Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Muhu Väina regati võitja selgus kassi ja hiire mängus

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Viimasele etapile liidrina startinud Olympicul (paremal) oli kasutada üks väga hea puri, mille mõju neutraliseerimiseks pidi Forte letti lööma taktikaliste võtete arsenali. | FOTO: Pavel Nesvadba

Sportliku draama kõrgpilotaaž, kõlab aus hinnang 60. Muhu väina regati võimsaima jahiklassi (ORC I) võitja selgumise viisile. Kaks kanget, Dagö jahtklubi esindaja Olympic ja Kalevi Jahtklubi tituleeritud jaht Forte läksid Pärnus veele teadmises, et kes iganes neist kahest esimesena Riiga jõuab, kroonitakse regati võitjaks.

«Olen ikka üsna pikalt purjetanud, aga midagi viimasel etapil juhtunuga sarnanevat ei meenu. Tõsi, Muhu väina regatil selgubki võitja päris sageli viimasel etapil, aga erakordne lugu ikkagi,» sõnab 2014. aastal maailma- ja 2015. aastal avamerepurjetamise Euroopa meistriks tulnud jahi Forte kapten Jaak Jõgi. «Meie jaht ja Olympic on hästi sarnased ja ka kiiruslike võimete mõttes enam-vähem sama masti. Ning nii me sõitsimegi sisuliselt 14 tundi paat-paadis. Meeskonna vaimne ja füüsiline energia jäi täielikult merele.»

Etapi alguses pääses Forte veidike eest, aga distantsi teisel kolmandikul jõudis Olympic Fortele järele ning siis algas kassi ja hiire mäng. «Olympicul on üks väga hea puri, mida kasutades nad meile sappa said, ning tol hetkel oli vastase ülesanne meie sabas püsida. Meie taktikaline ülesanne oli aga tekitada olukord, kus Olympic saaks oma väga head purje võimalikult vähe kasutada, selleks pidime tegema palju manöövreid.

Otsisime kohta, et meie teed lahku läheksid ja saaksime purjetada erinevates tuultes. Sedavõrd pika distantsi kohta oli see sõit ikka erakordselt taktikaline! Tavaliselt otsitakse oma pikk trajektoor ja proovitakse seda hoides leida võimalikult palju kiirust, ent sedapuhku koondus põhiline tähelepanu duellile.

Kui Olympic meid kinni püüdis, siis oli hetk, kui tundus, et seekord tolle vastaste väga hea purje jõu vastu ei saa. Meeskond oli juba valmis tõele näkku vaatama, aga purjetamises ei tasu kunagi alla anda. Distants oli pikk ja aega veel oli. Tuule erinevused tekitavad alati mingeid võimalusi, ent iseasi, kas meeskonnas on vaimuenergiat need võimalused üles leida ja ära kasutada,» räägib Jõgi.

Jõudu andsid lähedaste SMSid

Samal ajal kui kaks jahti Riia lahes juubeliregati võidu nimel rassisid, jälgisid meeskonnaliikmete lähedased võitlust arvuti- või telefoniekraanidelt, kus GPS-kaartidel oli jahtide liikumine täpselt näha. «Nii mõnigi meeskonnaliige sai väikselt pojalt SMSi: ärge alla andke. Eks see andis uut energiat,» sõnab Jõgi, kelle juhitud jaht edestas finišis Olympicut nelja minutiga ja võitis Muhu väina regati teist aastat järjest ning kolmandat korda viimase nelja aasta jooksul. Karistuspunkte oli Fortel ja Olympicul samapalju, aga suurem esikohtade arv andis võidu tiitlikaitsjale.

Kange võitluse võitmise järel valitses Forte meeskonna hinges muidugi suur rahulolu ja rõõm, aga mitte ainult. «Säärase duelli järel tekib konkurendi suhtes uus ja suurem lugupidamine,» märgib Jõgi.

Samas kas jahi, kapteni ja meeskonna jaoks, kes tulnud maailmameistriks, on Muhu väina võiduemotsioon piisavalt äge? «Hea meel tekib purjetamises siis, kui kõik endast sõltuv on tehtud ja see on tulemuse näol ka ära tasunud. Muidugi on MM rohkem ja säravamalt meeles, sest too tulemus oli karjääri olulisemaid punkte üldse, aga tolles päevas ja hetkes pakkus Muhu väina regatt sama suure emotsiooni,» vastab Jõgi.

