R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Spordimaailma suurimad staarid andnud ala taas tõusuteel

Madis Kalvet
Spordimaailma suurimad staarid andnud ala taas tõusuteel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Anthony Joshuast oodatakse poksimaailma esimest miljardäri. Seni tunneb ta end tähelepanu keskpunktis hästi.
Anthony Joshuast oodatakse poksimaailma esimest miljardäri. Seni tunneb ta end tähelepanu keskpunktis hästi. Foto: Lee Smith/REUTERS/Scanpix

Olid ajad, kui poksi üliraskekaalu valitsejad võisid end nimetada isegi maailma kõige kuulsamateks või vähemalt spordimaailma kõige tuntumateks inimesteks. 40 aastat tagasi võis selliste väidetega lagedale tulla Muhammad Ali. 20 aastat tagasi Mike Tyson. Tänapäeval nendega sarnase kaliibriga meest poksiringist ei leia. Olukord hakkab aga muutuma.

Laupäeval astuvad 90 000 huilgava fänni ees Wembley staadionil ringi poksimaailma järgmiseks valitsejaks ja esimeseks võimalikuks miljardäriks tituleeritud Anthony Joshua ning vanameister Vladimir Klitško.

2012. aasta Londoni olümpiavõitjast Joshuast ollakse juba pikka aega vaimustuses. Nüüdseks 27-aastases britis nähti juba aastaid tagasi meest, kes teeb Klitško valitsemisajale lõpu.

Aasta eest IBFi üliraskekaalu meistrivöö enda valdusesse saanud britist ei ole vaimustuses ainult tema kodumaa. Välimuselt mõnd superkangelast meenutav poksiäss on kõva valuuta juba ka USA turul. See annab lootust tõelise megastaari sünniks. Nii väljuks profipoksi üliraskekaal varjusurmast ja tõuseks taas positsiooni, kus see peakski olema.

Vendade Vitali ja Vladimir Klitško valitsemisajal polnud üliraskekaalus suuri vastasseise ja nii läks ka spordiala sees võim kaalult kergemate meeste kätte.

Nüüdse Kiievi linnapea Vitali Klitško kõige kuulsamaks matšiks võib pidada kaotust Lennox Lewisele. Vladimir Klitško puhul tasub kõige rohkem meenutada David Haye alistamist. Kumbki matš ei ole aga midagi sellist, mis tõstaks ukrainlased ala suurkujude sekka.

Seega on nüüd 41-aastaseks saanud ja praeguseks kõigist tiitlitest ilma jäänud Vladimir Klitško jõudnud tõenäoliselt oma karjääri suurima matšini. Nii tähelepanu kui ka teenistuse mõttes.

Tegelikult ongi nii, et profikarjääri kõik 18 matši nokaudiga võitnud 27-aastane Joshua on laupäevase matši tõmbenumber. Kahe mehe vahel läheb jagamisele umbes 40 miljonit eurot, millest 55 protsenti läheb britile. Seda olukorras, kus Klitško tõuseks võidu korral nende väheste üliraskekaallaste sekka, kes kerkinud maailmameistriks kolmel korral.

Klitškode ebapopulaarsuse perioodi lõpuaastatel figureeris üle 100 miljoni USA dollari suuruse aastateenistusega maailma kõige rikkamate sportlaste edetabeli tipus kergkeskkaallane Floyd Mayweather juunior (Vladimir Klitško oli paarikümne miljoniga samas tabelis tavaliselt umbes esisaja poole peal).

Omal ajal olid kõige rikkamate sportlaste edetabeli tipus ikka üliraskekaallased Muhammad Ali, George Foreman, Mike Tyson, Evander Holyfield jne.

Nüüd on jõutud olukorrani, kus kaalukauss hakkab taas kõige raskemate meeste poole vajuma. Praegu oleks poksimaailmas veel kõige kuumem duell kergkeskkaallaste Canelo Alvareze ja Gennady Golovkini omavaheline tümitamine, kuid asjad võivad lähiajal muutuda.

Kui Joshua suudab laupäeval Klitško alistada, siis on tee suurtele rahamatšidele ning ülemaailmsele tähelepanule valla.

Poksi üliraskekaal vajab uueks tõusuks 3–4 maailmanime, kelle omavahelised heitlused naelutaksid vaatajad ekraanide ette. Potentsiaal selliste meeste olemasoluks on igatahes olemas.

Soositud stsenaariumi järgi peaks keskne staar olema just Joshua. Klitško alistamise korral ootaksid kõik tema ning WBC meistrivööd enda käes hoidva Deontay Wilderi heitlust. Sarnaselt Joshuaga on Wilder võitnud karjääri kõik matšid. 31-aastane ameeriklane on 38 võidust 37 teeninud nokaudiga.

Joshua ja Wilderi duell oleks ka ameeriklaste hinnangul üliraskekaalu suurim vastasseis pärast Mike Tysoni, Evander Holyfieldi ja Lennox Lewise ajastu lõppu.

Siiski ei ole nimetatud kaks ainsad, kes köidavad publiku tähelepanu. Ringi oodatakse tagasi vahepeal narkootikumidega pahuksisse sattunud Tyson Furyt, kes šokeeris 2015. aastal Vladimir Klitško alistamisega poksimaailma. Ka Fury on seni tunnistanud ainult võite: 25 matšist 25 võitu ja 18 nokauti.

Potentsiaalseid publikumagneteid on veel: WBO meistrivöö omanik Joseph Parker Uus-Meremaalt ning kuubalane Luis Ortiz. Mõlemad on samuti saanud ainult võite. Esimene neist 22 ja teine 27.

Nagu ameeriklased tõdesid, on tegemist parima üliraskekaalu poksijate põlvkonnaga pärast ajastut, mil Mike Tyson järas konkurentide kõrvu.

«Praegu on kätte jõudnud parim võimalus tõsta üliraskekaal taas tähelepanu keskpunkti,» leidis telekanali Showtime Boxing peadirektor Stephen Espinoza intervjuus Sports Illustratedile. «Selleks on vaja 3–4 ülikõva kutti, kes heitleksid omavahel ning peaks ka kordusmatše.»

Joshua nimi on ühe suure vägitükini juba aidanud. Briti Wembleyl peetavat duelli Klitškoga näitavad Ameerika Ühendriikides nii HBO kui ka Showtime’i tasulised telekanalid. Varem on selline asi juhtunud ainult Lennox Lewise – Mike Tysoni ning Floyd Mayweather – Manny Pacquiao matšide puhul.

«Oleme jõudnud huvitavasse punkti. Järsku on olemas head üliraskekaallased. Nad on piisavalt head, et endale tähelepanu tõmmata,» avaldas lootust ka poksi kuldaega oma silmaga näinud ja sellest raamatu «Once There Were Giants» avaldanud Jerry Izenberg.

POKS

Üliraskekaalu tiitlid

IBFi meistrivöö – kuulub Anthony Joshuale (Suurbritannia)

WBC meistrivöö – kuulub Deontay Wilderile (USA)

WBO meistrivöö – kuulub Joseph Parkerile (Uus-Meremaa)

WBA ja IBO meistrivööd on praegu omanikuta ning lähevad jagamisele Joshua ja Vladimir Klitško duellis

Märksõnad
Tagasi üles