Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Sikk on MM-rallisid näinud Tänakust ja Märtinist rohkem

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Aasta siis oli 2004 ning Urmo Aava ja Kuldar Sikk olid alles oma karjääri algul. Sikku võib MM-sarjas näha tänaseni. | FOTO: Elmo Riig/Sakala.

Ott Tänaku jaoks oli Poola ralli karjääri 74. MM-etapp, millega ta jääb veel tosinaga alla Markko Märtini startide arvule. Ometi pole aga kumbki neist meestest Eesti kogenuim võistlustel käija. Poola oli Kuldar Siku 96. MM-ralli.

«Ma ei olegi nii arvutanud. Keegi ütles mulle, et see on 96. start, aga peab kuskilt järele vaatama,» ütles Sikk ise. See vastab aga tõele. Esimest korda mõõtis Sikk MM-radu Urmo Aava kaardilugejana 2003. aasta Monte Carlo rallil, kui mehed lõid kaasa juunioride meistrisarjas. Hiljem on ta istunud Ott Tänaku, Martin Kanguri ning ukrainlaste Juri Protasovi ning Oleksi Kikireško kõrval. Poolas naasis ta pärast kaheaastast pausi MM-sarja WRC2 arvestuses võistelnud Raul Jeetsi kaardilugejana.

Sikk nendib, et tema jaoks pole vahet, millisel tasemel ja kelle kõrval startida. «Stardielevus ei olene sõitjast. See tuleb ikka sisse ja see on täiesti normaalne. Rallile tulen ikka, sära silmis. Pigem on küsimus, millise ettevalmistuse ja milliste mõtetega. Esimesed aastad oli kindlasti närv suurem. Aastatega on tekkinud teatav rahu, tean juba kuidas süsteem töötab.» Viimati nägi Sikku MM-karussellil võistlejana 2015. aastal ja seetõttu haaras ta meeleldi Jeetsi pakutud võimalusest kinni: «Sõita MM-rallit – see on hoopis teistsugune väljakutse tervele ekipaažile, mitte ainult sõitjale. See on ikkagi meeskonnaspordiala. Minulgi on viimasest MM-rallist juba mõni hetk möödas. Et tulla jälle tagasi, panna end proovile ja saada hakkama, see ongi väljakutse.»

Sooviks näha rohkem eestlasi

Aava ja Siku debüüthooaeg oli viimane, mida MM-sarjas ei võitnud prantslane. Petter Solbergi triumfile järgnesid Sebastien Loebi võimuaastad ja nüüd üritab Tänaku meeskonnakaaslane Sebastien Ogier võita oma viiendat järjestikust tiitlit. Suurema või väiksema eduga on prantslastele vastu üritatud hakata, aga õnnestunud pole see veel kellelgi.

«Ma olen näinud nii tõuse kui mõõnasid. Praegu tundub, et sari on päris korralikul tõusulainel,» vaatab Sikk MMi oma vaatenurgast. Tõesti, nurisemiseks praegu põhjust pole, sest esimesed kolm tipptiimi on väga võrdsed ning ülivõimsat võitu ei suuda rallidel võtta ükski piloot. Tipust allapoole on püramiid aga kitsam, kui Sikk ihkaks: «Ma loodaks, et toetavad sarjad nagu JWRC ja WRC2, et sealt tuleks noori veel rohkem ja seda ka Eestist.»

Praegu on ainus noorsõitja, kes MMil kaasa lööb, Miko Niinemäe ja temalgi jäi seljavigastuse tõttu Poolas võistlemata. «Et Miko ei tulnud, sellest on kahju, aga tahaks näha veel rohkem noori ja rohkem üritajaid. Kindlasti saab, kui tahta,» sõnab Sikk. Ta paneb Eesti rallisportlastele hingele, et kel vähegi soovi MM-õhku nuusutama minna, see võiks kas tema, Aava või mõne teise kogenuma ralliguruga ühendust võtta. «Iga noor on algul ikkagi omaette. Kui nad sel hetkel ei oska ega taha, siis nad võivad alati tulla küsima. Täna on ju Ott meil ees. Seda teed on käinud veel ka Urmo, mina, Raigo (Mõlder) … Neid mehi on veel, kes on asjaga seotud. Alati, kui keegi tahab midagi teha või on mingid plaanid tekkinud, siis helistage või astuge meile selle jutuga juurde. Me kindlasti aitame oma nõuga, kui saame, siis ka jõuga.»

100. rallit eraldi ei jahi

Kes võiks järgmise eestlasena tippsarja jõuda, aktiivselt noorsõitjaid abistav Sikk ennustama ei hakka. «Pärast keegi solvub, et ma teda ei nimetanud.» Küll aga rõhutab kaardilugeja, et näeb neid noori, kes seda sammu kaaluma peaks. Ja mis veelgi tähtsam – ka vanemad mehed, kelle ees elu on ukse ühel hetkel kinni löönud, ei tohiks veel pead norgu lasta!

«Kahju, et Karl Kruuda, Sander Pärn, Martin Kangur ja Siim Plangi – poisid, kes on teinud ära suure töö ja kuskile välja jõudnud – on praegu kõrvale jäänud, aga see võib veel muutuda. Vaadake Kris Meeke’i,» rõhutab Sikk. Jah, tänavune hooaeg on 38-aastasel põhjaiirlasel läinud aia taha, aga neli MM-ralli võitu pole häbiasi, eriti arvestades, millal ta need saavutas. «Ta tuli tagasi täiesti nullist vanusega 35+ ja MMi tehasetiimi. Kõik ei ole veel läbi.»

Läbi ei ole veel ka Siku MM-karjäär. Kaks MM-etappi – Soomes ja Walesis – ootavad koos Jeetsiga sel hooajal veel ees, aga et jõuda 100. rallini, tuleb starti tulla ka tuleval aastal.

«See ei ole mul mingi eesmärk omaette,» muigab 38-aastane Sikk. «Tuleb täis või ei tule, see minu jaoks midagi ei muuda. Muidugi on vahva ja oleks üks ilus number, aga lõpuks ainult numbriks ta jääbki. Mina vaatan ikka seda, mida ma selle ajaga olen saavutanud ja näinud. Mul on ka siin hästi palju sõpru ja tuttavaid, kelle nägemise üle mul on alati hea meel ja kelle ma olen nende aastatega siin leidnud. Nemad on mulle omaette väärtus, mitte see number.»

Tagasi üles