Samas tuleb silmas pidada, et Eesti jahtide edu tiitlivõistlustel on otseses seoses Muhu väina regatiga. «Eesti avamerepurjetamise konkurents ja võistlejate tase on tõusnud, sest kõik meeskonnad teevad Muhu väina regati nimel palju tööd – valmistavad ette jahte ja purjetajaid, teevad trenni ning käivad eelvõistlustel. Muhu väin koondab inimeste energiat selge fookuse suunas. Näiteks Läti on meie tasemest kaugel, kuigi jahte leidub ka seal,» räägib Jõgi.

Purjetamine pole hobi, vaid diagnoos, sest kes selle kütkesse sattunud, sealt naljalt välja ei rabele. Tegemist jagub. Talviti tegeletakse jahi parandamise ja uuendamisega, kevadel pärast vettelaskmist tuleb kõik otsad, purjed, mastid, poomid, plokid ja aasad üle kontrollida. Lisaks tuleb leida vahendid varustuse uuendamiseks – näiteks purjed venivad ja lähevad katki – ning kevaditi asuda vee peale meelde tuletama kõike seda, mis talvega ununenud.

Forte treening- ja võistlusrežiimi ankruks on igal kolmapäeval Tallinnas sõidetav Kalevi Jahtklubi regatt. «Seal on väga hea katsetada erinevaid seadistusi, et saada aru, milliste purjedega on mõistlik millistes oludes seilata. Meil on lisaks peapurjele pardal kolm eespurje – vaiksete, keskmiste ja tugevate tuulte tarbeks – ja kolm pärituulepurje ehk spinnakeri, millest igaüks passib erineva tuulekursi jaoks. Pasliku purje kasutamine on määrava tähtsusega, sest kui tugeva tuulega liiga suur puri heisata, kaob kontroll jahi üle,» räägib Jõgi.

Lisaks klubiregatile proovib Forte meeskond leida nädalas veel ühe päeva, mil trenni teha. Ning nädalavahetustel toimuvad võistlused. «Muhu väina regatile eelneval kevadsuvisel perioodil naljalt vaba nädalavahetust pole,» märgib Jõgi.

Uuel nädalal ootab EM Poolas

Pikka puhkust pole Eesti parimatel avamerepurjetajatel oodata, sest juba järgmisel nädalal algavad Poolas Gdanskis Euroopa meistrivõistlused, kus teiste seas stardis ka äsja Muhu väina regatill vägeva lahingu maha pidanud Forte ja Olympic.

Kaks aastat tagasi EMil Forte kaptenina kuldmedali võitnud Jõgi sõnul minnakse tänavu starti plaaniga anda endast parim ja siis vaadatakse, mis tulemuse see protokollis tagab: «Kohaga esikuuikus oleksime väga rahul ja esikümme oleks väga hea. Oleme ausad, kõik võistlused ei saagi õnnestuda ja tulemus sõltub suutlikkusest hetkevorm ära realiseerida. Aga reeglina on hea koha parim garantii see, kui mitte võtta eesmärgiks mingit kohta, vaid hästi purjetamine!»

TULEMUSE KAST

60. Muhu väina regatt

ORC I: 1. Forte (kapten Jaak Jõgi), 2. Olympic (Tiit Vihul), 3. Reval Cafe (Eero Pank).

ORC II: 1. Jazz (Juss Ojala), 2. Evelyn III (Kristen Pugi), 3. Amserv Toyota ST (Margus Zuravljov).

ORC III: 1. Fart (Anatoli Šukanov), 2. Kvartet (Vasili Aleksejev), 3. Bamby (Leonid Tšižik).

LYS I: 1. Lemands (Kristaps Remess), 2. Katarina Jee (Mart Tamm), 3. Tessa (Alar Ivanson).

LYS II: 1. Brigitta (Mikk Metstak), 2. Onega (Nikita Brilliantov), 3. Pinta (Guido Grass).

LYS III: 1. Aurora (Pille Kaas), 2. Mercurius (Margus Tasa), 3. Meeri (Tiit Kaljuveer).

Folkboot: 1. Lind (Tiit Riisalo), 2. Bacchus (Olev Oolup), 3. Tee Chee (Peeter Välkmann).

Tagasi üles