Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Mis on Saksamaa odaviske uskumatu õitsengu põhjus?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Spitzenleichtathletik Luzern , 11.07.2017 Vetter Johannes (GER, 364) ; Spitzenleichtathletik Luzern ; July, 11 2017 at the Stadion Allmend in Luzern, Schweiz, Photo: Ulf Schiller 2017 xUSx Top-level athletics Lucerne 11 07 2017 Vetter John ger 364 Top-level athletics Lucerne July 11 2017 AT The Stadium Allmend in Lucerne Switzerland Photo Ulf Schiller 2017 xusx | FOTO: BEAUTIFUL SPORTS/Ulf Schiller/imago/Beautiful Sports

Kui Saksamaa odaviske nelik Thomas Röhler, Johannes Vetter, Andreas Hofmann ja Lars Hamann avalikustas hooaja alguses paljaste ülakehadega promovideo, pidid nad peaaegu naerualuseks langema. Videost ei paistnud välja tõsiseltvõetavad sportlased, vaid pigem Chippendalesi tantsijad. Aga kui oled kõva mees, võib sellist asja endale aeg-ajalt lubada küll.

Ja kõnealune Saksamaa odaviskenelik on kõva! Kõigi meeste tänavune parim tulemus lubab MMil medali eest võidelda. 28-aastane Hamann on visanud 86.71, 25-aastasel Hofmannil on kirjas 88.79, sama vana Röhler paugutas Dohas 93.90 ning 24-aastane Vetter pani üleeile ahhetama kõik kergejõustikusõbrad, kui põrutas Luzernis piigi 94.44 meetri peale.

Pole kahtlustki, odaviskes on praegu põnevad ajad. Kui kahel eelmisel aastal nähti 90-meetriseid odakaari üksikutel kordadel, siis sakslaste kahurvägi hellitab publiku ära. Sel hooajal on vähemalt 90-meetriseid viskeid nähtud neljal võistlusel. Näiteks üleeile Luzernis viskas Vetter üle 90 meetri suisa neljal korral (90.75, 91.06, 93.06, 94.44). Tasub mainida, et varem polnud ta võistlustel maagilist 90 meetrit veel ületanud.

Mis on sakslaste edu taga? «Üle pika aja on normaalsed viskajad pildil. Vahel on ikka nii, et kümme aastat on vaikust ning siis tuleb keegi jälle kuskilt välja. See pole ainult odaviskes nii, vaid ka teistel aladel. Meil tuli Aleksander Tammert, siis Gerd Kanter ning siis Martin Kupper ja siis tuleb kümme aastat vaikust,» tõi näite Eesti legendaarne odaviskaja Heino Puuste.

Läbi aegade maailma teise tulemuse visanud Vetter leiab ise, et nende edu on taganud suurepärane koondisesisene konkurents. «Meil on hea meeskond. Oleme kõik head sõbrad ning meil on head treenerid,» avaldas Vetter.

Kui Rio olümpiavõitja Röhler on juba mõnda aega pildil olnud, siis Vetter avanes lõplikult mõni päev tagasi Saksamaa meistrivõistluste järel, kus võitis 89.35ga Röhleri ees kulla. «Saksamaa meistrivõistlustel suutis ta tekitada eneseusu,» ütles Soome odavisketreener Petteri Piironen. Ka Puuste nõustub soomlasest kolleegiga. «Vetter on hoo sisse saanud, selle pealt tuli tal ka neli meetrit juurde.»

Hoona ei mõtle Puuste lihtsalt head vormi, vaid sõna otseses mõttes kiirust. Ka Piironen on seda tähele pannud ning peab Vetteri ja Röhleri suurimaks tugevuseks just kiirust ning selle hoidmist kuni äraviskeni. «Johannes ja Thomas jooksevad äraviske hetkeni kiirusega 6,5 meetrit sekundis. Vaid Tero Pitkämäki suudab parimatel päevadel sama,» tõdes Piironen.

Sellise kiiruse saavutamine nõuab head füüsist. Näiteks 95 kilo kaaluvale Vetterile avaldub äraviskel jala mahapanekul 800–900-kilogrammine surve.

Teiselt poolt on Vetter ja Röhler täiesti erinevat tüüpi odaviskajad. Kui Röhler meenutab pigem kõrgushüppajat, kelle visketehnika on lihvitud detailideni, siis Vetter on rohkem jõuga viskaja. «Üks on atleetlik, teine osav. See näitab, et sul ei pea odaviskes olema väga suuri eeldusi. Tippu on võimalik jõuda nüansilise viskajana ning jõulise viskajana,» rääkis Puuste.

