Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Videomäng toob taskusse kuuekordse keskmise palga

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kevin Tarn ehk HS võitlemas kvalifikatsioonimatšis Robin Kooli ehk Ropzi meeskonna vastu. Eestlased võivad ka Poolas omavahel kohtuda, aga mitte kohe avaringis. | FOTO: ekraanitõmmis/Twitch.com

Anett Kontaveit teenis karjääri esimese WTA-turniiri võidu eest auhinnarahana 35 000 eurot. Rasmus Mägi jookseb augustis Teemantliiga finaaletapil 44 000 eurole. Need summad on aga tühi-tähi võrreldes kahe Eesti videomänguri potentsiaalse teenistusega: pühapäeval asuvad vabariigi parimad e-sportlast võistlema 500 000 dollari ehk 440 000 euro nimel.

Kümnete tuhandete spordifännide silmad on kogu järgmise nädala suunatud Poola, kus toimub üks kahest selleaastasest tippturniirist Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) videomängus, miljonidollarilise auhinnafondiga Krakowi Major.

Esimest korda on nõnda kõrges konkurentsis esindatud ka Eesti – ja seda kohe kahe e-sportlasega. Mousesportsi tiimis astub võistlustulle 17-aastane Robin Kool, mängus tuntud hüüdnime all Ropz, samas kui Penta Sports rivistuses võistleb 20-aastane Kevin Tarn ehk HS.

«Headshot ehk lask pähe, mis teeb vastasele kõige rohkem kahju,» selgitab Tarn oma hüüdnime tähendust. Noormees hakkas videomänge, täpsemalt CSi vanemat versiooni, mängima põhikoolis ja kuigi flirtis vahepeal ka näiteks League of Legendsi mänguga, milles korraldatakse samuti tippturniire, tegi ta 2015. aastal siiski otsuse proovida tipptasemel läbimurret esimese armastuse ehk CS:GO juures.

«Algul mängisin lõbu pärast, peale koolitunde sõpradega koos, aga siis sain võimaluse Eesti parimas tiimis ja sealt edasi hakkas minul kui mängijal kiire areng,» rääkis Tarn. Esimeses kahes välistiimis jäi eestlasel suur läbimurre tegemata, kuni tänavu kevadel liitus ta Pentaga.

«Meil on huvitav mängijate päritolude kombinatsioon: kaks soomlast, üks sakslane, üks poolakas ja mina. Arenesime meeskonnana nii kiiresti, et keegi meist ei suutnud seda uskuda. Tegime midagi ainulaadset: jõudsime Majorile, alustades kõige madalamast kvalifikatsioonistaadiumist,» räägib Tarn, kelle tiim läbis Poola jõudmiseks võidukalt neli eelturniiri.

Kooli tee maailma suurimale CS:GO turniirile on olnud palju muretum: tema pääses juba verinoorena tipptiimi. Tõsi, ühtegi ülisäravat tulemust – ütleme otse välja, vähemalt kuuekohalist preemiasummat – Mousesportsil veel ette näidata pole, aga erinevalt Penast ollakse suurturniiridel peaaegu alati kohal ja pildis. Tarn nentis hiljuti HLTV-le antud intervjuus, et oli oma rahvuskaaslase nõnda kiire tõusu peale veidi kadegi.

Nüüd on noormehed jõudnud oma karjääris ühele pulgale. Kuigi Eestist pärit mängureid on e-spordi kõige suurematel turniiridel osalenud ja triumfeerinud varemgi – Dota 2 mängija Clement Ivanov ehk Puppey on karjääri jooksul auhinnarahana teeninud hinnanguliselt  üle miljoni euro –, tegid Kool ja Tarn ajalugu, jõudes nõnda kaugele CS:GO mängus, kus auhinnaraha on maagilise miljoni piirini jõudnud viimase kahe aastaga.

Kooli tiim Mousesports kuulub Krakowis kui mitte just favoriitide, siis vähemalt pretendentide hulka. Tarno meeskond Penta on aga must hobune. Mõlema esimene eesmärk on aga sama: 16 meeskonna seas lõpetada tipmises pooles, millega saadaks külge «legendaarse» tiimi märge, mis vinge kõla kõrvalt tähendab ka otsepääset järgmisele Major-turniirile. Alles seejärel saab mõelda kopsakale auhinnarahale: veerandfinaalidesse jõudnud tiimid pistavad taskusse ca 30 000 eurot, poolfinaalis langejad kaks korda nii palju ning finaalis teenib kaotaja 130 000 ja võitja 440 000 eurot.

