Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Võiduka võrkpallikoondise kirjeldamatult vägevad hetked

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Võrkpallikoondis sai hakkama järjekordse suure võiduga. | FOTO: FIVB

Kõlab lõpuvile ja mehed tormavad saali keskele kokku. Nurgamehed, põhimehed, treenerid tantsivad ja kallistavad üksteist. Andrus Raadik peidab pea käterätti ega suuda juhtunut uskuda. Eesti on just alistanud 3:0 Hispaania ja kroonitud Maailmaliiga kolmanda grupi võitjaks. Debüüthooajal. Kuigi medaleid ei jagatagi ja karikas on naeruväärselt väike, on hoopis olulisem see, mida raske tööga saavutatu mängijatele tähendab. Võrkpallikoondise triumfi taga on üksmeelne punt inimesi, kes on oma egod võistkonna heaks tööle rakendanud.

«Selliste momentide pärast seda asja teemegi. See seltskond, kes meil siin on.. need, kes ei mänginud finaalis, see, kuidas nad pärast viimast punkti väljakule tormasid, see näitab, et see läheb meile kõigile korda ja nad saavad aru, et selles meeskonnas on neil suur roll,» kommenteeris kapten Kert Toobal, kes vahetas pärast matši emotsionaalse hetke vend Andresega.

Ehedate tunnete kirjeldamine on keeruline. «Need on ajaloolised hetked ja sa pead selleks kohapeal olema, nägema neid ilmeid ja emotsioone, neid detaile,» lisab koondise kauaaegne kapten. «Hispaanlased algul domineerisid, aga me tulime järele ja läksime sealt hooga lõpuni, hispaanlastel läksid pead norgu,» sõnas Toobal ja tunnistas, et edu tõi kannatlikkus ja kohanemine vastasega. «Nüüd naudime seda hetke ja proovime veel paremini teha,» lisas ta.

Sarnaselt eelmise suvega suure osa ajast koos veetnud võrkpallurid võtsid selle karika võitmiseks ette pika teekonna Mehhikosse. Poolfinaalis alistati ülikindlalt võõrustajad. Ka hispaanlastele ei antud finaalis suurt sõnaõigust. Saalis valitsenud 30-kraadine õhutemperatuur tähendas seda, et üleliigsed emotsioonid tuli mängust välja jätta – see lihtsalt röövis meeletult energiat.

Eestlased said Mehhiko keeruliste tingimustega kõige paremini hakkama – ajavahe ja metsik kuumus, väljas küündis temperatuur 40 kraadi lähedale. Ka trenne plaaniti hoolsalt, nii olid eestlased ainus meeskond neljast, kes tegi reedel ehk esimesel päeval kohapeal vaid ühe trenni. Et end säästa. Lõpuks tasus see end ära.

«Ma tean, mida ma teen. Lisaks tean, et teiste meeskondade pikem ettevalmistus pole olnud selline nagu meil. Nad on saanud hiljem kokku, treeninud vähem, olen treeneritega suhelnud,» teatas peatreener Gheorghe Cretu enesekindlalt, nagu polekski muud võimalust peale Eesti esikoha eksisteerinud. «Mul on nii-nii hea meel, raske on seda sõnadesse panna,» lisas juhendaja.

Sel suvel meeskonnaga liitunud ja üliolulisse rolli kerkinud nurgaründaja Andrus Raadik ütles, et karika suurus või medalite puudumine teda ei morjenda. Ja et kõik see edu tuli väga raskelt.

Saal oli taas tapvalt palav, pall lendas väga imelikult. «See meeskond andis endast kõik. Karikas on küll väike, aga selle karika järele me ei tulnud. See võit jätab jälje südamesse,» ütles Raadik ja kiitis blokis säranud Ardo Kreeki ja Andri Aganitsa. «Selline kogemus võiduga lõpetada – mida veel tahta!»