Kuid kummale anda eelis tänavustel Londoni maailmameistrivõistlustel? Kui võtta arvesse juuli võistlusi, on kindlalt paremas hoos Vetter, kes on suutnud Röhleri seljatada kolmel võistlusel. Tänavuse hooaja lõikes on aga parem olnud Röhler, kes on konkurendist sõbrast jagu saanud viiel võistlusel.

«Kui teaks, paneks raha mängu. Tavaliselt on jõulised viskajad stabiilsemad, aga siis tuleb mängu vigastusteoht. Mõni jälle ei oska vormi ajastada ehk seda on väga keeruline öelda,» ei julenud Puuste oma pakkumist teha.

Tegelikult ei tohi MMi silmas pidades rääkida vaid sakslastest. Odavise on sport, kus ühe ööpäevaga võib palju muutuda. Lisaks on spordiala jõudnud taas seisu, kus ülekaalus on noored odaviskajad, kellelt võib n-ö purakat oodata ükskõik millal.

Sel hooajal on 88 meetrit ületanud kuus sportlast, kellest ainult Tero Pitkämäki on sündinud 1980ndatel (1982. aastal – toim). Mis odaviske jaoks veel toredam, ilma ei tee ju tegelikult ainult Saksamaa sportlased. Tänavu on 88.02 kirja saanud ka 26-aastane tšehh Jakub Vadlejch, 88.01ga on end maailma hooaja edetabeli kuuendale reale paigutanud 21-aastane kreeklane Ioannis Kiriazis.

1990. aastate põlvkonnast on maailmahooaja kümne parema seas veel 23-aastane Taiwani sportlane Cheng Chao-tsun (86.92, 8. tulemus) ning 24-aastane Trinidadi ja Tobago odamees Keshorn Walcott (86.61, 10. tulemus).

LISALUGU

Laanmäe keskendus eelkõige endale

Luzernis peetud võistlustel Johannes Vetteri ja Thomas Röhleri jõunumbrite järel 82.58ga kolmanda koha saanud 27-aastane Tanel Laanmäe ei pööranud konkurentide supertulemustele tähelepanu. Tema läks starti oma eesmärgiga ning tegi sisuliselt vajaliku ära – MM-norm (83.00) jäi täitmata, kuid suure tõenäosusega on Londonis talle koht kindel. MMile pääseb hooaja 32 paremat, Laanmäe on vastavas pingereas 24.

«Läksin sinna oma asja tegema ning erilist tunnet nende odakaari vaadates ei tekkinud. Keskendusin oma võistlusele ning kuna ma polnud 100 protsenti võistlemiseks valmis, võib seda tulemust pidada igati kordaläinuks,» rääkis säärelihase vigastusest taastuv Laanmäe.

Üksjagu tähelepanekuid on Laanmäe kahe kange konkurendi pealt ikkagi teinud. «Nad suudavad lõpuosa juba hästi hoida. Ma jälgin neid ja analüüsin nende viskeid enda omadega kõrvutades. Odaviskes on oluline kiirus ja just viimase kolme sammu kiirus. Aga pead suutma ka asendit hoida. Ühest küljest lihtne, teisest suhteliselt raske. Kui saada asi käppa nagu sakslastel, siis polegi muud kui ainult visata,» sõnas eestlane.

Laanmäe sõnul pole võimatu, et sel aastal kukub ka Jan Železny võimas maailmarekord 98.48. «Ilmastikuolud polnud Luzernis superhead. Lisaks oli Vetteril alles võistlus all, võimalik, et see oli temas veel sees. Kui tuul kaasa aitab, võib tänavu maailmarekordit näha küll,» tõdes Laanmäe.

Eesti odaviskaja peamine eesmärk on sel aastal jõuda MMil põhivõistlusele. Mulluse olümpiahooajaga võrreldes soovib ta vältida ülevalmistumist. Ta ei kavatse enam kõiki jõutrenne maksimaalselt ära teha ning keskendub pigem tehnilisele osale. «Pea tuleb külmana hoida, tegu on väga tehnilise alaga,» ütles Laanmäe.

Ta kurdab, et vigastus on teda konkurentidega võrreldes sammujagu tagasi lükanud, kuid õnneks on veel kuu aega korrektuure teha. «Sentimeetrine säärelihase rebend keeras suve tuksi ja pani pinged peale. Mul oli MM-normi täitmiseks aega kolm võistlust, kuigi plaan oli juba mais viskama hakata. Aga siht on paigas ja aega veel on,» lausus Laanmäe.

Tagasi üles