Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Värske Eesti meistri Alfons Ra ilus tuhkatriinulugu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Rein Pill ja Alfons Ra, Eesti 2017. aasta meistrid takistussõidus. «Hästi puhta hüppega,» iseloomustab Pill värskelt Eesti meisterhobust. | FOTO: LIIS TREIMANN/

Takistussõidu Eesti meistrivõistluste eel tuli kogenud ratsanikul Rein Pillil langetada otsus: kas püüda kuldmedalit 12-aastase A Brokiga, kellega võistles aprillis USAs peetud MK-finaalis, või eelistada alles tunamullu tema hoole alla tulnud 10-aastast Alfons Rad.

Valik langes tagumise variandi kasuks ja tulemuseks pesuehtne tuhkatriinulugu, sest 2007. aastal Rebala tallides sündinud hobune võitis eile Eesti meistritiitli, kuigi polnud kõigest kaks aastat tagasi 140 cm kõrgust parkuuri näinudki. «Kui ta kaheksa-aastaselt minu juurde tuli, hakkasin temaga hüppama 110–120 cm kõrguseid radu. Hobused, kellega on nelja või viie aasta vanuses juba tõsiselt tööle hakatud, hüppavad selles vanuses märksa kõrgemaid parkuure,» meenutab Pill.

Miks aga värske Eesti meister Alfons Ra nõnda hilja Pilli juurde jõudis? Kõik teised, kellele Rebala tallide kasvataja Julia Katok teda pakkunud, ei pidanud hobust kuigi heaks. «Aga mulle hakkas ta kohe meeldima!» muheleb Pill ja lisab, et Alfons Ra tõestab, et arengus paar aastat hiljaks jäämine ei pruugi mõne hobuse puhul tingimata halb olla, vaid hoopis hästi mõjuda.

«Vedas, et Alfons Ra ei sattunud kellegi enda arust suure spetsialisti kätte, kes oleks hakanud temaga kohe kõrgustesse ronima. Puhas õnn, et keegi ei suutnud teda ära rikkuda. Ta oli minu juurde saabudes toorik, lihtsalt tavapärasest veidi vanem,» räägib Pill.

Toorikust Eesti meistri vormimine pole olnud sujuvalt ülesmäge liikuv protsess, vaid sinusoid on pendeldanud jõuliselt üles-alla. Üle-eelmisel talvel ületas Alfons Ra sisetingimustes ludinal 130 cm kõrguseid takistusi, aga kevadel õue minnes ei saanud vastupidi loodetule kõrguseid tõsta, vaid tuli hoopis langetada.

«Ta oli vähe käinud ja vähe näinud hobune, seetõttu hästi tundlik ja ettevaatlik, vahtis ringi ja kartis kõike uut. Aga kui natuke aega oli ringi sõidetud, siis keset 2016. aasta suve asi muutus. Isegi Saku Suurhallis sõidetud Horseshowl, kus kõik väga kirju, publik lähedal ja lärm kõva, hüppas superhästi. Kuue takistuse sõidus läks ka 180 cm kõrgusest takistusest üle. Varuga!» meenutab Pill.

Kaks nädalat tagasi võitis Alfons Ra Riia MK-etapi raames peetud Grand Prix võistluse ja seejärel otsustaski kogenud Pill Eesti meistrivõistlustel just temaga kulda püüda. «Alfons Ra on stabiilsem ja kindlam kui A Brok, kes võib küll kõigest üle hüpata, aga sõita on temaga keeruline – vahel võib viga tulla ei kuskilt. Aga suures plaanis on hea, et mul on nüüd kaks võistlushobust. Saab valida. Kogu koormus ei lange ühele,» räägib Pill.

Eesti meistrivõistlusteks tehtud valik oli õige – Alfons Ra haaras juhtpositsiooni laupäeval, kui läbis Ruilas kiirus-puhtus parkuuri eksimusteta ja 2,68 sekundit lähimatest rivaalidest (Paul Argus ja Renessin) kiiremini. Ülekaal oli võimas, sest teine koht edestas viiendat väiksema ajamarginaaliga kui esimene teist.

Laupäevane võit tähendas, et eile läksid Pill ja Alfons Ra starti teadmisega, et kui mõlemad parkuurid – 12 takistusega 140 cm kõrgune ja üheksa takistusega 145 cm kõrgune – puhtalt ja ajalimiiti ületamata läbitakse, kuulub Eesti meistritiitel neile. Ülesanne täideti eeskujulikult ja kui Alfons Ra viimase takistuse ületas, kostis üle Ruila ratsakeskuse peale aplausi ka võistlust pingsalt jälginud Kotaki rõõmukiljatus.

Kümme aastat tagasi, kui Aflons Ra oli äsja Rebalas ilmale tulnud, ütles Katok Riia MK-etapil Pillile: sulle sündis uus võistlushobune. Kuigi tee Eesti tippu oli keeruline ja omapärane, sai ennustus tõeks. «Ta on lihtsalt väga hea hobune. Hästi puhta hüppega,» iseloomustab Pill värsket Eesti meistrit.

INFOKAST

Ratsutamise Eesti MV

Koolisõit:

1. Dina Ellermann – Landy’s Akvarell        155,266

2. Diana Pruks – Finalist                        140,265

3. Grete Hussar – Rohan Warrior             135,555

Takistussõit:

1. Rein Pill – Alfons Ra                   0 karistuspunkti

2. Paul Argus – Renessin                5 karistuspunkti

3. Tiit Kivisild – Don-Kide               6 karistuspunkti

Tagasi üles