Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

EM-hõbe valusate hoopide kiuste

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Karl Robert Saluri | FOTO: Marko Mumm / EKJL

«Peaasi, et pärast 1500 meetri jooksu on Eesti esimene. See on ainuke asi, mis on siin oluline,» sõnas mitmevõistleja Karl Robert Saluri 12-kraadises õhus lõdisedes laupäeva õhtul pärast kümnevõistluse avapäeva. Tol hetkel ta ei aimanud, kui tänulikud võivad eestlased olla 24 tunni pärast Kadrioru staadionil hoopis pjedestaali teisel astmel seistes.

Obadusi tuleb järjest. Esmalt tõkkejooksus. Saluri muretseb juba enne Eestisse saabumist, millises seisus on tema USA üliõpilasmeistrivõistlustel tõkkejooksus viga saanud põlv, ja teise päeva algus naeratust näole ei too. Kõigest 15,73 jooksnud atleet lonkab ning abi otsittakse jääkotist. «Soojendusel avastasin uue tehnika. Kuuenda tõkkeni pidas see vastu, siis lõi õige tehnika välja ning pidu oligi läbi,» meenutab Saluri.

Järgmine pauk tabab Eesti võistkonda teivashüppes ja tuleb luuavarrest: Markus Leemet ei suuda ületada algkõrgust 4.10. Esialgu pole katki otseselt midagi: Superliiga reeglid sätestavad, et arvesse lähevad vaid kolme parema seitsme- ja mitmevõistleja tulemused, ning see tähendab, et kolm Eesti meest peavad kindlasti tulemuse kirja saama.

Odaviskel õlg paigast

Esimene ohumärk on endiselt lonkava Saluri kohal. Algkõrgus 4.50 on latil, kuid Saluri jookseb kaks korda lati alt läbi. Kohtunikud arvestavad seda siiski ühe katsena ning teisel üritusel on algkõrgus ületatud. «Mõtlesin, et ei hakka riskima. Seda teist nulli pole ju vaja! Vahetasin teiba ära ja sain hakkama,» räägib ta. Õiglasega kordamööda rünnatakse kõrgusi, kuni jõutakse 4.80ni, kuid ühel hetkel kõlab teisest platsi otsast karjatus ning Kristjan Rosenberg on pikali maas.

Esialgu ei adu ka staadioni juures viibivad meedikud, mis juhtus, kuid peagi saabub selgus: Rosenberg on odaviske avakatsel õla paigast tõmmanud ning jääb pikaks ajaks platsile lamama. Võistlust jätkav Leemet üritab sõpra turgutada, hüüab arsti, kuid abi saabub alles paari minuti pärast. Rosenberg talutatakse staadioni taha kiirabiautosse, kohe tulevad tema juurde ka treener Katrin Klaup ja treeningupartner Mari Klaup, kes valmistub samas 800 meetri jooksuks.

«Peaasi, et mõistus tuleks tagasi!» pahvatab treener Katrin ning selgitab, et tegelikult on Rosenbergi õlg varemgi problemaatiline olnud. «Kõik oli paranemise järgus. Teivast sai hüpata, ketast ja kuuli sai ka teha. Ainult odaviske liigutusega oli probleeme ja plaan oli mingisugune tulemus kirja saada ning väiksedki punktikesed ära, hiljem oleks saanud juba elu eest joosta.»

Samal ajal kui arstid tegelevad Rosenbergiga ning oodatakse teist kiirabiautot, mis vigastatu traumapunkti viib, jätkavad tema koondisekaaslased võistlust. Latil on 4.90, esimesena ründab Saluri. «Nägin Kristjanit maas lamamas ning see lõi jalad alt. Andsin ennast niigi palju välja ja siis järgmine tiimikaaslane on pikali maas!» räägib ta. «Eks ma ikka proovisin 4.90 ületada, aga olin kindel, et ei suuda edasi hüpata.»

Õiglane on kamraadi vigastusest löödud, aga leiab endas meelekindluse tema nimel veel parem katse teha. Tasuks 20 sentimeetrit isikliku rekordi ületust, 5.10. «Mind valdas kurb tunne. Samas sain aru, et mulle ei anna tuju langemine midagi. Proovisin lihtsalt näidata, kui kõrgele suudan hüpata. Mul on Kristjanist tõesti kahju – ta on väga tugev kutt. Aga tuleb leida endas positiivne suhtumine ja ei tohi end häirida lasta,» kõneleb ta.

