Eesti jalgpallikoondist ootab novembris eksootiline võistlusturnee Vaiksel ookeanil

Vaikse ookeani turneel on Eesti esimene vastane Fidži, kelle U23 koondis osales Rio de Janeiro olümpial.

FOTO: NELSON ALMEIDA/AFP/Scanpix

Eesti jalgpallikoondis on viimase kümnendi jooksul mänginud näiteks Ekvatoriaal-Guinea, Saint Kittsi ja Nevise ning El Salvadoriga. Aga see on kukesupp võrreldes eksootikaga, mis ootab Sinisärke ees novembris, kui sõidetakse Vaikse ookeani ringreisile.

15. novembril istutakse Tallinnas lennukisse, et järgmisel õhtul maanduda Fidži pealinnas Nadis, kus kohaliku meeskonnaga 19. novembril maavõistlus peetakse. Järgnevad matšid Vanuatul (23. november) ja Uus-Kaledoonias (26. november).

«Idee minna Okeaania turneele on päris vana, konkreetne kirjavahetus pärineb näiteks aastast 2013. Tunamullu loodud B-koondise kontseptsioon andis plaani teostamiseks tõuke ja konkreetse aja,» räägib jalgpalliliidu infojuht Mihkel Uiboleht.

Eelkõige Eesti klubide jalgpalluritest koosnev B-koondis koguneb pärast Eesti liigahooaja lõppu. Tippmehed, näiteks Ragnar Klavan ja Konstantin Vassiljev, ei saaks ka parima tahtmise juures väljaspool FIFA kalendris koondistele ette nähtud kuupäevi koguneva meeskonnaga liituda, sest on samal ajal hõivatud oma koduklubi mängudega.

Kui 2015 peeti lõpuks B-koondise laagri omavaheline treeningmäng, siis mullu reisiti Kariibi merele, kus kohtuti esmalt Saint Kittsi ja Nevisega ning siis Antiguaga ja Barbudaga. Tänavu ootavad aga kolm Okeaania riiki, kellest mitte ükski pole kunagi varem Euroopa riikidega ametlikus maavõistluses kohtunud.

«Alustasime suhtlust läbi FIFA ning inimesed, kes on varem Okeaaniaga kokku puutunud, aitasid meid lõpuks otsa peale. Kariibi mere kogemus näitas, et kultuuriruum on nii kaugetes paikades väga spetsiifiline, mistõttu tegeleme põhjalikult sellega, et lennuühendused, otsepildi edastamine jms toimima panna. Ei saa välistada, et teleülekande Eestisse jõudmisega võib esineda probleeme, aga äsja Bahreinis lõppenud FIFA kongressil kinnitasid küll kõik kolm alaliitu meile, et otsepildi saatmine Eestisse on võimalik,» räägib Uiboleht.

Peale maavõistluste hõlmab reis ka kohalikele alaliitudele tehtavaid koolitusi, mida on seni korraldanud pigem Euroopa suurriigid, viies jalgpallialast oskusteavet arengujärgus maailmajagudesse. «Meie kontseptsioon on hetkel maailma jalgpallis ainulaadne – Euroopast käiakse küll koolitusi tegemas, aga mitte koondisega mängimas,» selgitab Uiboleht.

Kuigi Okeaaniasse sõidab B-koondis, lähevad kõik kolm matši kirja ametlike maavõistlustena (loe: mõjutavad osaliste punktisummat FIFA edetabelis). Eesti meeskonna võistlusreis kestab 13 päeva ja pole odav lõbu, ent üle mõistuse kallis samuti mitte. «Põhiline kulu on seotud lendamisega, sest kohapealsed kulud katavad vastuvõtvad alaliidud, nagu rahvusvahelises jalgpallis kombeks,» lausub Uiboleht.

Kõigi kolme Eesti vastase rahvusmeeskond koosneb eelkõige Okeaania riikide liigades mängivatest jalgpalluritest. Uus-Kaledoonia nimekirjast leiab ka kaks Prantsusmaa esiliigaklubide mängijat, ent nemad jäävad kõigi eelduste kohaselt Eesti vastu peetavast mängust eemale samal põhjusel, miks ei saa Okeaaniasse sõita Eesti tippjalgpallurid.

Koos kolme Okeaania maavõistlusega ootab Eesti jalgpallikoondist 2017. aastal veel kümme kohtumist, neist kolm koduväljakul.

FAKTIKAST

Eesti jalgpallikoondise mängud 2017

9. juuni Eesti – Belgia (MM-valikmäng)

12. juuni Läti – Eesti (maavõistlus)

31. august Kreeka – Eesti (MM-valikmäng)

3. september Eesti – Küpros (MM-valikmäng)

7. oktoober Gibraltar – Eesti (MM-valikmäng)

10. oktoober Eesti – Bosnia ja Hertsegoviina (MM-valikmäng)

12. november Malta – Eesti (maavõistlus)

19. november Fidži – Eesti (maavõistlus)

23. november Vanuatu – Eesti (maavõistlus)

26. november Uus-Kaledoonia – Eesti (maavõistlus)

Tagasi üles