskohaga tööna. Kaks ja pool aastat selles ametis olnud endine mängumees jätkab nii vähemalt aasta. Seni töötas Parras lennunduses.

Infokast

Spiros Anastasiadis, 31-aastane

Treenerikarjäär:

Lebanon Valley College 2009–2011, abitreener

Western Michigan University 2011–2012, abitreener

Grand Rapids Griffins 2012–2014, abitreener

University of Lethbridge 2014–..., peatreener

Lõuna-Korea U18 koondis, 2014–2016, peatreener

Lõuna-Korea koondis, 2014-2016, abitreener

Eesti koondise peatreener 2017-...

Tagasi üles