Seejuures mängu eel juhtus Mehhikos Leoni spordihallis kaks ärevat või kummalist hetke. Need mõlemad puudutasid koondise üht tugitala Ardo Kreeki. Nimelt purunes temporündaja tossul soojenduse ajal õhkpadi ja mänedžer Robin Ristmäe pidi jalgadele valu andma ning joostes hotellist Kreegile uued tossud tooma.

Vahepeal suutis Kreek palliga laest ühe valgusti alla rihtida ja põrand kattus klaasikildudega. Aga need koristati ära ja tossud jõudsid vahetult enne mängu algust samuti saali.

Kreek ütles läbi naeru, et karikat nähes valdas teda väike pettumus. «Aga suutsime end maksma panna ja võtsime selle ära. Raske nädalavahetus oli. Me saime täna oma asjad korda ja selle veidra saali tingimustega hakkama,» sõnas nii nagu Oliver Vennogi 13 punkti toonud Kreek.

Võidutuhinas arvas mängumees, et pärast kahenädalast puhkust hakatakse valmistuma Euroopa meistrivõistlusteks. Tegelikult on vahepeal veel maha pidada pikk turniir MMi viimase pileti peale. «Ai kuram, see läks juba meelest ära!» pahvatas Kreek naerma, kui siinkirjutaja selle detaili talle meelde tuletas. «No siis mängime need mängud ka ära, saame äkki MMile esimest korda elus.»

Mängijatega intervjuude tegemine oli seejuuures paras katsumus, sest pidevalt ilmusid uued ja uued Mehhiko võrkpallifännid, kelle jaoks pikad Eesti poisid olid midagi erakordset. Selline tähelepanu oli üks Mehhiko eripäradest, mida mängijad mujal ei kohta.

Kui üks koondislane jättis oma tossud pärast mängu halli nurka, sest ei tahtnud vanu jalavarje Eestisse enam kaasa võtta, tuli kohalik vabatahtlik ja tahtis need meeskonna hotelli ära viia. Kuuldes, et tossud jäeti meelega saali, otsustas noormees need endale võtta. Aga enne küsis mitu korda, kas ta tõepoolest saab need endale. Ning kargas siis rõõmust ringi, suutmata oma õnne uskuda. Just niisuguse jälje jättis Eesti rahvusmeeskond teisel pool maailma.

Võiduga teenis Eesti koondis ligi 60 000 dollarit auhinnaraha. Sellest enamuse jagab alaliit mängijate ja abipersonali vahel.

Lisalugu

Maailmaliiga reform Eestit puudutada ei tohiks

Maailmaliiga finaalturniiri ajal levinud uudis Maailmaliiga reformist on palju segadust tekitanud. Selge on, et esimene tugevusgrupp muutub, sinna jääb 16 meeskonda, kellest 12ga tehakse seitsmeaastane leping.

Ehk sinna võtab Rahvusvaheline Võrkpalliliit FIVB meeskondi oma suva järgi. Või selle järgi, kes rohkem maksab. See on FIVB stiil olnud juba aastaid, seega ei midagi üllatavat.

Teine ja kolmas tugevusgrupp jäävad vähemalt praeguse info järgi alles ja Eesti teenis seega koha teises grupis. Seda kinnitas ka Eesti alaliidu juht Helen Veermäe. «Lähtume sellest, et muudatused puudutavad esimest gruppi. Teise ja kolmanda grupi muutuste kohta info praegu puudub,» sõnas Veermäe.

Küll on esimese grupi reform veider. 12 koondist, kes uues liigas seitsmeks aastaks koha kindlustasid, on Argentina, USA, Brasiilia, Venemaa, Poola, Saksamaa, Itaalia, Serbia, Prantsusmaa, Iraan, Jaapan ja Hiina. Lisaks on tuleval hooajal koha taganud Lõuna-Korea, Bulgaaria, Kanada ja Austraalia. Seejuures sai Saksamaa kolmandas grupis pronksi, Hiina ja Jaapan kuuluvad teise gruppi. Välja jääb tugevaimast seltskonnast aga näiteks esimeses grupis superhoos olev Belgia.

Tagasi üles