Hädad tabasid teisigi

Nukker meeleolu valdab ka naiskonda, kes oma pikale võistlusele 800 m jooksuga joone alla tõmbab. «Tahtsin minna, nutta, asju loopida. Mul oli Kristjanist tõesti nii kahju. Arstid ei jõudnud ka väga kiiresti kohale,» sõnas 5696 punkti kogunud Mari Klaup. Temagi vajab pärast viimast ala arstide turgutamist, sest häda teeb astma, millele – nagu kiirabiautos selgub – on pandud vale diagnoos. «Eelmisel nädalal saadud uued ravimid arvatavasti ka ei aita,» lisab ta.

Nagu sellest veel vähe oleks, tuleb ka 5958 punktiga kolmanda koha teeninud Šadeikol korra meedikute käe alt läbi käia. «Ah, sain ühe väikese kriimu!» sõnab ta naerdes, aga lisab, et laupäevane külm ilm tegi karuteene. Teise päeva hommikul tuli reis tugevalt kinni teipida. «Külm ilm sprindidistantsidel jättis pinge sisse, hommikul esimesel soojendushüppel andis jalg juba tunda.»

Et Leemet teenib üheksa alaga vähem punkte kui Rosenberg, arutleb alaliit, ega Rosenberg viimasel alal startida saa. Siiski mitte. Kuigi mitmevõistleja naaseb staadionile meeskonnale kaasa elama, on ta arusaadavalt jõuetu ning oma osa on ka ravimitel: dopingukontrolliga riskida ei taha siin keegi.

Šadeiko naljatleb, et ehk peaksid naised meestega kaasa jooksma ning neid ergutama. Rajale nad siiski ei lähe, kuid pinget on küllaga. Jaks on aga üpris otsas: lõpuks on võistkondlikus arvestuses 40 085 punkti kogunud Ukraina võit kindel. Eesti (39 779) saab aga kiirelt jooksnud prantslastest jagu vaid kaheksa silmaga! «Sellise päeva lõpuks – me saime ju nulli – on ime, et me üldse hõbemedali saime,» põrutab Õiglane.

SIDEBAR

Janek Õiglane: hakkasin ellu positiivsust suhtuma

Janek Õiglasele kodupubliku ees võistlemine sobib: kaks aastat tagasi teenis ta U23 EMil pronksmedali, kui ta täitis isikliku rekordi 8170 punktiga MM-normi, seekord võitis  mitmevõistluse EMil individuaalse esikoha, mida kaunistasid isiklikud tippmargid kaugushüppes ja teivashüppes. «Üleüldine summa on minu jaoks hetkel natuke üllatav, kuid ühelgi alal ma midagi müstilist ei teinud,» sõnas Õiglane.

Mis saaks aga siis, kui tingimused on esimesel päeval paremad? «Kui on hea vorm, siis saab kindlasti paremini, kuid praegu suutsin oma vormi ajastada niivõrd hästi, et ka kehva ilmaga suutsin teha häid tulemusi. Olen leidnud endas positiivse ellusuhtumise: kui trennides või võistlustel läheb midagi halvasti, siis leian alati midagi positiivset. Selline ellusuhtumine on mind tõsiselt aidanud,» rääkis Õiglane.

MMile pääsemisest unistab ka Kadriorus 7837 punkti kogunud Karl Robert Saluri. Kuigi tänavu pole ta MM-normi täitnud, on tal IAAFi reeglite järgi all 8108 punkti eelmisest aastast. «Kaua ma oodata ei taha. Kui keegi ütleb mulle, et saan Londonisse, muutuksid treeninguplaanid. Sain selle võistlusega juurde väga palju enesekindlust. See näitab, et vorm on ka ilma trennita väga hea. Tulin siia selleks, et tõestada: vigastatud ma pole ja tahtmist on!»

TULEMUSE KAST

KAST

Mitmevõistluse EM Tallinnas

Võistkondlik arvestus: 1. Ukraina 40 085, 2. Eesti 39 779, 3. Prantsusmaa 39 771

Naiste seitsmevõistlus: 1. Alina Šuhh (Ukr) 6208, 2. Geraldine Ruckstuhl (Sui) 6134, 3. Grit Šadeiko 5958 (13,87 – 1.69 – 12.08 – 24,60 – 6.05 – 48.12  - 2.18,77)... 7. Mari Klaup 5696 (14,10 – 1.72 – 12.34 – 26,54 – 5.88 – 51.47  -2.28,20).

Meeste kümnevõistlus: 1. Janek Õiglane 8170 (11,22 – 7.42 – 14.96 – 2.01 – 51,41 – 14,72 – 42.98 – 5.10 – 68.79 – 4.41,53), 2. Oleksi Kasjanov (Ukraina) 7958, 3. Karl Robert Saluri 7837 (10,64 – 7.43 – 13.64 – 1.83 – 49,00 – 15,73 – 42.32 – 4.80 – 58.99 - 4.35,32).

Tagasi üles