Ahvatlevad summad, eriti kui arvestada, et nii Kool kui ka Tarn on veebilehe Liquipedia arvutuste järgi teeninud kogu karjääri peale võidusummadena 14 500 eurot. Samas on oluline märkida, et see on kõigest turniiridelt teenitud auhinnaraha, profisportlaste igapäevane teenistus sinna hulka ei kuulu.

«Sellisel tasemel mängivad tiimid teenivad palka vähemalt kuus korda rohkem, kui Eesti keskmine palk,» selgitab Tarn. Seega, samal ajal, kui Eestis vaieldakse, kas e-sport on sport või mitte, teenivad selle edukamad tegijad enamikust Eesti sportlastest juba praegu palju suuremaid summasid.

LISALUGU

Mis on videomäng CS:GO?

Counter-Strike: Global Offensive FPSis ehk lihtkeeli tulistamismängus võtavad teineteiselt mõõtu kaks viieliikmelist võistkonda (kuues tiimiliige on treener, kes ise mängus ei osale, vaid juhendab omasid ja analüüsib vastaseid), kes lähevad vastavalt rollile lahingusse erinevate ülesannetega.

«Terroristide jaoks on minimatšide võitmiseks kaks viisi: pommiplahvatuse esile kutsumine (pomm tuleb paigutada ühte kahest kindlaks määratud alast, mida teine tiim kaitsma peab – toim) või kõigi vastaste elimineerimine enne minimatši ajalist lõppu. Kaitsjatel on selleks aga kolm viisi: pommi kahjutuks tegemine, kõigi vastaste elimineerimine või pommiala kaitsmine minimatši lõpuni,» selgitab Penta Sports tiimi esindav Kevin Tarn.

Profitasemel kestab üks minimatš minut ja 55 sekundit, sellele järgneb mõnesekundiline hingetõmbepaus ja siis sööstavad sportlased taas virtuaallahingusse – nõnda 15 korda järjest. Seejärel vahetavad tiimid terroristi-kaitsja rollid ning peetakse vajadusel veel 16 minimatši. 31 lahingus edukam olnud meeskonnale kuulub ka duelli võit. Krakowi suurturniiri alagrupifaasis mängitakse duelle «ühest parem», play-offʼis «kolmest parem».

Ometi tegu pole üksnes tuima tulistamismänguga, vaid vürtsi lisavad taktikalised otsused. Poolas mängitakse seitsmel erineval virtuaalareenil ehk kaardil, millest igaüks nõuab erinevat lähenemist. Tarn toob näite: «Kaartides nagu Mirage (miraaž – toim) on efektiivne kiirrünnak, sest on palju rohkem ruumi ning sissepääse, mida terroristina kasutada ja mida on raskem kaitsta. Infernos on terroristide poolel aga parem oodata või panna enne pommiala poole pürgimist vastased oma granaate ära kulutama.»

Lisaks on igal mängijal kasutada piiratud arv virtuaalraha, mille eest saab endale osta paremaid relvi aga ka granaate, mille oskusliku kasutamisega sundida vastaseid kasutama ebasoodsaid liikumismarsruute. «Raha saadakse enamasti minimatši võitmise eest, aga individuaalselt on võimalik seda teenida ka vastaste tapmise eest, olenevalt relvast, ja ka pommi seadistamise või kahjutuks tegemise eest. Igal tiimil on üks mängija, kes on mängusisene liider ning otsustab, kuidas raha kasutatakse ja mida minimatši jooksul tehakse,» selgitab Tarn. Kui mängija «sureb» on tema peale kulutatud raha enamasti raisku läinud, samas kui minimatši küll kaotanud, aga «ellu jäänud» mängijale jääb ostetud relv järgmistekski matšideks alles, mistõttu näeb tihti ebasoodsas seisus mängijate poolt peitu pugemist, mitte tingimata uisapäisa rünnakule tõttamist.

Tagasi üles