Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Miks mängisid Kuusmaa ja Varrak kaameramehega peitust?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kalev/Cramo peatreener Alar Varrak ei taha minutilise mõtlemispausi ajal oma teadmisi telekaamerate ees jagada. | FOTO: Tairo Lutter

Lisaks intriigidele korvpalliväljakul jagus neid Kalev/Cramo ja Rapla Avis Utilitase teisel finaalmängul ka peatreenerite Aivar Kuusmaa ja Alar Varraku jaoks platsi äärde.

Nimelt olid mõlemad juhendajad viimases Eesti meistriliiga finaalmängus minutiliste mõtlemisaegade ajal hädas liiga innuka kaameramehega. Ning varjasid seetõttu mängijate abiga sinna joonistatava mänguplaani filmimist. Ja rikkusid seeläbi korvpalliliidu üldjuhendit. Mingit karistust sellele siiski ei järgne.

Varrak avaldas mängu järel pahameelt, sest skeemide filmimine on tema sõnul eilne päev, ka Euroliigas ja NBAs seda enam ei tehta. Ta ütles, et on sellest ka varem alaliiduga rääkinud ja alaliit oli sama meelt. Samal ajal on Eesti Korvpalliliidu käesoleva hooaja juhendis kirjas, et «klubi treenerid, mängijad ja abipersonal ei tohi televisiooni ülekantavate mängude ajal takistada minutiliste mõttepauside ajal arutatava salvestamist televisiooni või raadiojaamade esindajate poolt». Sama teema on õhus olnud ka varasematel aastatel. Eelmisel kevadel «patustas» samuti Kuusmaa.

Korvpalli jälgivad inimesed on pärast finaalseeria teist kohtumist arutanud ja vaielnud, kas treenerite mure info lekkimise osas on õigustatud või mitte. Kas vastane saab sellest tõepoolest eelise? Kas keegi annab operatiivselt edasi info, mida treener joonistab?

Alaliidu peasekretär Keio Kuhi ütles, et on treenerite teguviisiga kursis ja see pole asi, mille eest karistusi või trahve määrata. Pärast kõnealust kohtumist Kuhi Kuusmaa ja Varrakuga ei suhelnud, sest asi on juba varem omavahel selgeks räägitud. Vastav reegel on ka tema meelest ajast ja arust ning muudetakse tuleval hooajal ära.

«Olen teemaga kursis ja me aktsepteerime seda treenerite soovi, et tahvlit ei filmita. Mängul oli tavapärasest erinev produktsioonigrupp, kes lihtsalt ei olnud selle nõudmisega kursis. Nüüd on neile info edasi antud,» rääkis Kuhi. Mõtlemisaegade ajal lubatakse filmida küll treenerite nii-öelda motivatsioonikõnesid, aga mitte mängujooniseid.

«Just see tahvli filmimine on probleem, sest tänapäeval kasutatakse see info kohe ära. Ma ei tea täpselt, kuidas see toimib, kas keegi saadab vastasmeeskonnale kiire sõnumi või mismoodi, aga selle tulemusena võib vastane saada ebaausa eelise,» kirjeldab Kuhi võimalikku stsenaariumi.

Asi on tema sõnul detailides, kui mängijad teavad ette, kuidas vastane mängib – näiteks kas kõikidel katetel vahetatakse või mingi muu kokkulepe –, siis sellele jõutakse reageerida ja ongi rünnak rikutud. «Samamoodi on Euroliigas selline reegel ära muudetud,» lisab Kuhi.

Kalevi juhendaja Alar Varrak operatiivselt sõnumite saatmisesse ei usu. «Ma ei usu, et Eestis selline asi toimib. Meie ei ole niimoodi igatahes teinud. Aga võib-olla keegi on tõesti nii osav ja annab selle info operatiivselt edasi. Eelkõige saab sealt siiski infot mängujärgse analüüsi jaoks. Ütlen täiesti ausalt, et mina ise olen saanud infot, kõige rohkem Gerdi (Tartu Ülikooli peatreeneri Gert Kullamäe – M. G.) skeeme pärast videost vaadates ja saanud mingitele asjadele kinnitust,» räägib juhendaja põhjusest, miks ta kaamerasilma eest tahvlit varjas.

«Mina arvan, et see pole lihtsalt okei. Jalgpallis ei julge ju mängijad ega treenerid enam omavahel rääkida, ilma et käega suud kataksid. Samamoodi USA üliõpilasliigas, NBAs, Euroliigas, mujal maailmas seda enam ei tehta,» loetleb Varrak.

Treener mõistab televaatajate huvi treenerite plaanide ja juttude vastu. Aga samas peab austama ka meeskondi. «Minu pärast filmige, aga ärge tulge kaameraga mulle nii-öelda magamistuppa. Ei pea päris nina alla tulema, mingid asjad võiksid jääda meeskonna sisse.»

Ka Rapla meeskonna mänedžer Jaak Karp ütleb, et Rapla klubil puuduvad samuti mängu ajal operatiivse infoedastamise kogemused ja Kuusmaa varjas oma mänguplaani samal põhjusel, mis Varrak. «Seda ei oska öelda, kas meie vastu on keegi seda kasutanud, me ise mitte. Korvpalliliit ütles pärast seda kohtumist, et järgmistel kohtumistel võtavad telemehed küll mikrofoniga lähedalt, aga ei ürita kaameraga enam niimoodi puurida, vaid võtavad sel ajal üldplaani,» sõnab Karp.

Tagasi üles