Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uibo ja Saluri treener: Maicel on põhjus, miks Shaunael läheb hästi

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Petros Kyprianou Rio olümpiamängudel eestlasi juhendamas | FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

«Ma pole neile nagu kuri isa, vaid pigem kuri vend,» sõnab kümnevõistlejate Maicel Uibo ja Karl Robert Saluri treener Petros Kyprianou läbi naeru. Georgia ülikooli kergejõustiklaste juhendaja on konkreetne: Eesti poisid on võimelised tulema maailmas esitosinasse.

Kyprianou treeningugrupist on MMil kuus sportlast. Lisaks Uibole ja Salurile ka nende konkurent, Grenada mees Devon Williams, kõrgushüppajad Levern Spencer ja Tatiana Gusin ning oma võistluse juba 12. kohaga lõpetanud seitsmevõistleja Kendell Williams. «Kümnevõistlus meeldib mulle aga kõige rohkem,» sõnab Kyprianou ning selgitab.

«Erki Nool oli mu kangelane. Kui paljud arvasid, et ameeriklasena on mu eeskuju Dan O’Brien, siis ei. Mulle meeldis Erki. Ma vaatasin alati eestlastele alt üles. Nüüd ma olen juba ise neli aastat Eesti koondises! Kahjuks ei näe ma aga eestlane välja – olen tõmmu ja liiga lühike.»

Klapp on Kyprianoul eestlastega igatahes hea. Uiboga on ta koostööd teinud üle viie aasta, Saluriga kolm aastat. Peagi liitub Kyprianou tiimiga ka Johannes Erm, kogenud treeneri pilk on peal ka äsja U20 EMil Ermi järel pronksmedali võitnud Karel Tilgal.

Kuigi Uibo harjutab nüüd juba Bahamal abikaasa Shaunae isa Shaun Milleri juures, on Kyprianou ikkagi tema suurim nõuandja. Iga päev suheldakse telefoni teel, kokku üritatakse saada kord kuus.

Uibost saab hea treener

«See on raske, aga meil on väga hea üksteisemõistmine. Ta on väga tark poiss, ta teab mu süsteemi, treeningplaane ning kuidas mõtlen. Midagi tegemata ei jää. Seni kuni ta on terve, läheb kõik hästi.»

Just tervis on Uibo tänavuse hooaja murekoht. Eestlane võistles mais Götzises, kuid vigastas reielihast. Kuigi eelmisest aastast oli MM-norm täidetud, pidi Uibo siiski Eesti meistrivõistlustel tõestama, et on võistlemiskõlblik.

«Ta teab, kuidas asjadega ise hakkama saada. Ta teadis, et peab MMi nimel võistlema, ning tegi seda. Sellise suhtumisega on ta ka põhjus, miks Shaunael läheb hästi,» viib Kyprianou jutu Uibo abikaasale, kes alles eile hilisõhtul võistles 200 meetri finaalis esikoha eest. 400 meetris kullas kinni olnud bahamalanna jäi aga lõpusirgel kangestununa medalita.

«Kui Maicel peaks kunagi karjääri lõpetama, saab temast tulevikus väga hea treener. Ta on väga targa mõtlemisega, ta oskab arvestada keha reaktsiooni. Ta teab, kes ta on,» räägib Kyprianou. «Nad hoiavad Shaunaega üksteist väga ning hoolitsevad teineteise eest. Nad on perfektne spordipaar.»

Erinevalt sprinterist abikaasast on Uibole olnud jooksualad pigem pinnuks silmas. Kyprianou on sellega päri. «Kiirus on midagi, mida kas on või pole. Karl Robert Saluril on hea kiirus, Maicel on sina peal hüpetega. Kahekesi moodustavad nad perfektse kümnevõistleja. Nende grupi kolmandal mitmevõistlejal Devonil on natuke mõlemat,» räägib Kyprianou.

Ometi rõhutab ta, et Londoni võistluse eel tehtud treeningutel oli Uibol arengut ka sprindialadel. «Tegime siin nädal-poolteist trenni. Devon on väga hea tõkkejooksja ning tema aeg oli 13,77. Maicel oli temaga esimestel tõketel täiesti võrdne ning tema tehnika oli suurepärane. Kui see jääb lihasmällu, on super!»

Ühtlasi soovib Kyprianou, et nii Saluri kui Uibo suudaksid eelmise aasta ebaõnne eest MMil revanši võtta. 23. koha saanud Saluri võitles olümpiamängudel jalavigastusega, temast koht tagapool lõpetanud Uibo sai kuulitõukes nulli.

Alustatu tuleb lõpule viia

«Ma ei hakka varjama, et Maicel oli elu parimas vormis. Ma tean, et mulle vaadatakse seepärast viltu, OM läks ju aia taha, aga päriselt – ta võinuks teha vägevaid tulemusi! Ja ma olen treener, kes on pigem realist kui optimist, isegi ehk pessimist. Kolm nädalat enne olümpiat tõukas ta kuulis isikliku rekordi 14.89, siis läks ta olümpiale ja ei saanud hakkama. Aga ta ei jätnud pooleli, vaid lõpetas võistluse,» räägib Kyprianou.

Just sellist suhtumist on ta oma õpilastele sisendanud. «Alustatu peab alati lõpule viima. Mida rohkem kümnevõistlusi sul kaukas on, seda rohkem on kogemust järgmistel.»

Konkurente eestlastel Londonis jagub. Maailma hooaja edetabelijuht on sakslane Rico Freimuth. Kyprianou toob esile kaks Grenada meest – Lindon Victori ja Kurt Felixi. «Mõlemad on 8500 punkti mehed, aga võimelised 8700 punktiks. Olümpiahõbe Kevin Mayer on tuntud kui katkestaja – kui ta suudab alad kindlalt lõpuni teha, siis on ta medalimees.»

Eestlaste esitusega saab rahul olla, kui nad tulevad esitosinasse. «Kümne hulka viib 8300 punkti. Eesti poisid on küll väga noored, aga nad peavad olema enesekindlad. Tingimused on tõesti keerulised, aga ausalt, Superliigast (võistkondlikul EMil oli Kadrioru saadionil 12 kraadi – toim) hullemaks ju minna ei saa! Kavatseme täiega panna.»

Õiglane: eesmärk on MMi nautida!

Täna algavas kümnevõistluses on stardis kolm eestlast. Millised on nende eesmärgid?

Maicel Uibo (isiklik rekord 8356 punkti). «Terve kehaga kümme ala läbi teha ja suur tulemus kokku panna.»

Janek Õiglane (8170 punkti): «Eesmärk on MMil nautida võistlust ja seda melu. Kui ma suudan seda teha, siis hakkab kogu võistlus jooksma ja kõik sujub hästi.»

Karl Robert Saluri (8108 punkti): «Teha üks korralik võistlus, kuna Rios olid mul väga suured probleemid (Salurit segas jalavigastus – toim) ja seal isegi ei saanud mõeldagi. Praegu on kõik okei ja tahaks midagi lahedat teha. Kuna mu perekond on jälle kohal, tahaks neile head emotsiooni pakkuda.»

Tagasi üles